Jaanuar

Jaanuar

 

1. JAANUAR

Päeva mõte
Kui ma AA-sse tulin, kas olin siis meeleheitel? Kas mul oli hing haige? Oli mul iseendast ja oma eluviisist nii kõrini, et ma ei suutnud endale peeglis otsa vaadatagi? Kas ma olin AA jaoks valmis? Kas ma olin valmis proovima ükskõik mida, mis aitaks mul kaineks saada ja hingehaigusest üle saada? Kas ma peaksin kunagi unustama seda seisukorda, milles ma siis olin?

Päeva mõtisklus
Uuel aastal elan ma ainult üks päev korraga. Teen nii, et iga mu päev on ettevalmistus millekski paremaks. Ma ei mõtiskle minevikust ega tulevikust, vaid ainult olevikust. Matan maha kõik oma tulevikuhirmud, kõik tõredad ja kibestunud mõtted, kogu oma sallimatuse, pahameele, nurjumistunde, pettumuse eneses ja teistes, oma sünguse ja masenduse. Jätan kõik need asjad maetuna maha ja lähen edasi, uude aastasse ja uude ellu.

Päeva palve
Ma palun, et Jumal juhataks mind uuel aastal üks päev korraga edasi. Ma palun, et Jumal annaks mulle igaks päevaks seda tarkust ja jõudu, mida mul vaja on.


2. JAANUAR

Päeva mõte
Mismoodi AA töötab? Kõigepealt pean tundma tülgastust iseenda ja oma eluviisi vastu. Siis pean tunnistama, et olen abitu, et alkohol käib mul üle pea ja ma ei saa selle vastu midagi teha. Järgmiseks pean ausalt tahtma vana elu maha jätta. Siis pean andma oma elu Kõrgema Jõu hoole alla, andma oma joomaprobleemi Tema kätte ja selle ka sinna jätma. Kui need asjad on tehtud, siis peaksin ma regulaarselt koosolekutel käima, et saada osa vennaskonnast ja jagamisest. Peaksin proovima ka teisi alkohoolikuid aidata. Kas ma teen seda?

Päeva mõtisklus
Sa oled tehtud nii, et jaksad kanda ainult kahekümne nelja tunni raskust, mitte rohkemat. Kui sa võtad endale koormaks kõik elatud aastad ja kõik eelolevad päevad, siis murrab see su selgroo. Jumal on lubanud aidata sul ainult tänase päeva koormaid kanda. Kui sa oled nii rumal, et kogud jälle oma mineviku koorma kokku ja üritad seda tassida, siis ei saa sa tõesti loota, et Jumal tuleks sulle appi seda kandma. Nii et unusta kõik, mis seljataga, ja hinga sisse iga uue päeva õnnistust.

Päeva palve
Ma palun mõistmist, et kõik möödunud päevad on läbi, kogu oma heas ja halvas. Ma palun, et võiksin iga uue päeva, saabuvad kakskümmend neli tundi, vastu võtta lootuse ja julgusega.


3. JAANUAR

Päeva mõte
Kui ma tulin AA-sse, siis sain teada, kes on alkohoolik, ning proovisin siis seda teadmist enda peal, et näha, kas mina ka alkohoolik olen. Kui olin veendunud, et olen tõesti alkohoolik, siis tunnistasin seda avalikult. Kas ma olen õppinud pärast seda ka vastavalt elama? Kas ma olen lugenud Anonüümsete Alkohoolikute sinist raamatut? Kas ma olen kogutud teadmisi enda peal rakendanud? Kas ma olen avalikult tunnistanud, et olen alkohoolik? Kas ma olen valmis seda igal ajal tunnistama, kui saan kellelegi abiks olla?

Päeva mõtisklus
Mind uuendatakse. Mind tehakse ümber. Selleks on mul Jumala abi vaja. Tema vaim voolab läbi minu ja pühib minema kogu kibeda mineviku. Ma võtan julguse kokku. Tee avaneb minu ees. Iga päev toob kaasa midagi head, kuni ma üritan elada nii, nagu Jumal seda minu meelest tahab.

Päeva palve
Ma palun, et mind õpetataks, nagu lapsi õpetatakse. Ma palun, et ma ei seaks kunagi Jumala plaane kahtluse alla, vaid võtaksin need rõõmuga vastu.


4. JAANUAR

Päeva mõte
Kas ma olen tunnistanud, et olen alkohoolik? Kas ma olen oma uhkuse alla neelanud ja tunnistanud, et ma ei ole samasugune kui tavalised joojad? Kas ma olen leppinud tõsiasjaga, et pean elama ülejäänud elu ilma viinata? Või on mul veel mingeid tingimusi, mingeid mõtteid kusagil kukla taga, et kunagi saan ma veel ohutult juua? Kas ma olen iseenda ja teiste inimeste vastu lõpuni aus? Kas ma olen ennast uurinud ja enda tehtud halba tunnistanud? Kas ma olen sõpradele kõik üles tunnistanud? Kas ma olen üritanud neile seda heaks teha, mismoodi ma olen neid kohelnud?

Päeva mõtisklus
Ma usun, et põhimõtteliselt on kõik hästi. Minuga juhtub häid asju. Ma usun, et Jumal hoolib minust ja hoolitseb minu eest. Ma ei püüa midagi ette plaanida. Ma tean, et tee rullub samm-sammult ise lahti. Jätan homse päeva koorma Jumala hoolde, sest Tema on suurim koormakandja. Tema tahab ainult seda, et ma kannaks ära oma ühe päeva koorma.

Päeva palve
Ma palun, et ma ei katsuks terve universumi koormat oma õlul kanda. Ma palun, et oleksin rahul sellega, kui saan iga päev oma osa teha.


5. JAANUAR

Päeva mõte
Kas ma olen pöördunud abi saamiseks Kõrgema Jõu poole? Kas ma usun, et iga mees ja naine, keda ma AA-s näen, on elav tõestus sellele, kuidas Jumala võim saab muuta inimese joodikust kaineks ja kasulikuks kodanikuks? Kas ma usun, et Kõrgem Jõud võib mind joomisest eemal hoida? Kas ma elan üks päev korraga? Kas ma palun Jumalalt jõudu, et kakskümmend neli tundi järjest kaine olla? Kas ma käin korrapäraselt AA koosolekutel?

Päeva mõtisklus
Ma usun, et Jumala lähedus toob rahu ja see rahu pühib kõik ärritajad minema, nagu vaikselt voolav jõgi. Jumal õpetab mulle, kuidas närve puhata. Ma ei tunne hirmu. Õpin ennast lõdvaks laskma. Kui olen lõõgastunud, siis voolab Jumala jõud minusse. Ma olen rahulik.

Päeva palve
Ma palun seda rahu, mis ületab igasuguse mõistmise. Ma palun seda rahu, mida maailm ei saa ei anda ega ära võtta.


6. JAANUAR

Päeva mõte
Kaine olemine on kõige tähtsam asi minu elus. Kõige tähtsam otsus, mille ma kunagi teinud olen, oli joomine maha jätta. Ma olen veendunud, et kogu mu elu sõltub sellest, et ma ei võta esimest napsi. Siin maailmas pole miski minu jaoks nii oluline kui omaenda kainus. Kõik, mis mul on, kogu mu elu sõltub sellest ühestainsast asjast. Kas ma saan endale lubada selle unustamist, isegi vaid üheks minutiks?

Päeva mõtisklus
Ma distsiplineerin ennast. Teen seda distsiplineerimist just praegu. Lülitan kõik tarbetud mõtted välja. Ma tean, et minu elu headus on selle kasulikkuse vajalik eeltingimus. Võtan koolituse vastu, sest ilma selleta ei saa Jumal mulle oma jõudu anda. Usun, et see jõud on vägev jõud, kui seda õigesti kasutada.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin vastu võtta igasuguse distsipliini, mis on parasjagu vajalik. Ma palun, et võiksin olla sobilikus seisus, et Jumala jõudu oma ellu vastu võtta.


7. JAANUAR

Päeva mõte
Kui kiusatus tuleb, nagu ta vahel meile kõigile tuleb, siis ütlen ma endale: “Ei, kogu mu elu sõltub sellest, et ma seda ühte pitsi ei võta, ja miski siin ilmas ei saa sundida mind klaasi tõstma.” Pealegi olen ma Kõrgemale Jõule lubanud, et ma seda ei tee. Ma tean, et Jumal ei taha, et ma jooks, ja ma ei murra oma lubadust Jumalale. Ma olen loobunud oma õigusest juua ja see pole enam minu otsustada. Kas ma olen teinud oma otsuse nüüd ja alatiseks, nii et ma ei saa enam tagasi pöörduda?

Päeva mõtisklus
Vaikuses tuleb südamesse Jumala mõte. Ma ei oska öelda, millal see mu südamesse tuleb. Oskan näha ainult tagajärgi. Jumala sõna on lausutud mu südame salakohtades, mõnel kiusatuse tunnil leian ma selle sõna ning mõistan esimest korda, mis see on väärt. Kui mul seda vaja on, siis on see olemas. “Su Isa, kes näeb salajasse, tasub sinule.”

Päeva palve
Ma palun, et võiksin näha Jumala mõtet oma elus. Ma palun, et võiksin rõõmuga vastu võtta kõik, mida Jumalal on mulle õpetada.


8. JAANUAR

Päeva mõte
Igaüks, kes tuleb AA-sse, teab oma kibedast kogemusest, et ta ei saa juua. Ma tean, et joomine on olnud kõigi mu peamiste hädade põhjus või on neid vähemalt hullemaks teinud. Nüüd, kus ma olen leidnud väljapääsu, hoian mõlema käega AA-st kinni. Püha Paulus on kunagi öelnud, et miski siin maailmas, ei vägevad ega vürstid, ei elu ega surm või teda lahutada Jumala armastusest. Kui ma olen juba andnud oma joomisprobleemi Jumala hoolde, kas saab siis veel miski siin ilmas mind kainusest lahutada?

Päeva mõtisklus
Ma tean, et minu uus elu ei ole raskuste vastu immuunne, aga isegi raskustes on mul hingerahu. Ma tean, et meelerahu on Jumala tahte ustava ja usaldava vastuvõtmise vili, isegi keset raskusi. Püha Paulus on öelnud: “See silmapilkne kerge viletsus saavutab meile määratu suure ja rohke igavese au.”

Päeva palve
Ma palun, et võiksin raskused avasüli vastu võtta. Ma palun, et need võiksid mu tugevuse proovile panna ja minu iseloomu arendada.


9. JAANUAR

Päeva mõte
Kui me jõime, siis polnud enamikul meist millessegi õiget usku. Me võisime öelda, et usume Jumalat, kuid me ei käitunud nii, nagu tõesti usuksime. Me ei palunud kunagi ausalt Jumala abi ega võtnud Tema abi ka kunagi õieti vastu. Meie jaoks nägi usk välja abituse moodi. Aga kui me AA-sse tulime, siis hakkasime Jumalat uskuma. Ja leidsime, et see usk annab meile jõudu, kui meil on vaja joomisest üle saada. Kas ma olen teada saanud, et usus peitub jõud?

Päeva mõtisklus
Mul on usku, ükskõik, mis minuga ka ei juhtuks. Ma olen kannatlik, isegi keset hädasid. Ma ei karda elu painet, sest usun, et Jumal teab täpselt, kui palju ma kanda jaksan. Vaatan kindlustundega tulevikku. Tean, et Jumal ei palu mul kanda midagi, mis võiks minu üle võimust saada või mind hävitada.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin anda selle päeva Jumala kätte. Ma palun usku, nii et miski ei saaks mind rööpast välja lüüa ega kõigutada minu kindlat kavatsust kaineks jääda.


10. JAANUAR

Päeva mõte
Kui me jõime, siis oli enamik meist uhkust ja isekust täis. Uskusime, et saame oma asjadega hakkama, kuigi tegelikult keerasime oma elu puntrasse. Olime väga kangekaelsed ega võtnud hea meelega nõu kuulda. Meile ei meeldinud, kui meile öeldi, mida tuleb teha. Meie jaoks nägi alandlikkus välja nõrkuse moodi. Aga kui me AA-sse tulime, siis muutusime alandlikuks. Ja leidsime, et see alandlikkus annab meile jõudu joomisest üle saada. Kas ma olen teada saanud, et alandlikkuses peitub jõud?

Päeva mõtisklus
Ma tulen usus Jumala juurde ja Tema annab mulle uue eluviisi. See uus eluviis muudab kogu mu eksistentsi, muudab sõnu, mida ma lausun, ja mõju, mida ma avaldan. Need sirguvad siis minu sisemisest elust. Ma näen, kui tähtis on selle inimese töö, kellel on niisugune uus eluviis. Niisuguse inimese sõnad ja eeskuju võivad maailmas laialt head mõju avaldada.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin õppida ära hea elu põhimõtted. Ma palun, et võiksin nende üle mõtiskleda ja nende kallal töötada, sest need on igavesed.


11. JAANUAR

Päeva mõte
Kui me jõime, siis ei mõelnud enamik meist kunagi selle peale, et teisi aidata. Meile meeldis teistele välja teha, sest siis oli meil tunne, et oleme suured ässad. Aga me kasutasime teisi ainult oma lõbuks ära. Meile ei tulnud kunagi pähe tõsiselt kedagi aidata, kes meie abi vajab. Meie meelest oli teiste aitamine paras jobude mäng. Aga kui me AA-sse tulime, siis hakkasime proovima teisi aidata. Ja leidsime, et teiste aitamine teeb meid õnnelikuks ja aitab meil ühtlasi kaine püsida. Kas ma olen teada saanud, et teiste aitamine teeb õnnelikuks?

Päeva mõtisklus
Ma palun ainult jõudu ja Jumala tahte täitumist. Ma kasutan Jumala piiramatut jõuvaru oma vajadusteks. Püüan teada saada, mida Jumal minust tahab. Püüan tunnetada Jumala lähedust, sest Tema on maailma valgus. Minust on saanud palverändur, kel on vaja ainult marsikäsku ning  jõudu ja juhatust tänaseks päevaks.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin paluda päev päevalt Jumala juhatust. Ma palun, et võiksin püüda elada Jumala läheduses.


12. JAANUAR

Päeva mõte
Mida kauem me AA-s oleme, seda loomulikum see eluviis tundub. Meie vana joomaelu oli väga ebaloomulik eluviis. Meie praegune kaine elu on kõige loomulikum eluviis, mis meil üldse olla saab. Meie joomise varasematel aastatel ei olnud meie elu teiste inimeste elust nii väga erinev. Aga sedamööda, kuidas meist said probleemiga joodikud, muutus meie elu üha ebaloomulikumaks. Kas ma mõistan nüüd, et see, mida ma siis tegin, polnud kaugeltki loomulik?

Päeva mõtisklus
Ma tänan Jumalat kõige eest, ka selle eest, mis paistab pealtnäha katsumuste ja murede moodi. Püüan olla tänulik ja alandlik. Kogu mu suhtumine Kõrgemasse Jõusse on tänulik. Olen rõõmus kõige eest, mida olen saanud. Annan edasi seda, mida Jumal mulle ilmutab. Usun, et minusse voolab veel enam tõdesid, sedamööda, kuidas ma oma uuel eluteel edasi lähen.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin olla tänulik nende asjade eest, mida olen saanud ja pole ära teeninud. Ma palun, et tänulikkus selle eest teeks mind tõeliselt alandlikuks.


13. JAANUAR

Päeva mõte
Kui me jõime, siis elasime kehaliselt ja vaimselt ebaloomulikku elu. Karistasime oma keha, nii et laadisime selle alkoholi täis. Me ei söönud piisavalt, sõime valesid asju. Me ei saanud küllalt magada ega õigesti puhata. Laastasime ennast füüsiliselt. Meil oli alkoholisõltuvus ja me ei kujutanud ette elu ilma alkoholita. Kujutasime enda ja teiste inimeste kohta ette kõiksugu hullumeelseid asju. Laastasime ennast vaimselt. Kas mu tervis on AA-sse tulekust saadik kehalises ja vaimses mõttes paremaks läinud?

Päeva mõtisklus
Ma usun, et mu elu puhastub nagu kuld sulatustiiglis. Kuld jääb tiiglisse ainult senikauaks, kuni seda puhastatakse. Ma ei heida kunagi meelt ega satu masendusse. Mul on nüüd sõpru, kes ootavad võitmist. Kui ma peaksin eksima või ebaõnnestuma, siis valmistab see neile valu ja pettumust. Püüan edaspidigi paremat elu elada.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin alati Jumalalt jõudu paluda, samal ajal kui mu elu kulda puhastatakse. Ma palun, et võiksin selle Jumala abiga läbi teha.


14. JAANUAR

Päeva mõte
Alguses, kui me AA-sse tulime, tundus kaine elu väga imelik. Mõtlesime, milline võiks üldse välja näha elu ilma ühegi napsita. Algul tundus kaine elu ebaloomulik. Aga mida kauem me AA-s oleme, seda loomulikum tundub meie praegune eluviis. Ja nüüd me teame, et see elu, mida me AA-s elame – kainus, sõpruskond, usk Jumalasse ja püüd üksteist abistada –, on kõige loomulikum elu, mis meil üldse olla saab. Kas ma usun, et Jumal tahab, et ma niisugust elu elaksin?

Päeva mõtisklus
Ma õpin endast jagu saama, sest iga hoop isekuse pihta tahub välja minu tõelise, igavese, hukkumatu “mina.” Kui ma enesest jagu saan, võidan endale selle jõu, mille Jumal mu hinges vallandab. Ja ka mina olen võidukas. Ma ei pea võitma mitte niivõrd eluraskusi, kuivõrd omaenda isekust.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin Jumala sõna kuulata, Tema kõrval kõndida ja Teda kuulata. Ma palun, et võiksin püüda omaenda isekusest jagu saada.


15. JAANUAR

Päeva mõte
AA programm on eluviis. See on elamise viis ja me peame õppima programmis elama, kui tahame kaineks jääda. Kaksteist sammu on nagu teeviidad. Nad näitavad sinna suunda, kuhu me peame minema. Aga kõik rühmaliikmed peavad leidma endale kõige sobivama viisi, kuidas programmis elada. Me ei tee kõike täpselt ühtemoodi. Peame õppima programmis elama kas hommikuste vaikusehetkede, koosolekute, teistega töötamise või sõnumiandmise kaudu. Kas AA eluviis on saanud minu tavaliseks, loomulikuks eluviisiks?

Päeva mõtisklus
Ma lasen end lõdvaks ega lähe pingule. Mul ei ole hirmu, sest lõpuks tuleb kõik ikka hästi välja. Õpin hingelist tasakaalu ja tasakaalus püsimist kõikuvas ja pidevalt muutuvas maailmas. Palun Jumalalt jõudu ja kasutan seda, sest kui ma seda ei kasuta, siis võetakse see minult ära. Kui ma pärast iga ülesande täitmist Jumala poole tagasi pöördun ja oma jõuvarusid taastan, pole ükski töö minu jaoks liig.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin end lõdvaks lasta ja et mulle antaks Jumala jõudu. Ma palun, et võiksin allutada oma tahte Jumala tahtele ja vabaneda igasugusest pingest.


16. JAANUAR

Päeva mõte
AA programm on pigem uue elu ehitamise kui lihtsalt joomisest ülesaamise moodus, sest me ei jäta AA-s ainult joomist maha. Oleme seda ennegi mitut puhku teinud, kui “kuiva seadust” pidasime. Ja mõistagi hakkasime iga kord jälle uuesti jooma, sest me ootasime ainult parajat hetke, millal tagasi tõmbuda. Kui me oleme AA programmis kaineks saanud, siis hakkab elu ülesmäge minema. Joomapäevil läks elu allamäge, aina hullemaks ja hullemaks. Elu saab minna kas üles või alla. Kas mu elu läheb ülesmäge, aina paremaks ja paremaks?

Päeva mõtisklus
Püüan täita päevast päeva Jumala tahet, niihästi kogemuse kõnnumaadel kui mäetippudel. Just igapäevases rähklemises loeb püsivus kõige rohkem. Ma usun, et Jumal on väikeste asjade Isand, väikeste juhtumiste Jumalik Kontrollija. Ma püsin kindlalt uue eluviisi juures. Ma tean, et päeva jooksul ei juhtu midagi niisugust, mis oleks Jumala plaanide jaoks liiga väike.

Päeva palve
Ma palun, et neist väikestest kividest, mida ma oma elu mosaiiki laon, moodustuks vaeva väärt muster. Ma palun, et võiksin leida püsivuse abil kooskõla ja ilu.


17. JAANUAR

Päeva mõte
Sellest pole kuigi palju kasu, kui tulla ainult aeg-ajalt koosolekutele ja istuda seal lootuses, et programmist midagi kätte saab. Alguses on see hea küll, aga kuigi kaugele me nii ei jõua. Varem või hiljem peame tegutsema hakkama, regulaarselt koosolekutel käima, tunnistama oma isiklikke kogemusi alkoholiga ning püüdma teisi alkohoolikuid aidata. Uue elu ehitamine võtab ära kogu selle energia, mida me vanasti joomise peale kulutasime. Kas ma kulutan vähemalt sama palju aega ja pingutusi selle uue elu peale, mida ma üritan AA-s ehitada?

Päeva mõtisklus
Jumala abiga ehitan ma enda ümber kaitsekilpi, mis hoiab kõik halvad mõtted eemal. Kujundan selle oma suhtumisest Jumalasse ja teistesse inimestesse. Kui üks murelik või kannatamatu mõte minu pähe tekib, lülitan selle kohe välja. Tean, et armastus ja usaldus on elumurede ja ärrituse parimad lahustajad. Kasutan neid selleks, et enda ümber kaitsekilpi moodustada.

Päeva palve
Ma palun, et ärritus, kannatamatus ja mure ei söövitaks minu kaitsekilpi kõigi kurjade mõtete vastu. Ma palun, et võiksin need oma elust minema kihutada.


18. JAANUAR

Päeva mõte
Uut elu ei ehitata ühe päevaga. Programmi peab võtma aeglaselt, vähehaaval. Meie alateadvust tuleb ümber õpetada. Peame õppima teistmoodi mõtlema. Peame harjuma kaine mõtlemisega alkohoolse mõtlemise asemel. Igaüks, kes seda proovib, teab, et vana alkohoolne mõtlemine kipub tagasi tulema just siis, kui me seda kõige vähem ootame. Uue elu ehitamine on aeganõudev protsess, aga seda on võimalik teha, kui me tõesti AA programmi järgime. Kas ma ehitan uut elu kainuse aluspõhjale?

Päeva mõtisklus
Ma palun iga päev usku, sest see on Jumala and. Ainuüksi usust sõltub see, kuidas mu palvetele vastatakse. Jumal annab mulle usku vastuseks mu palvetele, sest see on minu jaoks vajalik relv, et saada jagu igasugustest vastalistest seisunditest ja saavutada oma elus kõike head. Seepärast töötan ma oma usu tugevdamise kallal.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin mõelda ja elada nii, et toita oma usku Jumalasse. Ma palun, et mu usk kasvaks, sest usuga koos saab Jumala jõud mulle kättesaadavaks.


19. JAANUAR

Päeva mõte
Kainuse põhjale saame ehitada ausa, isetu, Jumalat uskuva ja kaasinimesi armastava elu. Me ei saavuta neid eesmärke kunagi lõplikult, aga sellise elu ehitamine on võrreldamatult parem seiklus kui meie vana joomaelu igavene karussell. Tuleme AA-sse kaineks saama, aga kui me siia küllalt kauaks jääme, siis õpime ka uutmoodi elama. Me muutume enda ja teiste inimeste vastu ausaks. Õpime rohkem teistele ja vähem endale mõtlema. Ja õpime toetuma Kõrgema Jõu pidevale abile. Kas ma elan ausat, isetut ja usklikku elu?

Päeva mõtisklus
Ma usun, et Jumal näeb minu südamesoove enne, kui ma jõuan neid Talle hüüdagi, enne, kui ma oma vajadustest isegi teadlikuks saan. Ma usun, et Jumalal on juba vastus valmis. Jumalat ei tule ohete ja pisarate ja rohke jutuga keelitada, et ta siis vastumeelselt soovitud abi annaks. Tema on juba kõiki mu tahtmisi ja vajadusi aimanud. Mina püüan seda mõista, kui Tema plaanid minu elus avanevad.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin mõista oma tõelisi tahtmisi ja vajadusi. Ma palun, et oma vajaduste ja tahtmiste mõistmine aitaks mul neile vastust saada.


20. JAANUAR

Päeva mõte
Meie siin AA-s oleme lõpetanud valetamise, pohmelli põdemise, süümepiinade tundmise ja raha raiskamise. Kui me jõime, olime ainult pooleldi elus. Nüüd, kus me püüame elada korralikku, ausat, isetut elu, oleme tõeliselt elus. Elul on meie jaoks uus tähendus, sest nüüd saame sellest päriselt rõõmu tunda. Tunneme, et meist on maailmale midagi kasu. Oleme õigel pool aeda, mitte valel pool. Saame maailmale näkku vaadata, selle asemel, et kangialustesse peitu pugeda. Me tuleme AA-sse kaineks saama ja kui me siia küllalt kauaks jääme, siis õpime uutmoodi elama. Kas ma olen veendunud, et ükskõik, kui suurt lõbu joomine ka ei pakkunud, polnud too elu ometi sama hea kui see elu, mida ma AA-s saan ehitada?

Päeva mõtisklus
Ma tahan olla universumi Jumaliku Vaimuga ühel nõul. Pühendan oma sügavaima kiindumuse vaimsetele asjadele, mitte materiaalsetele. Inimene on see, mis ta mõtleb. Seepärast mõtlen ja soovin ma seda, mis aitab, mitte ei takista mul vaimselt areneda. Püüan olla Jumalaga ühel nõul. Ükski inimlik pürgimus ei saa sellest kõrgemale küündida.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin mõelda armastusele ja armastus ümbritseks mind. Ma palun, et võiksin mõelda tervisele ja tervis tuleks.


21. JAANUAR

Päeva mõte
Et AA programmile pihta saada, selleks peame asjad lõpuni läbi mõtlema. Püha Paulus on öelnud: “Muutuge teiseks oma meele uuendamise teel.” Peame õppima selgelt mõtlema. Peame muutma oma alkohoolse mõtlemise kaineks mõtlemiseks. Peame õppima asju uutmoodi nägema. Enne AA-sse tulekut tahtsime kunstlikult põnevat elu ja kõike seda, mis joomisega kaasas käib. Seesugune elu tundus meile tookord normaalne. Aga kui me nüüd sellele tagasi vaatame, tundub see normaalsele täpselt vastupidine. Tegelikult tundub see täiesti ebanormaalne. Peame oma mõtlemise ümber koolitama. Kas ma muutun ebanormaalsest mõtlejast normaalseks mõtlejaks?

Päeva mõtisklus
Võtan ka kõige tihedama päeva vastu ilma hirmuta. Usun, et Jumal on minuga ja kõik on tema kontrolli all. Las olla kindlustunne see juhtmõte, mis jookseb läbi kogu tiheda päeva. Ma ei hakka muretsema, sest tean, et Jumal on mulle abiks. All on igikestvad käed. Ma jään neile puhkama, kuigi kogu päev võib olla täis asju, mis mulle tihedalt peale suruvad.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin olla rahulik ega lasta millelgi end rööpast välja lüüa. Ma palun, et ma ei laseks materiaalsetel asjadel enda üle valitseda ega vaimseid asju lämmatada.


22. JAANUAR

Päeva mõte
Alguses tahad sa kaineks saada, kuid oled abitu, niisiis pöördud sa endast suurema Võimu poole ja seda Võimu usaldades saad sa jõudu, et joomist maha jätta. Sealtpeale tahad sa kaine püsida ja see on juba sinu mõistuse ümberkoolitamise küsimus. Mõne aja pärast muutud sa niisuguseks, et tunned tõepoolest rõõmu lihtsast, tervislikust, normaalsest elamisest. Elu hakkab sulle lõbu pakkuma ka ilma alkoholi kunstliku stiimulita. Sul pruugib ainult suvalises AA rühmas ringi vaadata ja sa näed, kuidas liikmete ellusuhtumine on muutunud. Kas minu ellusuhtumine muutub?

Päeva mõtisklus
Ma ei unusta kunagi Jumalat tänamast, ka kõige hallimatel päevadel. Minu suhtumine on alandlik ja tänulik. Jumala tänamine on igapäevane harjutus, mis on absoluutselt hädavajalik. Kui päev möödub ilma tänutundeta, siis tuleb harjutust nii kaua korrata, kuni tänulikkus tuleb. Tänumeel on hädavajalik asi nende jaoks, kes püüavad elada paremat elu.

Päeva palve
Ma palun, et tänumeel tooks kaasa alandlikkuse. Ma palun, et alandlikkus tooks kaasa parema elu.


23. JAANUAR

Päeva mõte
Alkohoolikud on inimesed, kelle joomine viis nad tupikusse. Nad pole võimelised oma joomakogemustest midagi õppima. Teevad alati ühtesid ja samu vigu ning kannatavad alati ühtesid ja samu tagajärgi. Keelduvad tunnistamast, et nad on alkohoolikud. Arvavad ikka veel, et asi on neil käpas. Nad ei neela oma uhkust alla ega tunnista, et nad on teistsugused kui tavalised joojad. Nad ei vaata silma tõsiasjale, et nad peavad ülejäänud elu ilma viinata elama. Nad ei kujuta ette elu ilma ühegi pitsita. Kas mina olen sellest tupikust välja pääsenud?

Päeva mõtisklus
Ma usun, et kogu jõud on Jumala käes. See on Tema asi anda ja Tema asi keelata. Aga ta ei keela seda inimesele, kes elab Tema ligiduses, sest siis kandub too jõud märkamatult Jumalalt inimesele üle. Jumala läheduses elav inimene hingab seda sisse. Ma õpin elama Jumala läheduses ja siis saan neid asju, mida ma Temalt ihkan: jõudu, väge ja rõõmu. Jumala vägi on kõigile neile kättesaadav, kes seda vajavad ja on valmis seda vastu võtma.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin tee pealt eest ära minna, nii et Jumala jõud saaks minu sisse voolata. Ma palun, et võiksin ennast Tema jõule allutada.


24. JAANUAR

Päeva mõte
Alkohoolikud, kes elavad tupikus, pole nõus iseenda ja teiste inimeste vastu päriselt ausad olema. Nad jooksevad elu eest ära ega võta asju nii, nagu nad on. Nad ei loobu oma pahameelest. Nad on liiga tundlikud ja kergesti haavatavad. Nad ei tahagi proovida isetud olla. Nad tahavad ikka kõike endale. Ja ükskõik, kui palju katastroofilisi kogemusi neil on joomisega olnud, hakkavad nad ikka ja jälle otsast peale. Tupikuelust on ainult üks väljapääs, ja see on oma mõtlemise muutmine. Kas mina olen oma mõtlemist muutnud?

Päeva mõtisklus
Ma tean, et Jumala käest saadav nägemus ja jõud on piiritu, vähemalt vaimsetes asjades. Aga ajalikes ja materiaalsetes asjades pean ma piiratusele alluma. Ma tean, et ei näe teed pikalt ette. Pean astuma vaid ühe sammu korraga, sest Jumal ei anna mulle pikemat perspektiivi. Ma olen kaardistamata vetes, mida piirab mu ajalis-ruumiline elu, kuid mu vaimne elu seda ei piira.

Päeva palve
Ma palun, et vaatamata oma materiaalsele piiratusele võiksin järgida Jumala teed. Ma palun, et võiksin teada saada, et Tema tahte täitmises peitub täiuslik vabadus.


25. JAANUAR

Päeva mõte
Me lootsime paljuski joomise peale. Lootsime selle peale, et joomine aitab meil millestki rõõmu tunda. See andis meile hoo sisse. See murdis meie häbelikkuse ja aitas meil lõbusasti aega veeta. Lootsime selle peale, et joomine aitab meil füüsilisest madalseisust välja tulla. Hambavalu või pohmelli käes tundsime end pärast paari napsi paremini. Lootsime ka selle peale, et joomine aitab meil vaimsest madalseisust välja tulla. Kui meil oli tööl raske päev, kui olime oma mehe või naisega riidu läinud või kui tundus lihtsalt, et kõik töötab meie vastu, siis tundsime end alkoholi mõju all paremini. Meie, alkohoolikute jaoks kujunes asi välja nii, et me lootsime praktiliselt kõiges joomise peale. Kas ma olen joomise peale lootmisest lahti saanud?

Päeva mõtisklus
Ma usun, et oma elu täielik allutamine Jumalale on meelerahu alus. Jumal on valmistanud meile palju eluasemeid. Ma ei vaata seda lubadust nii, nagu käiks see ainult surmajärgse elu kohta. Ma ei vaata praegust elu nagu midagi niisugust, millest tuleb vaevaga läbi rühkida, et järgmise elu hüvesid pälvida. Ma usun, et Jumala Kuningriik on meie sees ja “igavene elu” on meie päralt just siin ja praegu.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin püüda Jumala tahet täita. Ma palun, et minu päralt oleks niisugune mõistmine, arusaamine ja nägemus, mis teeks mu elu siin ja praegu igaveseks.


26. JAANUAR

Päeva mõte
Kui meist said alkohoolikud, hakkas joomise halb mõju üha enam joomise head mõju üles kaaluma. Aga kummaline on see, et hoolimata kõigest, mida joomine meiega tegi, hoolimata tervise, töö, raha ja kodu kaotusest hoidsime meie ikka joomisest kinni ja olime selle peale kindlad. Meie joomisele toetumisest sai kinnismõte. AA-s püüame leida uut ellusuhtumist. Õpime, kuidas muuta alkohoolset mõtlemist kaineks mõtlemiseks. Ja saame teada, et me ei saa enam milleski joomise peale loota. Selle asemel loodame Kõrgema Jõu peale. Kas ma olen täielikult loobunud joomise peale lootmast?

Päeva mõtisklus
Püüan hoida oma elu rahuliku ja segamatu. Minu suur ülesanne on leida rahu ja saavutada meelerahu. Ma ei tohi häirivaid mõtteid heietada. Ükskõik, millised hirmud, mured ja vihad mul ka poleks, pean püüdma mõelda konstruktiivsetele asjadele, kuni rahu tuleb. Alles siis, kui ma olen rahulik, võin Jumala vaimule kanaliks olla.

Päeva palve
Ma palun, et ma võiksin pigem üles ehitada, mitte maha lõhkuda. Ma palun, et võiksin olla konstruktiivne ja mitte destruktiivne.


27. JAANUAR

Päeva mõte
Alkohoolikud tassivad endaga kaasas tohutut koormat. Oi, millise koorma valetamine sinu õlule paneb! Joomine teeb kõigist meist, alkohoolikuist valetajad. Selleks, et viina saada, peame kogu aeg valetama. Peame valetama selle kohta, kus me oleme käinud ja mida me oleme teinud. Kui sa valetad, siis oled ainult poolenisti elus, sest kardad, et asi tuleb välja. Kui AA-sse tuled ning enda ja teiste vastu ausaks muutud, siis langeb sinu õlult tohutu valekoorem. Kas ma olen sellest valekoormast lahti saanud?

Päeva mõtisklus
Ma usun, et vaimses maailmas, nagu ka materiaalses maailmas, ei ole tühja kohta. Sedamööda, kuidas hirmud ja mured ja vihad minu elust välja lähevad, tulevad vaimsed asjad nende asemele. Vaikus tuleb pärast tormi. Niipea, kui ma olen lahti saanud hirmust ja vihkamisest ja isekusest, saavad Jumala armastus ja rahu ja vaikus minu sisse tulla.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin vabastada ennast kõigist hirmudest ja vihadest, nii et hingerahu saaks tulla nende asemele. Ma palun, et võiksin oma elu kurjast puhtaks pühkida, nii et hea saaks sisse tulla.


28. JAANUAR

Päeva mõte
Oi, millise koorma pohmellid sinu õlule panevad! Millisest kohutavast füüsilisest karistusest me kõik oleme läbi käinud. Lõhkuvad peavalud ja tõmblevad närvid, värinad ja sabinad, kuumad ja külmad higihood! Kui sa AA-sse tuled ja joomise järele jätad, langeb sinu õlult too kohutav pohmellikoorem. Oi, millise koorma süümepiinad sinu õlule panevad! Millisest kohutavast vaimsest karistusest me kõik oleme läbi käinud. Häbi nende asjade pärast, mida oled öelnud ja teinud. Hirm inimeste ees, sellepärast, mida nad sinust arvata võivad. Hirm su oma tegude tagajärgede ees, mida sa purjus peaga tegid. Millisest jubedast kadalipust sinu mõistus läbi käib! Kui sa AA-sse tuled, langeb sinu õlult too kohutav süümekoorem. Kas ma olen neist pohmelli- ja süümekoormatest lahti saanud?

Päeva mõtisklus
Kui sa püüad vaimset teed käia, siis tähendab see sageli selle maailma tee täielikku ümberpööramist, mida sa oled senimaani käinud. Aga see on pööre, mis viib õnne ja rahu juurde. Kas need sihid ja ambitsioonid, mida inimene tavaliselt püüdleb, toovad rahu? Kas maailma hüved toovad südamerahu ja õnne? Või muutuvad nad suus tuhaks?

Päeva palve
Ma palun, et ma ei oleks väsinud, pettunud ega petlikke lootusi kaotanud. Ma palun, et ma ei usaldaks mitte maailma teid, vaid vaimset teed.


29. JAANUAR

Päeva mõte
Oi, millise koorma raharaiskamine sinu õlule paneb! Öeldakse, et kõigist maailma klubiliikmetest on AA liikmed maksnud kõrgeimat sisseastumistasu, sest me oleme nii palju raha viina peale kulutanud. Me ei jõua kunagi välja arvutada, kui palju seda õieti oli. Me ei raisanud mitte ainult omaenda raha, vaid ka seda raha, mis oleks pidanud meie perele minema. Kui sa AA-sse tuled, langeb sinu õlult too kohutav raisatud raha koorem. Meie, alkohoolikute õlad vajusid päris längu kõigi nende koormate kandmisest, mida joomine meie õlule pani. Aga kui me AA-sse tuleme, siis tabab meid imeline kergendus- ja vabadustunne. Kas ma saan selja sirgu lüüa ja taas kogu maailmale otsa vaadata?

Päeva mõtisklus
Ma usun, et tulevik on Jumala käes. Tema teab paremini kui mina, mis tulevikul minu jaoks varuks on. Ma ei ole mitte saatuse meelevallas ega elutuulte pillutada. Mind juhitakse edasi mööda väga kindlat teed, kui ma püüan oma elu uuesti üles ehitada. Mina olen ehitaja, aga Jumal on arhitekt. Minu osa on ehitada nii hästi, kui saan, Tema juhatuse all.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin loota Jumala peale, sest tema on mu elu kavandanud. Ma palun, et võiksin elada oma elu nii, nagu Jumal seda minu meelest tahab.


30. JAANUAR

Päeva mõte
Joomaelu ei ole õnnelik elu. Jumal lõikab sind ära teistest inimestest ja Jumalast. Üks hullemaid asju joomise juures on üksindus. Ja üks parimaid asju AA juures on sõpruskond. Joomine lõikab sind teistest inimestest ära, vähemalt nendest inimestest, kes on sinu jaoks tõeliselt tähtsad: sinu perekonnast, sinu töökaaslastest ja sinu tõelistest sõpradest. Ükskõik, kui palju sa neid ka armastad, ehitad sa ometi joomisega enese ja nende vahele seina. Sa oled ära lõigatud igasugusest ehtsast koosolemisest. Selle tagajärjel oled sa kohutavalt üksi. Kas ma olen üksindusest lahti saanud?

Päeva mõtisklus
Mõnikord tõmbun ma koos Jumalaga tagasi kuhugi vaiksesse kohta. Seal saan ma taastuda ja terveneda ja jõudu koguda. Kavandan endale aeg-ajalt neid vaikseid aegu, mil ma olen osaduses Jumalaga ning tõusen jälle puhanult ja värskelt, et jätkata seda tööd, mis Jumal on mulle andnud. Ma tean, et Jumal ei anna mulle kunagi suuremat koormat, kui ma jaksan kanda. Tõeline edu peitub hingerahus.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin tugevdada oma sisemist elu ja leida selle abil meelerahu. Ma palun, et mu hing võiks taastuda vaikuses ja rahus.


31. JAANUAR

Päeva mõte
Joomine lõikab sind ära Jumalast. Ükskõik, kuidas sind kasvatati, ükskõik, mis usku sa oled, ükskõik, kui palju sa ütled, et usud Jumalat, sellegipoolest ehitad joomisega enda ja Jumala vahele seina. Sa tead, et sa ei ela niimoodi, nagu Jumal sinust tahab. Selle tagajärjel on sul kohutavad süümepiinad. Kui sa AA-sse tuled, hakkad teiste inimeste ja Jumalaga jälle kokku saama. Kaine elu on õnnelik elu, sest me oleme lahti saanud oma üksindusest ja süümepiinadest. Kas mul on tõelised sõprussuhted teiste inimeste ja Jumalaga?

Päeva mõtisklus
Ma usun, et kõik ohvrid ja kannatused on minu jaoks väärtuslikud. Kui mul on valus, siis pannakse mind proovile. Kas ma võin Jumalat usaldada, ükskõik, kui halvasti ma end ei tunneks? Kas ma võin öelda: “Sinu tahtmine sündigu,” ükskõik, kui palju ma ka lüüa ei saaks? Kui võin, siis on minu usk tõeline ja praktiline. See töötab halbadel aegadel sama hästi kui headel aegadel. Jumalik Tahe töötab sellisel viisil, mida minu piiratud mõistus ei mõista, kuid ma võin Teda ikkagi usaldada.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin oma kannatustest suurema pingutuseta üle saada. Ma palun, et võiksin võtta valu ja kaotusi kui osa Jumala plaanist minu vaimse arengu jaoks.