Veebruar

Veebruar

 

1. VEEBRUAR

Päeva mõte
Kui me mõtleme napsivõtmisele, siis mõtleme sellele mõnule, mida joomine meile pakub, naudingule, igavusest pagemisele, tähtsale enesetundele ja teiste joodikute seltskonnale. Me ei mõtle pettumusele, pohmellile, süümepiinadele, raharaiskamisele ja sellele, mis nägu oli järgmine päev. Teiste sõnadega, kui me mõtleme esimesele napsile, siis mõtleme kõigile joomise eelistele ja mitte ühelegi puudusele. Mis on joomise juures tegelikult niisugust, mida meil AA-s ei ole? Kas ma usun, et joomise puudused kaaluvad üles selle eelised?

Päeva mõtisklus
Alustan iga päev uut elu. Lükkan vanad vead kõrvale ja alustan iga päev uuesti. Jumal pakub mulle alati uut algust. Ma ei ole koormatud ega murelik. Kui Jumal andestaks ainult õigetele ja neile, kes ei ole pattu teinud, kellele siis seda vaja oleks? Mina usun, et Jumal annab meile kõigile andeks meie patud, kui me püüame täna tõsimeeli elada niimoodi, nagu Tema tahab. Jumal andestab meile paljugi ja me peaksime olema väga tänulikud.

Päeva palve
Ma palun, et minu elu ei rikuks mure ega hirm ega isekus. Ma palun, et võiksin olla oma südames rõõmus, tänulik ja alandlik.


2. VEEBRUAR

Päeva mõte
Me tundsime paarist esimesest napsust mõnu, enne kui alkohol meid nüristas. Mõneks ajaks paistis maailm ärksam. Aga kuidas oli pettumusega, selle kohutava depressiooniga, mis järgmisel hommikul tuli? AA-s tunneme aga tõelist mõnu: mitte võltsi õnnejoovastust, vaid tõelist enesega rahulolu, eneseaustust ja sõbralikkust maailma suhtes. Joomine pakkus meile omamoodi naudingut. Mõneks ajaks arvasime, et oleme õnnelikud. Aga see on ainult illusioon. Mõnu vastaspool on järgmise päeva pohmell. Kas ma saan AA-s tõelist naudingut ja meelerahu?

Päeva mõtisklus
Ma armastan, sest armastuse puudumine paneb tee kinni. Püüan näha head kõigis inimestes, nii neis, kes mulle meeldivad, kui ka neis, kes mind närvi ajavad ja mulle vastukarva on. Nad kõik on Jumala lapsed. Püüan anda armastust; sest kuidas ma muidu saan elada Jumala vaimus, kust ei saa tulla midagi mittearmastavat? Püüan kõigi inimestega läbi saada, sest mida rohkem armastust ma annan, seda rohkem ise saan.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin teha kõik, mis minu võimuses, et armastada teisi, hoolimata nende arvukaist vigadest. Ma palun, et nii nagu mina armastan, armastataks mind vastu.


3. VEEBRUAR

Päeva mõte
Joomise abil pääsesime mõneks ajaks igavusest. Unustasime peaaegu oma mured. Aga kui kaineks saime, olid meie mured kaks korda hullemad. Joomine oli need ainult hullemaks teinud. AA-s pääseme päriselt igavusest. AA koosolekul pole kellelgi igav. Jääme sinna ka siis, kui koosolek läbi saab, ega taha kuidagi lahkuda. Joomine andis meile ajutise tähtsustunde. Kui me joome, siis meelitame ennast arvama, et me oleme keegi. Jutustame luiskelugusid, et ennast kergitada. AA-s pole meil säärast tähtsustunnet vaja. Meil on siin tõeline eneseaustus ja ausus ja alandlikkus. Kas ma olen leidnud midagi palju paremat ja rahuldustpakkuvamat kui joomine?

Päeva mõtisklus
Ma usun, et minu usk ja Jumala jõud võivad inimsuhetes kõike korda saata. Ei ole piiri sellele, mida need kaks sel alal suudavad. Usu ainult, ja kõik võib juhtuda. Püha Paulus on öelnud: “Ma võin teha kõiki asju läbi Tema, kes mind kinnitab.” Kõik müürid, mis lahutavad sind teistest inimestest, võivad langeda sinu usu ja Jumala jõu abil. Need on kaks kõige tähtsamat asja. Need võivad igaüht liigutada.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin päev-päevalt oma usku tugevdada. Ma palun, et võiksin üha enam Jumala jõule toetuda.


4. VEEBRUAR

Päeva mõte
Teistele välja tegemine pakkus meile mingisugust rahuldust. Meile meeldis öelda: “Ma käristan sulle välja.” Aga tegelikult ei osutanud me teistele inimestele mingit teenet. Aitasime neil ainult purju jääda, eriti siis, kui nad juhtusid alkohoolikud olema. AA-s püüame teisi alkohoolikuid päriselt aidata. Aitame neil üles tõusta, mitte ei kisu neid jalust maha. Joomine lõi omamoodi vennaskonna. Aga tegelikult oli see võlts vennaskond, sest see põhines isekusel. Kasutasime oma joomakaaslasi ära oma lõbuks. AA-s on meil tõeline vennaskond, mis põhineb isetusel ja soovil üksteist aidata. Ja me leiame tõelisi sõpru, mitte ainult ilusa ilma sõpru. Kas ma olen saanud kainusega kõike sedasama, mida joomisega, välja arvatud peavalud?

Päeva mõtisklus
Ma tean, et Jumal ei saa õpetada kedagi, kes loodab oma kargu peale. Mina viskan alkoholikargu minema ja kõnnin edasi Jumala väes ja vaimus. Jumala jõud kosutab mind niivõrd, et ma kõnnin tõepoolest edasi võidule. Jumala võimul ei ole kunagi mingeid piire. Astun sammhaaval edasi, üks päev korraga. Jumala tahtmine saab mulle selgeks sedamööda, kuidas ma edasi lähen.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin toetuda üha enam Jumalale. Ma palun, et võiksin visata minema oma alkoholikargu ja lasta Jumala jõul selle asemele tulla.


5. VEEBRUAR

Päeva mõte
Üks asi, mida me AA-s õpime, on vaadata joomist pikas, mitte lühikeses perspektiivis. Kui me jõime, siis mõtlesime rohkem mõnule või vabanemisele, mida naps meile pakkus, ja mitte niivõrd tagajärgedele, mis selle napsiga kaasas käivad. Lühikeses perspektiivis näeb kangem kraam väga hea välja. Kui me vaatame viinapoe aknale, siis näeme seal parimas piduehtes pudeleid uhkete siltide ja kaunistustega. Need paistavad kompud välja. Aga kas ma olen teada saanud, et nende ilusate pudelite sisu on minu jaoks mürk?

Päeva mõtisklus
Ma usun, et elu on kool, kus ma pean õppima vaimseid asju. Ma pean usaldama Jumalat ja Tema õpetab mind. Ma pean kuulama Jumalat ja Tema kõneleb minu mõistuse kaudu. Ma pean olema osaduses Temaga, igasuguse vastuseisu ja takistuste kiuste. On päevi, kus ma ei kuule oma mõtteis mingit häält ja mingit lähedast südamest-südamesse osadust ei teki. Aga kui ma endale kindlaks jään ja teen endale eluaegseks harjumuseks ennast vaimsetes asjades koolitada, siis ilmutab Jumal end mulle mitmelgi viisil.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin vaimuasjades korrapäraselt koolis käia. Ma palun, et võisin neid asju praktiseerides vaimselt areneda.


6. VEEBRUAR

Päeva mõte
Pimedal ööl paistavad nurgapealse kõrtsi tuled vägagi kutsuvad. Tundub, et seal sees on soe ja lõbus olla. Aga me ei jää mõtlema, et kui me sinna sisse astume, siis lõpetame tõenäoliselt purjus peaga, raisatud raha ja kohutava pohmelliga. Pikk mahagonist baarilett troopilises kuupaistes näeb üsnagi lustlik välja. Aga sa peaksid nägema seda järgmisel hommikul. Toolid on laudadele tõstetud, ruum haiseb liisunud õlle ja suitsukonide järele. Ja sageli oleme meie ise ka seal ning üritame puhast viskit kulistades oma vabinaid ravida. Kas ma oskan õhtust läbi vaadata ja selle taga järgmist hommikut näha?

Päeva mõtisklus
Jumal leiab massi hulgast paar inimest, kes järgivad Teda lihtsalt selleks, et Tema lähedal olla. Need paar inimest võivad rahuldada Igavese Südame igatsust. Ma annan Jumalale teada, et tahan olla Tema lähedal, mitte niivõrd õpetuse või sõnumi pärast, kuivõrd lihtsalt Tema enda pärast. Võib-olla on inimsüdame igatsus olla armastatud iseenda pärast pärit Suurest Jumalikust Südamest enesest.

Päeva palve
Ma palun, et mul võiksid olla kuuljad kõrvad, nii et Jumal saaks minuga rääkida. Ma palun, et mul võiks olla ootav süda, nii et Jumal saaks minu juurde tulla.


7. VEEBRUAR

Päeva mõte
Ööklubi, mis kihab õhturiietuses meestest ja naistest, näeb üsnagi lustlik välja. Aga sa peaksid nägema järgmisel hommikul ööklubi meeste tualetti. On alles laga! Kõik kohad on täis oksendatud, kus alles haiseb! Kogu eelmise õhtu sära on kadunud ja järel on ainult järgmise hommiku hais. AA-s õpime vaatama joomist pikas, mitte lühikeses perspektiivis. Õpime mõtlema mitte niivõrd hetkelõbu, kuivõrd tagajärgede peale. Kas eelmine õhtu on muutunud minu jaoks vähemtähtsaks ja järgmine hommik tähtsamaks?

Päeva mõtisklus
Ainult paar sammu veel ja siis saab Jumala jõud minu elus nähtavaks ja tuntavaks. Praegu kõnnin ma pimeduses, aja ja ruumi piiratuses. Aga isegi siin pimeduses võin ma uskuda ja olla valguseks hirmunud inimeste jalgadele. Ma usun, et Jumala jõud murrab pimedusest läbi ja minu palved tungivad isegi Jumala enese kõrvu. Aga üksnes südamest tulev karje, usaldav karje võib sellest pimedusest läbi tungida ja Jumala kõrvu jõuda.

Päeva palve
Ma palun, et Jumala jõud aitaks minu inimlikku nõrkust. Ma palun, et mu palve jõuaks läbi pimeduse Jumala kõrvu.


8. VEEBRUAR

Päeva mõte
Kui hommikupäike tõuseb ja teeb päeva ilusaks ning meie voodist välja kargame, siis täname Jumalat selle eest, et tunneme end hästi ja õnnelikult, mitte haigelt ja vastikult. Õnn ja meelerahu on saanud meile palju tähtsamaks kui joomise elevus, mis kergitab meid mõneks ajaks, aga laseb lõpuks väga sügavale kukkuda. Muidugi on joomine kõigile alkohoolikutele palju lõbu pakkunud. Võime seda sama hästi ka tunnistada. Võime heita pilgu tagasi paljudele lõbusatele sündmustele enne seda, kui meist said alkohoolikud. Aga lõpuks jõuab kõigil alkohoolikuil kätte aeg, mil joomine pole enam lõbu, vaid mure. Kas ma olen teada saanud, et joomine ei paku mulle enam kunagi midagi muud peale mure?

Päeva mõtisklus
Pean lootma Jumala peale. Pean usaldama Teda viimse piirini. Pean lootma Jumalikule Jõule kõigis inimsuhetes. Ma ootan ja usaldan ja loodan, kuni Jumal näitab mulle õiget teed. Ootan iga tähtsa otsuse juures Tema juhatust. Ma ootan senikaua, kuni asi tundub õige, enne kui ma seda tegema hakkan. Iga Jumala heaks tehtud töö peab kõigepealt säärase ajaproovi läbi tegema. Juhatus tuleb siis, kui ma selle ära ootan.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin Jumala juhatuse ootamise proovi läbi teha. Ma palun, et ma ei tormaks omapäi minema.


9. VEEBRUAR

Päeva mõte
Minevikus jõime edasi hoolimata kõigist pahandustest, millesse me sattusime. Uskusime oma rumaluses, et joomine võib meile ikka veel lõbu pakkuda, hoolimata kõigest sellest, mis on meiega juhtunud. AA-sse tulles leidsime eest palju inimesi, kes olid joomisest lõbu tundnud, nagu meiegi, kuid tunnistasid nüüd, et viinast on saanud nende jaoks ainult murede allikas. Ja kui me leidsime, et selline asi on juhtunud veel paljude inimestega peale meie endi, saime aru, et võib-olla me ei olegi lõppude lõpuks nii väga imelikud fruktid. Kas ma olen õppinud tunnistama, et minu jaoks pole joomine enam lõbu, vaid ainult mure?

Päeva mõtisklus
Päästenöör viib hinge küljest Jumala juurde. Ühes päästenööri otsas on meie usk ja teises Jumala jõud. See nöör võib olla tugev ja ühelgi hingel, kes on selle nööriga Jumala külge ühendatud, ei löö laine üle pea. Mina usaldan seda päästenööri ega karda kunagi. Jumal kaitseb mind valede tegude ning elumurede ja vaevade eest. Ma palun Jumalalt abi ja usun, et Ta aitab mind, kui ma endast väljas olen.

Päeva palve
Ma palun, et usalduse puudus ega kartlikkus ei rikuks minu ustavust Jumalale. Ma palun, et võiksin usu päästenöörist kõvasti kinni hoida.


10. VEEBRUAR

Päeva mõte
Kuna ma mõistsin, et minust on saanud alkohoolik ja ma ei saa enam kunagi joomisest lõbu tunda, ja kuna ma teadsin, et siitpeale toob viin mulle ainult pahandusi kaela, ütles mõistuse hääl mulle, et mul jääb üle vaid kainet elu elada. Aga AA-s õppisin ma veel ühte asja, kõige tähtsamat asja, mida üldse õppida saab: et ma võin paluda Kõrgemat Jõudu, et ta aitaks mul viinast eemale hoida; et ma võin universumi Jumaliku Printsiibiga koostööd teha; ja et Jumal aitab mul elada kainet, kasulikku, õnnelikku elu. Seepärast ei lähe see mulle enam korda, et ma ei saa enam kunagi joomisest lõbu tunda. Kas ma olen teada saanud, et olen ilma selleta hoopis õnnelikum?

Päeva mõtisklus
Nagu viljapuul, nii tuleb minulgi palju kuivi oksi ära kärpida, enne kui ma saan hakata head vilja kandma. Mõtle, et muutunud inimesed on nagu puud, mis on vanadest okstest lahti saanud, kärbitud, lõigatud ja raagus. Aga tumedais, pealtnäha surnud okstes voolab vaikselt ja salaja uus mahl, kuni kevadpäike toob kaasa uue elu. Tulevad uued lehed, pungad, õied ja viljad, mis on tänu kärpimisele mitu korda paremad. Mina olen Meisteraedniku käes, kes ei eksi oma kärpimisega kunagi.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin oma elul kuivanud oksad küljest ära lõigata. Ma palun, et ma ei paneks kärpimist pahaks, kuna see aitab mul hiljem head vilja kanda.


11. VEEBRUAR

Päeva mõte
Kui me tahame kaineks jääda, peame õppima tahtma midagi muud veel rohkem kui joomist. Kui me alles AA-sse tulime, ei kujutanud me ette, et võiksime tahta midagi muud sama palju või rohkem kui juua. Seega pidime joomise heas usus järele jätma, heas usus, et ühel päeval tahame tõesti midagi muud veel rohkem. Aga nüüd, kus me oleme juba mõnda aega AA-s olnud, saame aru, et kainest elust võib päriselt rõõmu tunda. Me saame teada, kui tore on oma perekonnaga hästi läbi saada, kui tore on hästi tööd teha – olgu kodus või tööl –, kui tore on üritada teisi aidata. Kas ma olen leidnud, et kui ma kaine püsin, siis läheb mul kõik hästi?

Päeva mõtisklus
Elus pole peaaegu ühtki teist nii rasket tööd kui ootamine. Ja ometi tahab Jumal, et ma ootaks. Igasugune liikumine on kergem kui rahulik ootus, ja ometi pean ma ootama, kuni Jumal mulle oma tahet ilmutab. Nii paljud inimesed on liigse tegutsemisega oma töö ära rikkunud ja oma vaimset arengut pidurdanud. Kui ma kannatlikult ootan ja alati valmis olen, siis olen ühel päeval seal, kus tahan olla. Ja rohke rassimise ja tegutsemise abil ei oleks ma seda teed rutem ära käinud.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin kannatlikult oodata. Ma palun, et võiksin Jumalat usaldada ja ennast paremaks eluks ette valmistada.


12. VEEBRUAR

Päeva mõte
Kui me vaatame tagasi kõigile neile muredele, mis meil joomise ajal olid, haiglatele, vanglatele, siis imestame isegi, kuidas me võisime niisugust elu endale tahta. Kui me nüüd sellele tagasi vaatame, näeme oma joomaelu nii, nagu see tegelikult oli, ja meil on hea meel, et me oleme sealt välja saanud. Seepärast leiamegi pärast paari kuud AA-s olemist, et võime ausalt öelda, et tahame midagi muud veel rohkem kui juua. Oleme kogemustest õppinud, et kaine elu on päris mõnus, ja me ei läheks enam mingi hinna eest vana purjus eluviisi juurde tagasi. Kas ma tahan kaine olla palju rohkem kui purju jääda?

Päeva mõtisklus
Minu vaimne elu sõltub sisemisest teadlikkusest Jumalast. Minu teadlikkus Jumalast peab juhtima mind kõigis asjus ja ma pean Teda kõigis asjus usaldama. Minu teadlikkus Jumalast toob mulle alati rahu. Mul ei ole hirmu, sest hea tulevik on minu ees lahti, kui ma ainult Jumalast teadlik olen. Kui ma olen igas üksikus juhtumises, sündmuses ja plaanis Jumalast teadlik, siis tulgu mis tahes, minul on Jumala kätes kindel olla.

Päeva palve
Ma palun, et oleksin alati teadlik Jumalast. Ma palun uut ja paremat elu selle Jumala-teadlikkuse kaudu.


13. VEEBRUAR

Päeva mõte
Mõnikord tuleb meile tahtmatult pähe küsimus, miks me enam juua ei saa? Me teame, et see on sellepärast, et me oleme alkohoolikud, aga miks me pidime niisuguseks muutuma? Vastus on selline, et mingil hetkel oma joomakarjääri jooksul ületasime oma nn. “taluvuspiiri.” Kui olime selle piiri ületanud, siis läksime alkoholi talumise seisundist üle täieliku talumatuse seisundisse. Kui me pärast seda kas või üheainsa napsi võtsime, siis lõpetasime varem või hiljem purjutamisega. Kui ma praegu viina peale mõtlen, siis kas ma mõtlen sellest kui millestki niisugusest, mida ma enam kunagi ei talu?

Päeva mõtisklus
Kui võidujooksus lõpujoon nähtavale ilmub, siis tõmbuvad süda ja närvid ja lihased ja julgus peaaegu katkemiseni pingule. Meiega on niisamuti. Vaimse elu lõpujoon on nähtavale ilmunud. Meil on vaja vaid viimast pingutust. Kõige kurvemaid tulemusi näitavad need inimesed, kes jooksid hästi, vapralt ja söakalt selle ajani, kuni lõpujoon nähtavale ilmus, ja siis hoidis mingi nõrkus või meelemõnu neid tagasi. Neil polnud aimugi, kui lähedal lõpujoonele või võidule nad olid.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin edasi suruda, kuni lõpujoon käes on. Ma palun, et ma ei annaks lõpusirgel alla.


14. VEEBRUAR

Päeva mõte
Pärast esimest napsu oli meil ainult üks asi mõttes. See oli nagu raudteerong. Esimene naps lükkas rongi liikuma ja see muudkui sõitis mööda kindlat liini, kuni jõudis lõppu ehk purjusolekusse välja. Alkohoolikutena teadsime, et see on möödapääsmatu tagajärg, kui me esimese napsu võtame, aga me ei suutnud ikkagi viinast eemale hoida. Meie tahtejõud oli kadunud. Olime muutunud abituks ja lootusetuks alkoholi võimu ees. See ei ole mitte teine ega kümnes naps, mis kahju teeb. See on esimene. Kas ma võtan veel kunagi selle esimese napsi?

Päeva mõtisklus
Ma pean iga päev mõnda aega Jumalaga omaette olema. Ma muutun tasapisi, nii vaimselt kui hingeliselt. Asi ei ole mitte niivõrd palvetamises, kuivõrd Jumala läheduses viibimises. Selle tugevdavast ja tervendavast jõust ei saa mina aru, sest niisugused teadmised seisavad inimlikust mõistmisest kõrgemal, aga ma võin seda kogeda. Vaene haige maailm oleks ammu terve, kui iga päev ootaks iga hing Jumala palge ees inspiratsiooni, kuidas õigesti elada. Minu suurim vaimne areng toimub siis, kui olen Jumalaga omaette.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin ustavalt mõnda aega Jumalaga vaikselt omaette olla. Ma palun, et võiksin iga päev vaimselt areneda.


15. VEEBRUAR

Päeva mõte
Kui alkoholism oleks lihtsalt füüsiline allergia, nagu astma või heinapalavik, siis oleks meil hõlbus alkoholiga nahatesti teha ja vaadata, kas me oleme alkohoolikud või mitte. Aga alkoholism pole mitte lihtsalt füüsiline allergia. See on ka vaimne allergia ehk kinnismõte. Pärast seda, kui meist on saanud alkohoolikud, võime veel tükk aega alkoholi füüsiliselt taluda, kuigi vaevleme pärast iga pummeldamist natuke rohkem ning pohmelusest ülesaamiseks läheb iga kord natuke pikemalt aega. Kas ma mõistan, et kuna minust on saanud alkohoolik, siis ei talu ma enam üldse vaimselt alkoholi?

Päeva mõtisklus
Maailmal pole vaja mitte üliinimesi, vaid üleloomulikke inimesi. Selliseid inimesi, kes saadavad “mina” oma elust välja ja lasevad Jumalikul Jõul enda kaudu töötada. Las tulla ihaluste asemele inspiratsioon! Püüa pigem vaimselt kasvada kui kuulsust ja rikkust saavutada. Meie peamine pürgimus peaks olema see, et Jumal meid ära kasutaks. Jumalikust Väest piisab kogu maailma vaimse töö tegemiseks. Jumalal on vaja ainult oma tarbeks tööriistu. Tema tööriistad saavad kogu maailma ümber teha.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin olla tööriist Jumaliku Jõu käes. Ma palun, et võiksin anda oma osa maailma ümbertegemises.


16. VEEBRUAR

Päeva mõte
Üks naps lükkas käima mõtterongi, millest sai sundmõte, ning sealtpeale ei saanud me enam joomist järele jätta. Meile tekkis vaimne sundus edasi juua, kuni me kõvasti purju jäime. Inimesed teevad alkoholismi kohta tavaliselt kaks viga. Üks viga on arvamus, et selle ravimiseks piisab füüsilisest ravist. Teine viga on arvamus, et selle ravimiseks piisab tahtejõust. Enamik alkohoolikuid on mõlemat proovinud ja leidnud, et kumbki ei tööta. Aga meie, AA liikmed, oleme leidnud viisi, kuidas alkoholismile piiri panna. Kas ma olen AA programmi järgides oma kinnismõttest lahti saanud?

Päeva mõtisklus
Püüan olla kõigutamatu, ükskõik, mis ka ei juhtuks. Hoian oma tunded vaos, kuigi teised minu ümber lasevad neil vabalt möllata. Säilitan rahu ka segaduses, hoian seda sügavat sisemist rahu kõigi päevasündmuste jooksul. Tööde ja murede saginas on mul vaja sügavat sisemist vaikust, et hästi tasakaalus püsida. Pean õppima ka kõige kiirematesse päevadesse rahu endaga kaasa võtma.

Päeva palve
Ma palun, et võisin olla vaikselt paigal ja Jumalaga osaduses. Ma palun, et võiksin õppida kannatlikkust, alandlikkust ja rahu.


17. VEEBRUAR

Päeva mõte
Alkohol on alkohooliku jaoks mürk. Mürk ei ole ülepakutud sõna, sest alkoholism toob lõpuks kaasa alkohooliku surma. See võib olla kiire surm või aeglane surm. Kui me viinapoest mööda läheme ja näeme seal igasuguseid marke, mis on kõik uhkesti ära pakitud, et nad ahvatlevad välja näeksid, siis peaksime kindlasti iga kord endale ütlema, et meil kunagi meelest ära ei läheks: “Kõik see värk on minu jaoks mürk.” Ja on ka. Alkohol on pikka aega meie elu mürgitanud. Kas ma tean, et kuna ma olen alkohoolik, on igasugune kangem kraam minu jaoks mürk?

Päeva mõtisklus
Ma pean kuidagi leidma vahendi, mille abil Jumalale lähemale jõuda. See on see, mis tegelikult loeb. Ma pean otsima tõelist eluleiba, st osadust Temaga. Ma pean püüdma tõde jumalateenimise keskpunktis. Too keskne tõde on kõik, mis loeb. Kõigi jumalateenimise vormide mõte ja eesmärk on osadus Jumalaga.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin kohtuda Jumalaga vaikses osaduses. Ma palun, et võiksin saada osa hingetoidust, mida Jumal on mulle valmistanud.


18. VEEBRUAR

Päeva mõte
Pärast seda, kui minust sai alkohoolik, mürgitas alkohol minu armastuse perekonna ja sõprade vastu, see mürgitas mu pürgimused, see mürgitas mu eneseaustuse. See mürgitas kogu mu elu, kuni ma sattusin AA-sse. Nüüd on mu elu üle tüki aja jälle õnnelik. Ma ei taha enesetappu teha. Seepärast ei võta ma Jumala ja AA abiga enam rohkem seda alkohoolset mürki sisse. Ja ma harjutan oma mõistust, et ma ei mõtleks enam kunagi viinast kui millestki muust peale mürgi. Kas ma usun, et viin mürgitab mu elu, kui ma seda veel kunagi puutun?

Päeva mõtisklus
Ma haagin oma nõdra loomuse piiritu Jumaliku Jõu külge. Ma haagin oma elu Jumaliku Headuse Väe külge. See ei ole mitte niivõrd kirglik abipalve, mis pälvib Jumalikku tähelepanu, kuivõrd raskuste ja murede tasane Jumala kätte andmine. Niisiis usaldan ma Jumalat nagu laps, kes annab oma sassis lõngapusa armastava ema kätte, et too selle lahti harutaks. Jumalale on meelepärane pigem meie tingimusteta usaldus kui tungivad abipalved.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin anda kõik oma raskused Jumala kätte ja jätta nad sinna. Ma palun, et võiksin Jumalat täielikult usaldada, et Ta need asjad korda ajab.


19. VEEBRUAR

Päeva mõte
Paljud asjad, mida me AA-s teeme, on ettevalmistus selleks kriitiliseks hetkeks, kui me ühel ilusal päiksepaistelisel päeval tänaval jalutame, näeme kena jahedat kokteilibaari ja meile turgatab pähe mõte üks koks võtta. Kui me oleme harjutanud oma mõistust nii, et oleme selleks kriitiliseks hetkeks hästi ette valmistatud, siis ei võta me seda esimest napsi. Teiste sõnadega, kui me oleme oma AA kodused ülesanded hästi ära teinud, siis me ei libastu, kui kiusatus tuleb. Kui ma selleks kriitiliseks kiusatushetkeks ette valmistun, kas pean siis meeles, et viin on minu vaenlane?

Päeva mõtisklus
Kui paljud maailma palved on sellepärast vastamata jäänud, et palvetajad ei pidanud lõpuni vastu? Nad arvasid, et on juba liiga hilja, nad peavad ise tegutsema, Jumal ei juhi neid. “Aga kes otsani vastu peab, see pääseb.” Kas ma pean päris otsani vastu? Kui nii, siis ma pääsen. Püüan südikalt vastu pidada. Kui ma vastu pean, siis avab Jumal need salajased vaimsed aarded, mis on peidus nende eest, kes lõpuni vastu ei pea.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin järgida Jumala juhatust, nii et mind saadaks vaimne edu. Ma palun, et ma kunagi ei kahtleks Jumala võimus ega võtaks asju oma kätte.


20. VEEBRUAR

Päeva mõte
Viin oli vanasti mu sõber. Joomine pakkus mulle palju lõbu. Praktiliselt kogu lõbu minu elus oli joomisega seotud. Aga tuli aeg, kus viinast sai minu vaenlane. Ma ei tea täpselt, millal viin minu vastu pöördus ja minu vaenlaseks sai, aga ma tean, et see pidi juhtuma, sest mul hakkasid tekkima pahandused. Ja kuna ma mõistan, et viin on praegu minu vaenlane, on minu põhitegevus nüüd kaine püsimine. Elatise teenimine ega majapidamine ei ole enam minu põhitegevus. Kainuse kõrval on need teisejärgulised. Kas ma mõistan, et minu põhitegevus on kaine püsimine?

Päeva mõtisklus
Ma võin olla kindel, et Jumal annab mulle iga olukorraga toimetulekuks jõudu, kui mina siiralt sellesse jõusse usun ja seda ausalt küsin ning samal ajal viin oma elu kooskõlla selle pildiga, kellena Jumal mind minu meelest näha tahab. Ma võin minna Jumala juurde, nagu tegevjuht läheb äriomaniku juurde, ja olla kindel, et asja Tema kätte andmine tähendab silmapilkset koostööd, muidugi kui asi on seda väärt.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin uskuda, et Jumal on valmis ja nõus andma mulle kõike, mida ma vajan. Ma palun, et võiksin küsida ainult usku ja jõudu, et iga olukorraga toime tulla.


21. VEEBRUAR

Päeva mõte
Ma käin AA koosolekutel sellepärast, et see aitab mul kaine püsida. Ja ma püüan ka teisi alkohoolikuid aidata, kui saan, sest see käib minu kainuse hulka. Mul on selles tegevuses ka paariline, ja see on Jumal. Palun Teda iga päev, et ta aitaks mul kaine püsida. Kui ma pean meeles, et viinast ei saa enam kunagi minu sõpra, vaid see on nüüd mu surmavaenlane, ja kui ma pean meeles, et minu põhitegevus on kaine püsimine ja see on kõige tähtsam asi minu elus, usun ma, et olen valmis selleks kriitiliseks hetkeks, kui mulle turgatab pähe mõte üks naps võtta. Kui see mõte tuleb, kas ma olen siis võimeline sellele vastu panema ja mitte klaasi tõstma?

Päeva mõtisklus
Ma tunnen rohkem hirmu vaimse rahutuse, hingelise häirituse või mõttesegaduse ees, kui maavärina või tulekahju ees. Kui ma tunnen, et tundepurse on mu hingerahu segi löönud, siis pean tasakesi koos Jumalaga minema hiilima, kuni mu süda laulma hakkab ja kõik on jälle tugev ja vaikne. Kuri võib minu sisse pääseda ainult rahutul ajal. Ma pean ette vaatama, et ükski rahutusetäpp ei jääks märkamata. Püüan rahu säilitada, ükskõik, milline möll mind ka ei ümbritseks.

Päeva palve
Ma palun, et ükski tundepurse ei pidurdaks Jumala võimu minu elus. Ma palun, et mu hing võiks olla rahulik ja süda kindel.


22. VEEBRUAR

Päeva mõte
Nüüd võime üle vaadata need head asjad, mis on meile tulnud läbi AA. Alustuseks oleme täna kained. See on kõige suurem aktiva iga alkohooliku raamatupidamises. Kainus on meile nagu hea nimi äriettevõttele. Sellest sõltub kõik ülejäänu. Enamikul meist on töökoht, mille oleme võlgu kainusele. Me teame, et ei suudaks seda tööd pidada, kui me jooksime, järelikult sõltub meie töökoht kainusest. Enamikul meist on naine või mees ja lapsed, kelle me olime kaotanud või oleksime võinud kaotada, kui me poleks joomist järele jätnud. Meil on AA-s sõpru, tõelisi sõpru, kes on alati valmis meid aitama. Kas ma mõistan, et minu töö, minu pere ja mu tõelised sõbrad sõltuvad minu kainusest?

Päeva mõtisklus
Pean usaldama Jumalat nii hästi, kui oskan. See õppetükk tuleb ära õppida. Minu kahtlused ja hirmud ajavad mind jätkuvalt tühermaale tagasi. Kahtlused viivad mind eksiteele, sest ma ei usalda Jumalat. Ma pean usaldama Jumala armastust. See ei jäta mind kunagi maha, kuid ka mina pean õppima, kuidas seda mitte oma kahtluste ja hirmudega maha jätta. Meil kõigil on usuga hirmu võitmise osas palju õppida. Kõik meie kahtlused takistavad seda tööd, mida Jumal meie kaudu teeb. Ma ei tohi kahelda. Ma pean uskuma Jumalat ja töötama pidevalt oma usu tugevdamise kallal.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin elada nii, nagu Jumal minust tahab. Ma palun, et võiksin astuda maailma headuse voogu.


23. VEEBRUAR

Päeva mõte
Peale töö, perekonna, sõprade ja kainuse on meil veel midagi, mida paljud meist on AA kaudu leidnud. See on usk endast suuremasse Jõudu, kelle poole me võime abi saamiseks pöörduda: usk tollesse universumi Jumalikku Printsiipi, mida meie nimetame Jumalaks ja mis on meie poolt senikaua, kuni me õigesti talitame. Minevikus on olnud palju päevi, mil me oleksime leidnud end kõvasti kahjumis olevat, kui oleksime tollal inventuuri teinud, ilma kainuseta ja seega ka ilma tööta, perekonnata, sõpradeta ja usuta Jumalasse. Nüüd on meil need asjad olemas, kuna me oleme kained. Kas ma teen oma elus iga päev ühe otsuse – jääda kaineks?

Päeva mõtisklus
Armasta tegusat elu! Selline elu on täis rõõmu. Joo kevaderõõmust janu täis. Ela õues, nii palju kui võimalik. Päike ja õhk on looduse suured tervendavad jõud. Sisemine rõõm muudab mürgitatud vere puhtaks, terveks, eluandvaks hoovuseks. Aga ära kunagi unusta, et vaimu tõeline paranemine tuleb seestpoolt, sinu hinge lähedasest ja armastavast ühendusest Jumala vaimuga. Ole päev päevalt Jumala vaimuga lähedases osaduses.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin õppida elama külluslikku elu. Ma palun, et võiksin tänasel päeval tunda rõõmu lähedasest ühendusest Jumalaga.


24. VEEBRUAR

Päeva mõte
Kui me esimest korda AA koosolekule tulime, siis vaatasime seina toa teises otsas ja nägime seal silti: “Ainult Jumala Armust.” Mõistsime sealsamas, et peame paluma Jumala Armu, et saada kaineks ja üle oma hingehaigusest. Kuulsime teisi kõnelemas, kuidas nemad olid õppinud endast suuremale Jõule lootma. See tundus meile mõistlik ja me otsustasime ka proovida. Kas ma olen kindel, et Jumala Arm aitab mul kaineks jääda?

Päeva mõtisklus
Jaga oma armastust, rõõmu, õnne, aega, toitu, raha rõõmsal meelel kõigi teistega. Jaga välja nii palju armastust, kui saad, rõõmsa ja vaba südame ja käega. Tee teiste heaks kõik, mis sa saad, ja vastu saad lõpmata hulgal õnnistust. Jagamine tõmbab teisi sinu poole. Võta kõik tulijad vastu nagu Jumala saadikud ja korralda neile kuninglik tervitus. Sa ei pruugi kunagi näha oma jagamise tagajärgi. Täna pole neil sind võib-olla vaja, kuid homne päev võib kaasa tuua sinu tänase jagamise tagajärjed.

Päeva palve
Ma palun, et annaksin igale külalisele tahtmist minu juurde tagasi tulla. Ma palun, et keegi ei tunneks end minu juures tõrjutu või soovimatuna.


25. VEEBRUAR

Päeva mõte
Mõnel inimesel on raske uskuda endast suuremat Jõudu. Aga säärase Jõu mitteuskumine surub meid ateismi juurde. On öeldud, et ateism on pime usk kummalisse väitesse, et universum sai alguse nullist ja tormab sihitult olematusse. Seda on praktiliselt võimatu uskuda. Minu meelest võime kõik ühel meelel väita, et alkohol on meist suurem võim. Minu puhul oli see küll nõnda. Ma olin jõuetu alkoholi võimu ees. Kas ma mäletan neid asju, mis minuga alkoholi võimu tõttu juhtusid?

Päeva mõtisklus
Vaimne ja moraalne saavad lõpuks võitu materiaalsest ja ebamoraalsest. See on inimsoo eesmärk ja saatus. Tasapisi saab vaimne meie mõtteis võitu materiaalsest. Tasapisi saab moraalne võitu ebamoraalsest. Usk, vennaskond ja teenimine parandavad suuremat osa maailma hädasid. Isiklike suhete alal pole niisugust asja, mida need ei suudaks korda saata.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin anda oma osa maailma paremaks tegemisel. Ma palun, et võiksin olla osa maailma hädade ravist.


26. VEEBRUAR

Päeva mõte
Kui me AA-sse tulime, siis hakkasime uskuma endast kõrgemat Jõudu. Hakkasime uskuma universumi Jumalikku Printsiipi, mida meie kutsume Jumalaks ja mille poole me võime abi saamiseks pöörduda. Oleme igal hommikul natuke aega tasakesi. Palume Jumalalt jõudu järgmised kakskümmend neli tundi kaine olla. Ja igal õhtul täname Teda, et ta on aidanud meil selle päeva kaine püsida. Kas ma usun, et iga mees ja naine, keda ma AA-s näen, on elus näide sellest, kuidas Jumala jõud saab inimese joodikust kaineks inimeseks muuta?

Päeva mõtisklus
Ma peaksin paluma usku, nagu janune palub kõrbes vett. Kas ma tean, mida tähendab kindlustunne, et Jumal ei jäta mind kunagi hätta? Kas ma olen selles niisama kindel kui selleski, et ma ikka veel hingan? Peaksin iga päev väga usinasti paluma, et minu usk kasvaks. Minu elus ei ole midagi puudu, sest tegelikult on mul kõik vajalik olemas, mul ei jätku ainult usku seda teada. Ma olen nagu rikka inimese laps, kes istub räbalais, samal ajal kui minu ümber virnas seisab kõik, mida ma iganes tahta võiks.

Päeva palve
Ma palun mõistmist, et Jumalal on kõik olemas, mida ma vajan. Ma palun, et võiksin teada, et Tema jõud on alati saadaval.


27. VEEBRUAR

Päeva mõte
Kui me AA-sse tulime, siis tunnistasime kõigepealt, et me ei saa oma joomisega midagi ette võtta. Tunnistasime, et alkohol on meist võitu saanud ja meie oleme selle ees abitud. Meil polnud kunagi võimalik otsustada, kas võtta napsu või mitte. Meie võtsime, iga kord. Ja kuna me ei saanud ise selles osas midagi ette võtta, siis andsime kogu oma joomisprobleemi Jumala kätte. Usaldasime kogu asja endast suurema Võimu hoolde. Ja rohkem polegi meil siin midagi teha, kui ainult usaldada Jumalat, et tema lahendab meie asemel selle probleemi. Kas ma olen seda ausalt ja täiel määral teinud?

Päeva mõtisklus
Minu vaimul on aeg puudutada Jumala vaimu. Ma tean, et vaimude kokkupuutumise tunne on tähtsam kui kõik materiaalsed aistingud. Ma pean otsima vaikust, kus minu vaim saaks Jumala vaimuga kokku puutuda. Vaid hetkeline puudutus, ja kogu elamise palavik on minust kadunud. Siis olen ma terve, rahulik, võimeline tõusma ning teisi teenima. Jumala puudutus on võimas ravim. Ma pean seda puudutust tundma ja tajuma Jumala ligiolekut.

Päeva palve
Ma palun, et pahameele-, mure- ja hirmupalavik sulaks olematuks. Ma palun, et tervis, rõõm, rahu ja muretus tuleksid selle asemele.


28. VEEBRUAR

Päeva mõte
Peaksime päriselt alkoholist lahti saama. See asi pole enam meie käes, vaid Jumala käes, ja järelikult pole meil enam tarvis selle pärast muretseda ega isegi enam selle peale mõelda. Aga kui me pole seda ausalt ja täiel määral teinud, siis võib juhtuda, et see probleem tuleb meile tagasi. Kuna me ei usalda Jumalat, et tema lahendab meie asemel selle probleemi, siis sirutame käe välja ja võtame probleemi endale tagasi. Siis on see probleem jälle meie oma ning me oleme täpselt sama jama sees, kus me ennegi olime. Oleme jälle abitud ja joome. Kas ma usaldan Jumalat, et tema lahendab minu asemel selle probleemi?

Päeva mõtisklus
Ilma ettevalmistuseta pole ükski töö midagi väärt. Iga vaimse töö taga peab olema hulganisti vaimset ettevalmistust. Sul pruugib vaid palvetamise ja vaimse ettevalmistuse aega vähendada ning palju tunde tööd jookseb tühja. Jumala vaatevinklist on vilets tööriist, mis teeb kogu aeg tööd, kuid töötab ettevalmistuse puudumise tõttu halvasti, üpris vähe väärt võrreldes vaheda, terava, täiusliku instrumendiga, mis töötab küll lühikest aega, kuid annab tänu pikale vaimsele ettevalmistusele täiusliku tulemuse.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin veeta rohkem aega Jumalaga kahekesi. Ma palun, et võiksin saada nendest puhkudest rohkem jõudu ja rõõmu, nii et need annaksid minu tööle palju juurde.