Mai

Mai

 

1. MAI

Päeva mõte
AA programm on armastuse programm, sest sõna armastus tähendab tegelikult seda, et hoolid teisest inimestest nii palju, et tahad teda tõesti aidata. Et programmist täielikku kasu saada, peame üritama aidata teisi alkohoolikuid. Võime proovida kedagi aidata ja arvata, et see ei läinud korda, kuid mõne aja pärast võib meie külvatud seeme ometi vilja kanda. Me ei saa iial teada, millised tagajärjed võivad olla kas või ühel ainsal meie lausutud sõnal. Aga peaasi on teisi armastada ja tahta neid tõesti aidata, ükskõik, kas see õnnestub või mitte. Kas mul on tõelist armastust?

Päeva mõtisklus
Kõik materiaalsed asjad, universum, maailm, isegi meie oma keha võib olla Igavene Mõte, mis on leidnud väljenduse ajas ja ruumis. Mida väiksemaks füüsikud ja astronoomid ainet taandavad, seda enam saab sellest matemaatiline valem, mis ongi mõte. Lõppkokkuvõttes on aine ise ka mõte. Kui Igavene mõte väljendub aja ja ruumi piires, muutub see aineks. Meie mõtted ei tea siin ajast ja ruumist kastis midagi esimesest allikast, välja arvatud materiaalseid asju. Aga me võime järeldada, et meie ajast ja ruumist kasti taga on Igavene Mõte, mida me nimetame Jumalaks.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin olla Igavese Mõtte tõeline väljendus. Ma palun, et Jumala mõtted võiksid töötada minu mõtete kaudu.


2. MAI

Päeva mõte
AA-s kuuleme sageli hüüdlauset “Tasa ja targu.” Alkohoolikud teevad tavaliselt kõike üleliia. Nad joovad liiga palju. Muretsevad liiga palju. Panevad liiga palju pahaks. Teevad endale liialdamisega kehaliselt ja vaimselt haiget. Nii et kui nad AA-sse tulevad, peavad nad õppima tasapisi tegutsema. Keegi meist ei tea, kui palju meil veel elada on. Tõenäoliselt ei oleks me eriti kaua elanud, kui oleksime niimoodi edasi joonud, nagu vanasti. Kui joomise lõpetame, suurendame oma võimalusi elada pisut kauem. Kas ma olen õppinud tasapisi tegutsema?

Päeva mõtisklus
Kõigepealt ole, siis alles tee! Et palju saavutada, pead palju olema. Igal juhul peab tegemine olema olemise väljendus. Rumal on arvata, et me võime isiklikes suhetes palju saavutada, ilma et valmistaksime end ette olema ausad, puhtad, isetud ja armastavad. Peame valima headuse, ja järjekindlalt headuse, enne kui oleme valmis selleks, et Jumal saaks pruukida meid millegi kasuliku saavutamiseks. Meile ei anta võimalusi, kui me pole nende jaoks valmis. Vaiksed osadusehetked Kõrgema Jõuga on hea ettevalmistus loovaks tegutsemiseks.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin end pidevalt ette valmistada paremaks tulevikuks. Ma palun, et mul avaneksid võimalused alles siis, kui ma nendeks valmis olen.


3. MAI

Päeva mõte
AA õpetab meid tasapisi tegutsema. Õpime vabalt võtma, mitte muretsema mineviku ja tuleviku pärast, loobuma oma pahameelest ja vihkamisest ja tujukusest, lõpetama teiste inimeste kritiseerimise ja selle asemel neid aitama. Seda tähendabki “Tasa ja targu.” Nii ma üritangi oma järelejäänud elupäevade jooksul tasapisi tegutseda, vabalt võtta ja mitte muretseda, aidata teisi ja usaldada Jumalat. Kas mu ülejäänud elu moto saab olema “Tasa ja targu?”

Päeva mõtisklus
Pean kõigepealt saama võitu endast, enne kui saan tõeliselt andestada teistele inimestele seda kahju, mida nad on mulle teinud. Minu isekus ei suuda haavamisi andeks anda. Kui ma juba kahju peale mõtlen, siis tähendab see, et minu isekus on esiplaanil. Kuna isekus ei anna midagi andeks, pean ma oma isekusest võitu saama. Mul pole tarvis sunniviisil andestada neile, kes mind ärritasid ja mulle liiga tegid. Isegi kahju peale mõtlemine on juba viga. Ma pean seadma oma igapäevaelu sihiks võidu iseenese üle, ja siis leian, et miski minus ei mäleta enam seda haavatasaamist, sest ainuke haavatud asi on kadunud, ja nimelt minu isekus.

Päeva palve
Ma palun, et ma ei peaks viha. Ma palun, et minu mõtted pestaks puhtaks kõigist mineviku vihadest ja hirmudest.


4. MAI

Päeva mõte
Kui ma jõin, siis üritasin alati ennast kergitada. Pajatasin enda kohta vägevaid lugusid. Pajatasin neid nii sageli, et hakkasin isegi uskuma, kuigi teadsin, et see pole tõsi. Logelesin sellepärast labastes kõrtsides, et saaksin teistest kundedest parem olla. Katsusin end kogu aeg kergitada, kuna teadsin sügaval südamepõhjas, et tegelikult pole minust üldse asja. See oli omamoodi kaitse minu alaväärsustunde vastu. Kas ma üritan end praegugi kergitada?

Päeva mõtisklus
Jumal mõtles universumist ja see sai valmis. Tema mõttest valmisin ka mina. Ma pean Jumala mõtteid järele mõtlema. Ma pean mõtlema alatihti Jumalast ja mõtisklema selle üle, mismoodi Tema minu elu näha tahab. Pean pidevalt oma vaimu treenima, Jumalaga vaikses osaduses viibides. Vaimselt täismõõtu kasvamine on eluaegne töö. Sellepärast ma siin maa peal olengi. See annab mu elule mõtte.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin Jumala mõtteid järele mõelda. Ma palun, et võiksin elada nii, nagu Tema tahab.


5. MAI

Päeva mõte
Ma pidin suurustama ja kelkima, et inimesed minust lugu peaksid, samal ajal kui kõik teadsid, et tegelikult pole minust üldse asja. Mul ei õnnestunud kedagi lollitada. Kuigi ma olen juba tükk aega kaine olnud, kipun veel vanast harjumusest ennast kergitama. Kaldun endast liiga palju arvama ja tegema nägu, et olen midagi suuremat, kui tegelikult olen. Kas mind varitseb alati oht oma kainuse pärast nina püsti ajada?

Päeva mõtisklus
Ma ei saa mõistusega hingeasju kombata. Saan seda teha ainult oma ja hingeliste annetega. Pean mõtlema Jumalale rohkem südame kui peaga. Saan otse ümbritsevast elust Jumala vaimu sisse hingata. Saan pöörata pilgu selle poole, mis on maailmas head. Olen küll suletud ajast ja ruumist kasti, kuid usu abil saan sellesse kasti akna lõigata. Võin visata peast kõigi materiaalsete asjade piiratuse. Võin tunnetada Igavest.

Päeva palve
Ma palun, et mulle kuuluks kõik, mis hea. Ma palun, et jätaksin Jumala otsustada, mida head mulle sünnib.


6. MAI

Päeva mõte
Olen tähele pannud, et need, kes teevad AA jaoks kõige rohkem, enamasti ei kiitle sellega. Liigses eneseupitamises peitub oht kukkuda. See mõtteviis käib kokku joomisega. Kui üks paadiserv liiga palju veest välja kerkib, siis on üsna tõenäoline, et paat läheb ümber. Enesekergitamine ja joomine käivad käsikäes. Üks viib teiseni. Nii et kui ma tahan kaineks jääda, pean ennast väikeseks tegema. Kas ma vaatan ennast õiges perspektiivis?

Päeva mõtisklus
Mõnikord tundub tee pikk ja vaevaline. Paljud inimesed on tänapäeval vaevatud. Mul tuleb sageli teiste vaeva jagada. Kui vaevatud ja koormatud minu juurde tulevad, pean aitama leida neil hingamist, mida minagi olen leidnud. Maailma vaevade vastu on ainult üks kindel rohi, ja nimelt vaimsuse poole pöördumine. Et aidata vaevatud maailmal Jumala poole pöörduda, pean julgema kannatada, julgema võita endas isekuse, julgema täituda hingerahuga, hoolimata kõigist maailma vaevadest.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin olla abiks julguse kaotanud inimestele. Ma palun, et mul võiks olla julgust teha seda, mida vaevatud maailm vajab, kuigi ta ei tea, kuidas seda saada.


7. MAI

Päeva mõte
Väga tähtis on olla tänulik, kui tahame kained olla. Peaksime olema tänulikud selle eest, et elame sellisel ajal, kus alkohoolikut ei kohelda enam nii, nagu enne Anonüümsete Alkohoolikute sündi. Vanasti oli igas külas oma külajoodik, keda ülejäänud külarahvas naeris ja põlastas. Meie oleme jõudnud AA-sse ja leidnud nii palju kaastunnet, mõistmist ja sõprust, kui iganes tahta oskame. Maailmas pole teist sarnast rühmitust kui AA. Kas ma olen tänulik?

Päeva mõtisklus
Jumal õnnistab meie pingutusi headuse poole. Jumalal on meie pingutusi tarvis. Meil jälle on tarvis Jumala õnnistust. Koos tähendavad need vaimset edu. Meie pingutused on vajalikud. Me ei saa ennast lihtsalt lõdvaks lasta ja vooluga kaasa ujuda. Peame suunama oma pingutused sageli meid ümbritseva materialismi voolu vastu. Kui tekivad raskused, siis on meil vaja pingutada, et raskustest üle saada. Aga Jumal suunab meie pingutused õigesse kanalisse ja meil on vaja Jumala jõudu, et õiget kanalit valida.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin valida õige kanali. Ma palun, et Jumal õnnistaks ja suunaks mind kõigis mu pingutustes headuse poole.


8. MAI

Päeva mõte
Olen tänulik, et leidsin AA-s programmi, mis aitab mul kaine olla. Olen tänulik, et AA on näidanud mulle teed, kuidas uskuda Kõrgemat Jõudu, sest see uus usk on muutnud mu eluviisi. Ja olen leidnud siit õnne ja rahulolu, mille olemasolugi olin unustanud, lihtsalt Jumalat uskudes ja püüdes elada nii, nagu Tema seda minu meelest tahab. Nii kaua, kui olen tänulik, olen ka kaine. Kas mul on tänumeelt?

Päeva mõtisklus
Jumal saab sinu kaudu paremini töötada, kui sa ei kiirusta. Mine väga aeglaselt, väga tasakesi ühe töö juurest teise juurde ning võta endale vahepeal aega puhata ja palvetada. Ära askelda liiga palju! Tee kõike kordamööda. Mine ja puhka sageli Jumalas ning sa leiad rahu. Igasugune töö, mis tuleb Jumalas puhkamisest, on hea töö. Palu endale jõudu, et inimeste eludes imesid korda saata. Tea, et Kõrgema Jõu abil võid sa paljugi teha. Tea, et sa võid teha head Jumala abil, kes annab sulle puhkust ja jõudu. Puhka ja palveta korrapäraselt.

Päeva palve
Ma palun, et mul ei oleks liiga kiire. Ma palun, et võiksin sageli aja maha võtta ja Jumala juures puhata.


9. MAI

Päeva mõte
Meil, alkohoolikuil, oli joomise ajal nii pisike enesekontroll, me olime nii absoluutselt isekad, et meil on nüüd kasulik aeg-ajalt millestki loobuda. Enesedistsipliin ja enesele mõne asja keelamine tuleb meile ainult kasuks. Algul on viinast loobumine meile kõigile juba küllalt suur töö, isegi Jumala abiga. Aga hiljem võime mujalgi enesedistsipliini rakendada ja oma mõtteid korras hoida, et me liiga palju soovima ei hakkaks. Kui me liiga palju unistame, siis on meil oht libastuda. Kas ma rakendan piisavalt enesedistsipliini?

Päeva mõtisklus
Materiaalsetes asjades pead toetuma iseenda ja teiste tarkusele. Vaimsetes asjades ei või sa toetuda rohkem iseenese tarkusele kui Jumala juhatusele. Inimestega tegeldes on viga omapead liiga kaugele minna. Kõigis inimsuhetes tuleb lasta Jumalal end juhtida. Sa ei saavuta inimestega suheldes enne kuigi palju väärtuslikku, kui Jumal näeb, et sa oled valmis. Sinul üksi ei ole nii palju jõudu ega tarkust, et inimeste vahel asju joonde ajada. Neis elutähtsates asjades pead toetuma Jumala abile.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin toetuda Jumalale, kui tegelen inimeste probleemidega. Ma palun, et võiksin püüda järgida Tema juhatust kõigis isiklikes suhetes.


10. MAI

Päeva mõte
Üks asi, mis mind kaine hoiab, on ustavus teistele rühmakaaslastele. Ma tean, et ma veaks neid alt, kui jooma läheksin. Kui ma jõin, polnud ma kellelegi ustav. Oleksin pidanud olema ustav oma perekonnale, kuid ei olnud. Vedasin neid oma joomisega alt. Kui AA-sse tulin, leidsin eest rühma inimesi, kes mitte üksnes ei aidanud teineteisel kaine olla, vaid olid ka oma kainusega üksteisele ustavad. Kas ma olen ustav oma rühmale?

Päeva mõtisklus
Rahulikkus loob head. Ärevus lõhub head. Ma ei peaks tormates tegutsema. Peaksin kõigepealt “jätma järele ja teadma, et Tema on Jumal.” Ja siis peaksin tegutsema nii, nagu Jumal mu südametunnistuse kaudu juhatab. Ainult usaldus, täiuslik usaldus Jumala vastu säilitab mu rahu, samal ajal kui kõik teised mu ümber on ärevil. Rahulikkus on praktikasse rakendatud usaldus. Peaksin püüdlema kõige selle poole, mis aitab mul rahu külvata. Et saavutada materiaalseid asju, õpib maailm saavutama kiirust. Et saavutada vaimseid asju, õpin mina saavutama rahu. 

Päeva palve
Ma palun, et võiksin õppida saavutama sisemist rahu. Ma palun, et võiksin olla rahulik, nii et Jumal saaks minu kaudu töötada.


11. MAI

Päeva mõte
Võime olla kindlad nende rühmakaaslaste peale, kes täie jõuga programmi järgivad. Nad käivad koosolekutel. Nad töötavad teiste alkohoolikutega. Me ei pea muretsema sellepärast, et nemad libastuksid. Nad on ustavad rühmaliikmed. Mina katsun olla samuti ustav rühmaliige. Kui mul tekib kiusatus napsi võtta, siis ütlen endale, et kui võtan, siis vean alt kõiki rühmakaaslasi, kes on mu parimad sõbrad. Kas ma tahan neid alt vedada, kui mul on võimalus seda ära hoida?

Päeva mõtisklus
Igal pool, kus on tõelist sõprust ja armastust inimeste vahel, on kohal ka Jumala vaim, nagu Jumalik Kolmas. Kõigis inimsuhetes on just Jumalik Vaim see, mis inimesed kokku toob. Kui kellegi elu teise inimese kaudu muutub, siis on see alati Jumal, Jumalik Kolmas, kes selle muutuse teise inimese abil teoks teeb. Jumal on liikumapanev jõud kõigi vaimsete asjade taga, Jumalik Kolmas on kohal kõigis inimestevahelistes suhetes. Ükski inimsuhe ei saa olla päris õige, kui Jumala Vaimu seal juures ei viibi.

Päeva palve
Ma palun, et Jumala vaim kasutaks mind kanalina. Ma palun, et võiksin alati tunda, et Jumalik Kolmas on alati kohal ja aitab mind.


12. MAI

Päeva mõte
Kui me tuleme AA-sse otsima väljapääsu joomisest, siis on meil tegelikult hoopis rohkem vaja. Meil on vaja sõpruskonda. Meil on vaja oma mured päevavalgele tuua. Meil on vaja uut väljapääsu oma energiale ja uut, endast suuremat jõudu, mis aitaks meil eluga silmitsi seista, selle asemel, et elu eest ära joosta. AA-s leiame seda, mida vajame. Kas ma olen leidnud seda, mida vajan?

Päeva mõtisklus
Lülita välja kõik kahtlused, hirmud ja kurjad mõtted. Ära salli neid, kui saad neist vähegi hoiduda. Löö oma mõtte uksed ja aknad nende eest kinni, nagu lukustaksid oma kodu varga eest, kes tahab sisse hiilida ja sinu varanduse minema viia. Mis suuremat varandust saab sul olla, kui usk ja julgus ja armastus? Kahtlused, hirmud ja kurjad mõtted varastavad selle kõik. Alusta iga päeva rahu ja lootusega. See on tõelise usu tulemus. Usk annab sulle kaitstuse ja turvatunde, mida sa kusagilt mujalt ei saa. 

Päeva palve
Ma palun, et võiksin tunda end kaitstult ja turvaliselt, aga mitte ainult siis, kui olen rahulikult sadamas. Ma palun, et võiksin olla kaitstud ja turvatud ka elumere tormides.


13. MAI

Päeva mõte
AA-s leiame sõpruse ja vabanemise ja jõu. Ja kui oleme need leidnud, siis on meilt ära võetud joomise tõelised põhjused. Siis pole joomisel meie mõtteis enam õigustust. Meil pole tarvis enam joomise vastu võidelda. Joomine jätab meid ise maha. Algul on meil kahju, et me enam juua ei saa, aga hiljem on meil hea meel, et me ei pea enam jooma. Kas mul on hea meel, et ma ei pea jooma?

Päeva mõtisklus
Ära püüa kunagi kohut mõista. Inimese mõistus on nii peen ja keeruline asi, et ainult Looja võib seda lõpuni tunda. Iga mõistus on nii erinev, seda käivitavad nii erinevad motiivid, valitsevad nii erinevad olud, mõjutavad nii erinevad kannatused, et sa ei saa iial teada kõiki tingimusi, mis on seda isiksust kujundanud. Seepärast on sul võimatu teise inimese üle kohut mõista. Aga Jumal tunneb seda inimest täielikult ja Tema saab teda muuta. Jäta isiksuse mõistatuste lahendamine Jumala hooleks! Ja jäta Jumala hooleks seegi, et Ta õpetaks sulle asjakohast mõistmist.

Päeva palve
Ma palun, et ma ei mõistaks kohut teiste inimeste üle. Ma palun, et võiksin olla kindel, et Jumal saab parandada kõigi isiksuste vigu.


14. MAI

Päeva mõte
Kui oleme joomisest üle saanud, siis on see alles AA hüvede algus. Me leiame uusi sõpru, nii et me ei ole enam üksi. Leiame uue suhte oma perekonnaga, nii et oleme kodus õnnelikud. Vabaneme oma hädadest ja muredest, kuna õpime asjadele uue pilguga vaatama. Leiame oma energiale väljapääsu teisi aidates. Kas ma saan osa neist AA hüvedest?

Päeva mõtisklus
Taevane kuningriik on sinu enese sees. Jumal näeb, nagu ei keegi teine, mis sinu sees on. Tema näeb, kuidas sa aina rohkem Tema moodi lähed. Sinu eksistentsi mõte on minna aina rohkem Jumala moodi, arendada enda sees aina rohkem Jumala vaimu. Sa näed sageli teistes inimestes neid omadusi ja püüdlusi, mis on sul endal olemas. Nii tunneb ka Jumal sinus ära oma vaimu. Sinu motiive ja püüdlusi mõistavad ainult need, kes on saavutanud sinuga ühesuguse hingelise taseme.

Päeva palve
Ma palun, et ma ei ootaks teistelt täielikku mõistmist. Ma palun, et ootaksin seda ainult Jumalalt, samal ajal kui ma püüan aina rohkem Tema moodi minna.


15. MAI

Päeva mõte
AA-s leiame uut jõudu ja rahu mõistmisest, et peab olema mingi meist kõrgem Jõud, mis valitseb maailma ja on meie poolt, kui me elame head elu. Nii et AA programm ei saa tegelikult kunagi otsa. Sa alustad sellega, et lõpetad joomise, ja leiad sealtpeale palju uusi võimalusi olla õnnelik ja kasulik. Kas ma saan AA hüvedest tõepoolest täiel määral osa?

Päeva mõtisklus
“Otsige esiti Jumala riiki ja tema õigust, siis seda kõike antakse teile pealegi!” Me ei peaks otsima kõigepealt materiaalseid asju, vaid vaimseid asju, ja siis tulevad materiaalsed asjad meile pealegi, kui me oleme nende nimel ausalt tööd teinud. Paljud inimesed otsivad kõigepealt materiaalseid asju ja arvavad, et vaimsed teadmised tulevad pärast ise järele. Sa ei või korraga teenida Jumalat ja mammonat. Külluslikuks eluks on vaja kõigepealt vaimseid asju: ausust, puhtust, isetust ja armastust. Kuni sul neid omadusi ei ole, pole sul materiaalsete asjade küllusest erilist kasu.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin pingutada vaimsete asjade saavutamise nimel. Ma palun, et ma ei ootaks mingeid hüvesid, enne kui olen selleks hingeliselt valmis.


16. MAI

Päeva mõte
Halastaja samaarlase loos sattus teekäija röövlite kätte ja jäi neist poolsurnuna maanteekraavi maha. Ja preester ja leviit läksid temast mööda. Aga halastaja samaarlase meel läks haledaks, ta astus ligi, sidus teekäija haavad ning viis ta öömajale ja kandis hoolt tema eest. Kas ma kohtlen teist alkohoolikut nagu preester ja leviit või nagu halastaja samaarlane?

Päeva mõtisklus
Ära kunagi väsi palvetamast. Kui sa ühel päeval näed, et sinu palvele on ootamatult vastatud, siis kahetsed sügavalt, et oled nii vähe palvetanud. Palve muudab igasuguseid asju. Palveta hoolega, kuni su usaldus Jumala vastu on tugev. Ja siis palveta edasi, sest see on saanud nii suureks harjumuseks, et sa vajad palvet iga päev. Palveta edasi, kuni palve muutub osaduseks Jumalaga. See on noot, millega tõelised palvekorrad peaksid lõppema.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin teha palvetamisest igapäevase harjumuse. Ma palun, et võiksin leida sellise osaduse tulemusel jõudu, mida mul vaja.


17. MAI

Päeva mõte
Paljud heasoovijad kohtlevad alkohoolikut nagu preester ja leviit. Nad lähevad temast mööda, põlastavad teda ja ütlevad, kui labane ja tahtejõuetu inimene ta on. Samas kui tegelikult on ta langenud alkoholi küüsi, samamoodi nagu teekäija sattus röövlite kätte. Ja AA liige, kes töötab teistega, on nagu halastaja samaarlane. Kas minul läheb meel haledaks? Kas mina hoolitsen teise alkohooliku eest, kui vähegi saan?

Päeva mõtisklus
Ma pean elama pidevas ettevalmistuses paremaks tulevikuks. Kogu elu on ettevalmistus millekski paremaks. Ma pean ootama, et hommik koidab. Pean tundma õhtuses kurbuses rõõmsat mõistmist, mis kinnitab veendunud ootust, et parem on tulekul. “Õhtul jääb nutt varaks, kuid hommikul on hõiskamine!” Tea, et Jumalal on sulle midagi paremat varuks, kui sa end selleks valmis sead. Kogu su olemasolu siin maailmas on treening tulevaseks paremaks eluks.

Päeva palve
Ma palun, et kui see elu on läbi, siis läheksin ma tagasi igavesse, mõõtmatusse ellu Jumala juures. Ma palun, et võtaksin seda elu kui ettevalmistust tulevaseks paremaks eluks.


18. MAI

Päeva mõte
Oleme AA-s kahel peamisel põhjusel: et ise kaine olla ja aidata teistel kaineks jääda. On teada-tuntud tõsiasi, et teiste aitamine on suur osa meie enese kainusest. Samuti on tõestatud, et üksipäini on raske kaine olla. Paljud on seda proovinud ja ebaõnnestunud. Nad käivad paaril AA koosolekul ja on siis omapead paar kuud kained, aga lõpuks joovad end ikka täis. Kas ma tean, et ma ei saa üksipäini edukalt kaineks jääda?

Päeva mõtisklus
Vaata usuga ajast ja ruumist mööda, sinna, kus elab Jumal, kust sina tulid ja kuhu sa lõpuks tagasi lähed. “Pöörduge Tema poole ja laske endid päästa!” Igaühe kujutlus suudab materiaalsetest asjadest kaugemale vaadata. Usu pilk päästab sind meeleheitest. Usu pilk päästab sind murest ja vaevast. Usu pilk toob rahu, milleni inimlik mõistmine ei küüni. Usu pilk toob sulle kogu jõu, mida sul vaja. Usu pilk annab sulle uue ja elava väe ning imelise rahu ja selge meele.

Päeva palve
Ma palun, et mul oleks usu pilk. Ma palun, et võiksin vaadata usuga praegusest mööda, igavesse ellu.


19. MAI

Päeva mõte
Sõpruskond on suur osa kainusest. Arstid nimetavad seda rühmateraapiaks. Meie ei käi kunagi AA koosolekul, ilma et me poleks sealt midagi saanud. Mõnikord ei ole meil tuju koosolekule minna ja me mõtleme välja igasugu ettekäändeid, et minemata jätta. Aga lõpuks läheme ikkagi. Ja iga kord läheb meil koosolekul tuju paremaks. Koosolekud on osa kainusest. Ja me saame koosolekult rohkem, kui katsume ise sinna midagi anda. Kas ma annan koosolekutel oma osa?

Päeva mõtisklus
“Ta tõmbas mind üles õuduse august ja paksust porist ning asetas mu jalad kaljule ja kinnitas mu sammud!” Esimene osa, “Ta tõmbas mind üles õuduse august,” tähendab, et kui ma pöördun Jumala poole ja annan oma probleemid Tema kätte, saan võitu oma pattudest ja kiusatustest. “Ta asetas mu jalad kaljule” tähendab, et kui ma kõiges Jumalat usaldan, siis olen tõeliselt kaitstud. “Ta kinnitas mu sammud” tähendab, et kui ma püüan ausalt elada nii, nagu Jumal tahab, siis juhatab Jumal minu igapäevast elu.

Päeva palve
Ma palun, et mu jalad asetataks kaljule. Ma palun, et võiksin olla kindel, et Jumal juhatab minu tulemisi ja minemisi.


20. MAI

Päeva mõte
Kui me koosolekul püsti tõuseme ja räägime midagi endast, et teist inimest aidata, siis tunneme end palju paremini. See on vana seadus, et mida rohkem annad, seda rohkem saad. Tunnistamine ja pihtimine on osa kainusest. Sa ei või iial teada, millal sa kedagi aitad. Teiste aitamine on üks parimaid mooduseid ise kaine olla. Ja rahuldus, mida pakub kaasinimese aitamine, on üks parimaid kogemusi, mis sulle üldse võib osaks saada. Kas ma aitan teisi?

Päeva mõtisklus
Ilma Jumalata ei võeta ühtegi tõelist võitu. Kõik suurte vallutajate võidukad sõjakäigud on kadunud ajalukku. Ilma sõjaliste vallutajateta võiks maailm koguni paremini läbi saada. Tõelised võidud võetakse vaimuvallas. “Kes valitseb iseenese üle, on parem kui linna vallutaja!” Tõelised võidud võetakse patu ja kiusatuse üle ning need viivad võidukasse ja külluslikku ellu. Seepärast olgu su süda vapper ja usaldav! Astu kõigile raskustele vallutuse vaimus vastu. Pea meeles, et kus on Jumal, seal on ka tõeline võit.

Päeva palve
Ma palun, et kurjuse jõud põgeneks minu elust Jumala palge ees. Ma palun, et saavutaksin Jumala abiga tõelise võidu iseenese üle.


21. MAI

Päeva mõte
Üks parimaid asju AA-s on jagamine. Jagamine on imetore asi, sest mida rohkem sa teistega jagad, seda rohkem sa endale saad. Vanasti joomapäevil ei jaganud me eriti midagi. Hoidsime kõik endale, osalt häbist, aga peamiselt isekusest. Ja me olime väga üksildased, kuna me midagi ei jaganud. Kui AA-sse tulime, leidsime kõigepealt eest jagamise. Kuulsime, kuidas teised alkohoolikud jagavad avameelselt oma kogemusi haiglate, vanglate ja kogu muu jamaga, mis joomisega kaasas käib. Kas ma jagan oma kogemusi?

Päeva mõtisklus
Iseloomu kasvatab igapäevane kohustuste täitmise distsipliin. Ole kuulekas taevasele nägemusele ja mine otseteed. Ära tee seda viga, et hüüad: “Issand, Issand” ja jätad tegemata selle, mida peaksid tegema. Sul on vaja elada palvetades ja mõtiskledes, aga elulistes askeldustes pead sa siiski oma töö ära tegema. Tegus inimene oskab targalt puhata ja kannatlikult Jumala juhatust oodata. Kui oled kuulekas taevasele nägemusele, siis võid olla rahulik.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin olla kuulekas taevasele nägemusele. Ma palun, et kui ma peaksin kukkuma, siis tõusen püsti ja lähen edasi.


22. MAI

Päeva mõte
Kõige suuremat muljet avaldab meile AA koosolekutel valmisolek jagada, ilma midagi tagasi hoidmata. Ja peagi leiame, et jagame ise samuti. Hakkame oma kogemustest jutustama ja aitame seeläbi teist inimest. Ja kui oleme midagi südamelt ära saanud, tunneme end palju paremini. Meil on väga kasulik jagada oma kogemusi kellegi teise sama õnnetu inimesega, kes on olnud sellesama supi sees, kus meiegi. Ja mida rohkem me jagame, seda rohkem meile endale jääb. Kas ma tean, et mida rohkem ma jagan, seda rohkem on mul võimalust kaineks jääda?

Päeva mõtisklus
Võta pidevalt Jumalalt jõudu. Niipea, kui oled veendunud, et su valitud rada on õige, kui oled enam-vähem kindel Jumala juhatuses, võta kohe endale jõudu. Sa võid võtta nii palju, kui iganes tarvis, et mingi olukorraga toime tulla. Sa võid võtta uut varu, kui su omad varud on ammendatud. Sul on täielik õigus võtta ja sul tuleb oma õigust ka kasutada. Kerjus nurub, poeg võtab ise. Kui nurud, siis lastakse sul sageli oodata, aga kui võtad ise heaks otstarbeks Jumalalt jõudu, siis on see sul kohe käes.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin võtta Jumalalt jõudu, kui mul seda vaja on. Ma palun, et võiksin elada nagu Jumala laps.


23. MAI

Päeva mõte
AA kaheteistkümnendat sammu, teistega töötamist, võib jagada omakorda viide ossa – need on usaldus, pihtimine, veendumus, pöördumine ja püsivus. Teisi alkohoolikuid aidates tuleb kõigepealt võita nende usaldus. Selleks räägime oma joomakogemustest, et nad näeksid, et me teame omast käest, millest jutt käib. Kui jagame avameelselt oma kogemusi, saavad nad aru, et me püüame neid siiralt aidata. Siis nad mõistavad, et nad ei ole üksi ja teistelgi on olnud sama hulle või hullemaidki kogemusi kui neil. See annab neile kindlustunde, et neid on võimalik aidata. Kas ma hoolin teistest alkohoolikutest nii palju, et võita nende usaldust?

Päeva mõtisklus
Minu töö ei lähe luhta mitte siis, kui õnnetus käes on, vaid juba enne õnnetust, kui ma jätsin tegemata kõik need pisiasjad, mida oleksin võinud teha. Pean valmistuma tulevikuks nii, et teen kohe praegu õigel ajal õiget asja. Kui mõni asi tuleb ära teha, siis peaksin selle täna ette võtma ja Jumalaga joonde ajama, enne kui võtan endale mõne uue ülesande. Peaksin vaatama asja nii, nagu oleksin Jumala jooksupoiss ning tuleksin pärast ülesande täitmist Tema juurde tagasi ja jutustaksin Talle vaikses osaduses, et sõnum on kohale viidud või töö tehtud.

Päeva palve
Ma palun, et ma ei tahaks kiitust oma tegude tulemuste eest. Ma palun, et jätaksin oma tegude tagajärjed Jumala hoolde.


24. MAI

Päeva mõte
Kaheteistkümnenda sammu töö teine osa on pihtimine. Kui jagame oma kogemusi avameelselt uustulnukatega, julgustame neid ühtlasi oma kogemustest rääkima. Nad avanevad ja pihivad meile asju, mida nad pole saanud kellelegi teisele rääkida. Ja tunnevad end pärast pihtimist hoopis paremini. Neil langeb suur kivi südamelt, kui need asjad päevavalgele tulevad. Just peidus hoitud asjad rõhuvad meie südant kõige raskemini. Uustulnukad tunnevad kergendust ja vabanemist, kui on meile oma südame avanud. Kas ma hoolin teistest alkohoolikutest nii palju, et aitan neil pihtida?

Päeva mõtisklus
Peaksin aitama teisi nii palju, kui saan. Iga vaevatud hing, keda Jumal minu teele saadab, on just see, keda mina pean aitama. Kui ma püüan siiralt abi anda, siis voolab Jumalast minusse uut jõuvaru. Minu abivalmiduse ring aina laieneb. Jumal annab mulle vaimutoitu ja mina annan seda teistele edasi. Ma ei tohi kunagi öelda, et mul jätkub jõudu ainult oma tarbeks. Mida rohkem ma ära annan, seda rohkem mulle endale jääb. Mida ma endale hoian, selle lõpuks kaotan.

Päeva palve
Ma palun, et mul oleks siirast soovi anda. Ma palun, et ma ei hoiaks saadud jõudu ainult endale.


25. MAI

Päeva mõte
Kaheteistkümnenda sammu töö kolmas osa on veendumus. Uustulnukad peavad olema veendunud, et nad tahavad ausalt joomist jätta. Nad peavad mõistma ja tunnistama, et nende elu on juhitamatu. Nad peavad tunnistama tõsiasja, et neil tuleb oma joomisega midagi ette võtta. Nad peavad olema endaga täiesti ausad ja vaatama endale otsa sellisena, nagu nad tegelikult on. Nad peavad olema veendunud, et neil tuleb joomine maha jätta, ja nad peavad mõistma, et sellest veendumusest sõltub kogu nende elu. Kas ma hoolin teistest alkohoolikutest nii palju, et aitan neil sellele veendumusele jõuda?

Päeva mõtisklus
Pole mingeid piire sellel, mida sa võid teisi aidates korda saata. Pea seda alati meeles! Ära anna kunagi ühtegi tööd käest ega kaota lootust midagi saavutada lihtsalt sellepärast, et see käib sulle pealtnäha üle jõu. Jumal aitab sind iga hea töö juures. Anna töö käest ainult siis, kui tunned, et see ei ole Jumala tahtmine. Teisi aidates mõtle tillukesele seemnele kõva pimeda mulla all. Pole üldsegi kindel, et kui idu end maapinnale välja murrab, siis tulevad soojus ja päikesepaiste seda tervitama. Sageli paistab, et mõni ülesanne käib sulle üle jõu, kuid tegelikult pole mingeid piire sellel, mida sa saad Jumala abiga korda saata.

Päeva palve
Ma palun, et ma teisi aidates kunagi meelt ei heidaks. Ma palun, et võiksin alati olla kindel, et Jumala jõud tuleb mulle appi.


26. MAI

Päeva mõte
Kaheteistkümnenda sammu töö neljas osa on pöördumine. Pöördumine tähendab muutust. Uustulnukad peavad õppima muutma oma mõtteviisi. Kuni praeguse hetkeni on kõik nende teod olnud seotud joomisega. Nüüd seisavad nad silmitsi uue eluga, kus puudub alkohol. Nad peavad mõistma ja tunnistama, et oma tahtejõu abil nad joomisest ei vabane, ja järelikult tuleb neil Kõrgemalt Võimult abi paluda. Nad peavad alustama iga päeva sellega, et paluvad Kõrgemalt Võimult jõudu kaine olla. Kõrgema Võimu usule pöördumine tuleb tasapisi, sedamööda, kuidas nad järele proovivad ja leiavad, et see töötab. Kas ma hoolin teistest alkohoolikutest nii palju, et aitan neil pöörduda?

Päeva mõtisklus
Enesedistsipliin on absoluutselt vajalik, enne kui sulle Jumala jõudu antakse. Kui sa näed Jumala jõu väljendust teistes inimestes, siis pole sa tõenäoliselt näinud distsipliini, mis tuli enne jõudu. Nad seadsid end valmis. Kogu su elu on ettevalmistus uuteks heategudeks, kui Jumal näeb, et sa selleks valmis oled. Nii et distsiplineeri ennast iga päev oma vaimses elus. Õpi vaimseid seadusi nii palju tundma, et su elu ei saaks enam kunagi luhta minna. See, mida teised su igapäevaelus näevad, on sinu sisemise distsipliini välispidine väljendus.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin väljendada Jumala jõudu oma igapäevases elus. Ma palun, et võiksin ennast distsiplineerida ja olla valmis iga võimalust vastu võtma.


27. MAI

Päeva mõte
Kaheteistkümnenda sammu töö viies osa on püsivus. Püsivus tähendab seda, et me jääme uustulnukate kõrvale ka siis, kui nad on uue eluviisiga otsa peale saanud. Peame nendega kokku hoidma ja ei tohi neid alt vedada. Peame julgustama neid koosolekutel käima, et nad saaksid sealt sõprust ja abi. Nad saavad teada, et hoopis lihtsam on kaine olla teiste seltskonnas, kes üritavad ise sedasama teha. Peame uustulnukaid edaspidigi aitama, käima neil korrapäraselt külas, helistama või kirjutama, et nad ei kaotaks sidet AA-ga. Püsivus tähendab head toemehesuhet. Kas ma hoolin teistest alkohoolikutest nii palju, et käin nendega kaasas, nii kaua kui vaja?

Päeva mõtisklus
Igal tugeval ja ilusal lillel peab olema mullas tugev juur. Taim peab juure sügavale mulda ajama ning samal ajal võrse üles kasvatama, et selle otsas võiks puhkeda maailma rõõmuks õis. Mõlemad kasvud on vajalikud. Ilma tugeva juureta närbub taim peagi. Mida kõrgemale tõuseb võrse, seda sügavam peab olema juurestik. Minu elu ei saa õitseda edus ja abivalmiduses, kui see pole juurdunud kindlasse usku või kui see pole sügavalt kindel universumi headuses ja sihipärasuses.

Päeva palve
Ma palun, et minu elu juurduks sügavalt usku. Ma palun, et võiksin tunda sügavat kindlustunnet.


28. MAI

Päeva mõte
AA-s saame teada, et kuna oleme alkohoolikud, siis võime olla ainulaadselt kasulikud inimesed. See tähendab, et meie saame aidata alkohoolikuid, keda ei saa võib-olla aidata inimene, kel pole olnud joomisega samasuguseid kogemusi kui meil. See teeb meid ainulaadselt kasulikuks. AA-lased on ainulaadne inimrühm, sest nad on võtnud omaenese suurima lüüasaamise, ebaõnnestumise ja haiguse ning kasutanud seda teiste aitamiseks. Meie, kes me oleme ühest ja samast hädast läbi käinud, oleme need, kes saavad teisi alkoholikuid kõige paremini aidata. Kas ma usun, et saan olla ainulaadselt kasulik?

Päeva mõtisklus
Peaksin harjutama end Jumala lähedusega. Ma tunnen, et Tema on minuga ja minu lähedal ning kaitseb ja toetab mind alati. Kõigi raskuste, kõigi katsumuste, kõigi nurjumiste kiuste on Jumal alati piisavalt lähedal. Juba see usk, et Tema on minu ligi, toob mulle jõudu ja rahu. Peaksin püüdma elada nii, nagu oleks Jumal otse mu kõrval. Ma ei näe Teda, kuna mind pole loodud Teda nägema, sest muidu poleks minus ruumi usule. Aga ma tunnen, et Tema vaim on minuga.

Päeva palve
Ma palun, võiksin harjutada end Jumala lähedusega. Ma palun, et ma ei tunneks end seeläbi enam kunagi üksiku või abituna.


29. MAI

Päeva mõte
Meie, kes me oleme õppinud oma joomisprobleemi Jumala kätte andma, võime aidata ka teistel seda teha. Meid saab kasutada kui ühenduslüli alkohooliku vajaduste ja Jumala jõuvarude vahel. Meie siin Anonüümsetes Alkohoolikutes saame olla ainulaadselt kasulikud, lihtsalt sellepärast, et meil on õnn või õnnetus olla ise alkohoolikud. Kas ma tahan olla ainulaadselt kasulik inimene? Kas ma kasutan omaenda suurimat lüüasaamist, ebaõnnestumist ja haigust kui relva teiste aitamiseks?

Päeva mõtisklus
Ma püüan teisi aidata. Ma ei lase ühtegi päeva mööda minna, ilma et ma sirutaks kellegi poole armastavat kätt. Iga päev katsun teha midagi, et tõmmata teist inimest välja hädamerest, kuhu ta on langenud. Minu abistavat kätt on vaja, et viia abituid üles julguse, jõu, usu ja tervise juurde. Oma tänulikkuses aitan ma teisi alkohoolikuid, kelle koorem on liiga raske kanda.

Päeva palve
Ma palun, et Jumal kasutaks mind paljude koormate kergendamiseks. Ma palun, et paljud hinged leiaksid minu pingutustest abi.


30. MAI

Päeva mõte
Ma olen osa AA-st, üks paljudest, aga siiski osa rühmast. Mul on vaja AA põhimõtteid, et arendada endasse peidetud elu. AA võib olla organisatsiooni poolest inimlik, kuid eesmärgi poolest on see Jumalik. Selle eesmärk on suunata mind Jumala ja parema elu poole. Kui ma saan osa liikumise privileegidest, siis võtan osa ka kohustustest, võtan enda kanda õiglase osa koormast ja kannan seda rõõmuga, mitte tõrksalt. Nii palju, kui minu kohustuste täitmine luhta läheb, läheb luhta ka AA. Kui mu kohustuste täitmine edeneb, edeneb ka AA. Kas ma pean seda oma AA kreedoks?

Päeva mõtisklus
“Kiitke Jehoovat!” Mida tähendab Jumala kiitmine? See tähendab tänulikkust kõigi imeliste asjade eest siin maailmas ja kõige eest, millega sinu elu on õnnistatud. Nii et kiida Jumalat oma tänulikkuse ja alandlikkusega. Niisugusel kiitusel on palju rohkem jõudu kurjast võitu saada kui pelgal alistumisel. Tõeliselt tänulikul ja alandlikul inimesel, kes alati Jumalat kiidab, ei teki kiusatust midagi valesti teha. Sa tunned end turvaliselt, sest tead, et põhiolemuselt on kõik hästi. Nii et vaata üles Jumala poole ja kiida Teda!

Päeva palve
Ma palun, et võiksin olla tänulik kõige eest, millega mind on õnnistatud. Ma palun, et võiksin olla alandlik, sest ma tean, et ei vääri neid õnnistusi.


31. MAI

Päeva mõte
Ma ei oota, millal mind AA teenistusse värvatakse. Ma pakun end vabatahtlikult välja. Olen ustav oma kohalkäimises, helde oma andmises, lahke oma kriitikas, loov oma ettepanekutes, armastav oma suhtumises. Annan AA-le oma huvi, oma teotahte, oma pühendumise ja kõigepealt iseenese. Kas ma pean ka seda oma AA kreedoks?

Päeva mõtisklus
Palveid võib olla mitmesuguseid, aga milline meie palve ka poleks, ühendab see ikkagi hinge ja mõistust Jumalaga. Kui palve on ka ainult uskuv pilk, armastav sõna või vaade, või ka lihtsalt kindel usk universumi headusse ja sihipärasusse, siis on palve tulemus ikkagi lisajõud, millega kõigile kiusatustele vastu astuda ja neist jagu saada. Isegi, kui palve pole otseselt millegi anumine, tagatakse meile ikkagi kogu vajaminev jõuvaru, sest Jumalaga ühendatud hing saab Temalt nii palju vaimset abi, kui vaja. Ka inimese kehas viibiv hing vajab ikkagi neid asju, mis kuuluvad tema taevase elupaiga juurde.

Päeva palve
Ma palun, et mind õpetataks palvetama. Ma palun, et palve ühendaks mind Jumala tahte ja mõistusega.