Juuni

Juuni

 

1. JUUNI

Päeva mõte
Mõnest asjast ei tunne ma pärast kainekssaamist puudust: jõledast füüsilisest enesetundest, mille hulka käivad värinad, lõikav peavalu, valutavad käed-jalad, ähmane silmanägemine, korisev kõht, längus õlad, lõdvad põlved, kolmepäevane habe ja punetav nägu. Samuti ei tunne ma puudust järgmisest hommikust, kui tuleb oma naisele või mehele otsa vaadata. Ega alibi kokkuluuletamisest ning sellele kindlaks jäämisest. Ega katsetest väriseva käega habet ajada või meiki peale panna. Ega avastusest, et mu rahakott on tühi. Ma ei tunne ju ometi sellistest asjadest puudust?

Päeva mõtisklus
Kui sa sündisid, oli sinu sees Jumalik säde. Sinu senine eluviis on selle peaaegu lämmatanud. Taevase tule eest tuleb hoolitseda ja sinna kütet lisada, et see kasvaks lõpuks tõeliseks sooviks õigesti elada. Kui püüad Jumala tahet täita, kasvad aina rohkem uude ellu. Jumalale mõeldes, Tema poole palvetades ja Temaga osaduses viibides muutud sa vähehaaval aina rohkem Tema sarnaseks. Sinu üleminek materiaalselt vaimsele on Jumaliku Koosolemise tee.

Päeva palve
Ma palun, et hoolitseksin oma Jumaliku sädeme eest, et see suuremaks kasvaks. Ma palun, et läheksin vähehaaval vanast elust uude ellu.


2. JUUNI

Päeva mõte
Veel mõnest asjast ei tunne ma pärast kainekssaamist puudust: teadmatusest, kas auto on ikka garaažis ja kuidas ma ise koju jõudsin; vaevalisest meenutamisest, kus ma pärast viimast teadvusehetke käinud ja mida teinud olen; töölemineku edasilükkamisest ja murest, milline ma välja näen, kui tööle jõuan; hirmust eelseisva päeva ees. Kas ma olen päris kindel, et ei tunne sellistest asjadest puudust?

Päeva mõtisklus
Sa ei saa ühtaegu Jumalat uskuda ja isekalt edasi elada. Vana “mina” kuivab kokku ja sureb, ümbersündinud hingele aga lüüakse Jumala näoga tempel. Isekuse järkjärguline kustutamine ning areng armastuses Jumala ja kaasinimeste vastu on sinu elu eesmärk. Algul on sinu sarnasus Jumalikuga õige õrnuke, aga see pilt kasvab ja läheb aina rohkem Jumala nägu, kuni viimaks näevad sinuga kokku puutuvad inimesed sinus Jumala armu jõudu, mis on inimese elus tööle hakanud.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin arendada oma õrnukest sarnasust Jumalikuga. Ma palun, et teised näeksid minus töötavat Jumala armu jõudu.


3. JUUNI

Päeva mõte
Veel mõnest asjast ei tunne ma pärast kainekssaamist puudust: linna pealt lahtise baari otsimisest, kust saaks “peaparandust”; sõpradega kohtumisest ja oma õudse enesetunde varjamisest; enesele peeglis otsa vaatamisest ja enda lolliks sõimamisest; enesega võitlemisest, et paar-kolm päevagi vahet pidada; imestamisest, mida see kõik tähendama peaks. Kas ma olen surmkindel, et ma ei tunne sellistest asjadest puudust?

Päeva mõtisklus
Armastus on jõud, mis muudab sinu elu. Püüa armastada oma perekonda ja sõpru ning seejärel kõiki, keda sa vähegi armastada saad, isegi “patuseid ja tölnereid” – seega igaühte. Armastus Jumala vastu on veelgi suurem asi. See tuleb siis, kui oled Jumalale tänulik õnnistuse eest, mida Jumal on sulle saatnud. Armastus Jumala vastu tänab Teda andide eest ja jätab Jumalale tee lahti, et Ta saaks sinu tänulikku südamesse uusi õnnistusi puistata. Ütle: “Tänan sind, Jumal,” kuni see muutub harjumuseks.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin Jumalat ja kõiki inimesi armastada. Ma palun, et võiksin jätkuvalt tänada Jumalat kõigi Ta õnnistuste eest.


4. JUUNI

Päeva mõte
Mõned asjad on mulle pärast kainekssaamist meeldima hakanud: hommikune hea enesetunne; täies töökorras mõistus; rõõm oma tööst; laste armastus ja usaldus; süümepiinade puudumine; see, et sõbrad saavad minu peale kindlad olla; väljavaade õnnelikule tulevikule; looduse ilu hindamine; teadmine, mida see kõik tähendab. Ma olen ju kindel, et sellised asjad mulle meeldivad?

Päeva mõtisklus
Oma elu voolimine tähendab seda, et sa lõikad ja vormid oma materjalist midagi head, midagi sellist, mis võib väljendada vaimset. Kõik materiaalsed asjad on savi, millest me voolime midagi vaimset. Kõigepealt pead ära tundma isekuse oma ihades ja tagamõtetes, tegudes ja sõnades ning siis seda isekust senikaua voolima, kuni sellest saab vaimne relv. Sedamööda, kuidas vormimistöö edeneb, näed aina selgemalt, mida on vaja veel teha, et oma elust midagi paremat voolida.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin vormida oma elu millekski heaks ja kasulikuks. Ma palun, et mind ei heidutaks töö aeglane edenemine.


5. JUUNI

Päeva mõte
Meil, alkohoolikutel, on õnn elada sellisel ajal, kui on olemas niisugune asi nagu Anonüümsed Alkohoolikud. Enne AA tekkimist polnud alkohoolikul erilist lootust. AA on inimvaremete suur ülesehitaja. Meestele ja naistele, kelle isiksuse probleem väljendub alkoholismis, pakub AA programmi, mida vastu võttes nad ei saa mitte üksnes kaineks, vaid leiavad ka hoopis parema eluviisi. Kas ma olen leidnud parema eluviisi?

Päeva mõtisklus
Jumal kõneleb väga vaikselt läbi sinu mõtete ja tunnete. Pane tähele oma südametunnistuse Jumalikku häält. Kuula seda, ja sinu elu tulemused ei valmista sulle kunagi pettumust. Kuulata seda väikest vaikset häält, ja sinu väsinud närvid saavad puhkust. Jumalik hääl tuleb sinu juurde nii tugevuse kui õrnuse, nii jõu kui rahutunde kujul. Sinu vaimujõud saab tõhusamaks väest, mis tuleb sellest, kui kuulad kannatlikult seda väikest vaikset häält.

Päeva palve
Ma palun, et kuulaksin Jumala väikest vaikset häält. Ma palun, et võtaksin kuulda oma südametunnistuse juhatust.


6. JUUNI

Päeva mõte
Joomine on meie, alkohoolikute viis väljendada oma kohanematust eluga. Ma usun, et olin algusest saadik potentsiaalne alkohoolik. Mul oli alaväärsuskompleks. Ma ei saanud kuigi kergesti kellegagi sõbraks. Minu ja teiste inimeste vahel oli sein. Ja ma olin üksildane. Ma ei olnud eluga hästi kohanenud. Kas ma jõin, et enda eest põgeneda?

Päeva mõtisklus
Kuna igal inimesel on erinevad vajadused, siis mõtleb ka iga inimene Jumalast erinevalt. Sul pole tarvis mõelda Jumalast nii, nagu teised mõtlevad, kuid on oluline, et sina mõtleksid Temast kui oma isiklike vajaduste täitjast. Nõrkadel on vaja Jumala jõudu. Tugevatel on vaja Jumala õrnust. Kiusatusse sattunuil ja langenuil on vaja Jumala päästvat armu. Õiglastel on vaja Jumala kaastunnet patuste vastu. Üksildastel on vaja Jumalat kui sõpra. Õigluse eest võitlejail on vaja Jumalat kui juhti. Sina võid mõelda Jumalast nii, nagu ise tahad. Me ei pöördu harilikult Jumala poole enne, kui meil Teda vaja on.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin mõelda Jumalast kui oma vajaduste täitjast. Ma palun, et võiksin viia kõik oma mured Jumala ette, et Ta aitaks neid lahendada.


7. JUUNI

Päeva mõte
Alkoholism on progresseeruv haigus. Me käime läbi kolm staadiumi: seltskondlik joomine, probleemne joomine ja karussellis joomine. Me satume haiglasse ja soolaputkasse. Lõpuks kaotame kodu, pere ja eneseaustuse. Jah, alkoholism on progresseeruv haigus ning sel on ainult kolm võimalikku lõppu – hullumaja, surnukamber või täiskarskus. Kas ma otsustan mitte võtta esimest napsi?

Päeva mõtisklus
Sul pole mitte ainult võimalus elada uut elu, vaid ka kasvada armus ja jõus ja ilus. Siruta alati käsi ettepoole ja ülespoole, vaimsete asjade järele. Loomariigis muutub koguni looma kuju, et ta ulatuks selleni, mida ta hea meelega süüa tahab. Kogu su iseloom muutub, kui sa sirutud üles vaimsete asjade poole – ilu, armastuse, aususe, puhtuse ja isetuse poole. Vaimseid asju püüeldes muutub kogu su olemus, et sa saaksid küllusliku elu imed oma rõõmuks kõige paremini kätte.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin sirutada käe ettepoole ja ülespoole. Ma palun, et mu iseloom muutuks, kui ma üles vaimsete asjade poole püüdlen.


8. JUUNI

Päeva mõte
Üks kord alkohoolik, alati alkohoolik. Meie seisukord läheb ainult halvemaks, mitte paremaks. Me ei saa kunagi terveks. Meie alkoholismi saab ainult pidurdada. Sõltumata sellest, kui kaua me oleme kained olnud, viib napsivõtmine meid alati sama hullu või hullemasse seisu kui ennegi. Terve AA ajaloo jooksul pole sel reeglil olnud ühtegi erandit. Vanad head ajad ei tule enam kunagi tagasi. Need on igaveseks läinud. Kas ma püüan neid tagasi saada?

Päeva mõtisklus
Su elu on antud sulle põhiliselt sellepärast, et treenida sinu hinge. See elu, mida me elame, pole olemas mitte niivõrd keha kui hinge pärast. Valime sageli säärase eluviisi, mis sobib kõige paremini kehale, aga mitte selle, mis sobib kõige paremini hingele. Jumal tahab, et sa valiksid selle, mis sobib nii hingele kui kehale. Võta vastu usk, ja selle tulemus on iseloomu imepärane vormimine. Lükka usk tagasi, ja Jumala eesmärgil pole võimalik sinu elus täituda ning su vaimne kasv pidurdub. Sinu hinge treenivad su head valikud. Niimoodi saab sinu elu eesmärk täidetud.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin valida seda, mis on mu hingele hea. Ma palun, et võiksin mõista, millise sihi on Jumal mu elule seadnud.


9. JUUNI

Päeva mõte
Lõpuks jõudsime põhja välja. Meil polnud tingimata näpud põhjas, kuigi paljudel olidki. Aga me olime vaimselt pankrotis. Meil oli hing haige, tundsime tülgastust iseenda ja oma eluviisi vastu. Elu oli muutunud meile võimatuks. Me pidime kas kõigele lõpu tegema või midagi ette võtma. Kas mul on hea meel, et ma võtsin midagi ette?

Päeva mõtisklus
Usk pole mitte nägemine, vaid uskumine. Mina olen ajast ja ruumist kastis ega näe ruumitust ega igavikku. Ent Jumalat aja ja ruumi raamid ei piira. Tema on ajatu ja ruumitu. Meie piiratud mõistus ei saa Teda lõpuni mõista. Aga me peame seadma oma eesmärgid kooskõlla Jumala omadega. Kui püüame oma mõistust Jumala mõistusega kokku sulatada, on tulemuseks eesmärkide ühtsus. See eesmärkide ühtsus viib meid Jumala ja teiste inimestega kooskõlla. Kurjus tuleb ebakõlast Jumalaga, headus tuleb kooskõlast Jumalaga.

Päeva palve
Ma palun, et oleksin Jumalaga kooskõlas. Ma palun, et astuksin universumi headuse voogu.


10. JUUNI

Päeva mõte
Kui meil on olnud mingit eetilist, religioosset või vaimset ettevalmistust, on meil parem šanss AA-s läbi lüüa. Kui tuleb see otsustav hetk, mil me jõuame põhja ja oleme täielikult lüüa saanud, siis pöördume instinktiivselt selle vähese sündsuse poole, mis meis veel alles on. Püüame üles leida mingeidki kõlbluse ja usu varusid, mis peituvad meil kusagil sügaval südamepõhjas. Kas mul on olnud sellist vaimset kogemust?

Päeva mõtisklus
Maailm imestab, kui näeb inimest, kes saab ootamatu häda korral võtta pangast suuri summasid, mille olemasolu ei osanud keegi kahtlustadagi. Aga maailm pole näinud neid lugematuid pisikesi summasid, mida ta on panka sisse maksnud ja pikka aega ustava tööga teeninud. Vaimu pank on samasugune. Maailm näeb, kuidas usklik inimene nõutab Jumala varudest endale jõudu ja tema nõudmine ka rahuldatakse. Maailm ei näe, mida see inimene on enne sisse pannud, tänu ja kiitust, palvet ja osadust ning väikesi heategusid, mida ta on aastaid ustavalt ja kindlameelselt teinud.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin alati Jumala panka sissemakseid teha. Ma palun, et võiksin häda korral need välja võtta.


11. JUUNI

Päeva mõte
Meie, alkohoolikud, peame uskuma mingit endast suuremat Jõudu. Jah, me peame Jumalat uskuma. Kõrgema Jõu mitteuskumine viib meid ateismi. Ateism, nagu ennegi öeldud, on pime usk kummalisse väitesse, et universum sai alguse nullist ja tormab sihitult olematusse. Seda on praktiliselt võimatu uskuda. Seepärast pöördume universumi Jumaliku Printsiibi poole, mida me nimetame Jumalaks. Kas ma olen lõpetanud katsed ise oma elu juhtida?

Päeva mõtisklus
“Jumal, me täname Sind suure rahukingituse eest, selle rahu eest, mis on ülem kõigest mõistusest, selle rahu eest, mida maailm ei saa anda ega ära võtta.” See on rahu, mida ainult Jumal saab anda kesk maailma rahutusi, hädasid ja raskusi. Selle rahu tundmine on seesama, mis saada endale Jumala kuningriigi märk. Kui oled selle rahu ära teeninud, siis oled valmis eristama ehtsaid väärtusi võltsidest, Jumala kuningriigi väärtusi maailma pakutavast.

Päeva palve
Ma palun, et mul oleks täna sisemist rahu. Ma palun, et oleksin täna iseendaga rahujalal.


12. JUUNI

Päeva mõte
AA-sse tulles tegime tohutu avastuse. Leidsime, et oleme pigem haiged kui kõlbeliselt rikutud. Me polnudki nii väga valged varesed, kui ise arvasime. Leidsime teisi inimesi, kes põdesid sama haigust, mida meiegi, ja kes olid läbi käinud samadest kogemustest, kust meiegi. Nemad olid toibunud. Kui nemad sellega hakkama said, siis saame meie samuti. Kas minus sündis sel päeval lootus, kui ma AA-sse sisse astusin?

Päeva mõtisklus
“Igaüks nüüd, kes neid mu sõnu kuuleb ja teeb nende järgi, on võrreldav mõistliku mehega, kes ehitas oma koja kaljule. Ja ränk sadu tuli ja tulid vetevoolud ja tuuled puhusid ja sööstsid vastu seda koda; aga ta ei langenud, sest tema alus oli rajatud kaljule.” Kui sinu elu on ehitatud Jumalale kuuletumisele ja Tema tahtmise täitmisele, nii nagu sina sellest aru saad, siis oled sa kindel ja kõigutamatu isegi tormides. Rahulik, kindel ja kõigutamatu elu – kaljule ehitatud kodu, kõigi oma alusmüüride, seinte ja katusega – on püstitatud kivi kivi haaval taevasele nägemusele kuulekatest tegudest. Kui järgid iga päev Jumala juhatust ja täidad Tema tahtmist, siis ehitad oma koja kaljule.

Päeva palve
Ma palun, et minu elu oleks rajatud usu kaljule. Ma palun, et võiksin olla kuulekas taevasele nägemusele.


13. JUUNI

Päeva mõte
AA-s peame oma mõistuse ümber harima. Peame õppima teistmoodi mõtlema. Peame vaatama joomist pikas perspektiivis, mitte lühikeses. Peame vaatama läbi klaasipõhja klaasi taha. Peame vaatama läbi eelmise õhtu järgmisse hommikusse. Ükskõik, kui hea ei paistaks viin ka lühikeses perspektiivis, peame ometi mõistma, et pikapeale on see meie jaoks mürk. Kas ma olen õppinud vaatama läbi pudeli paremasse ellu, mis mind ees ootab?

Päeva mõtisklus
Kui sa püüad ausalt elada nii, nagu Jumal seda sinu meelest tahab, siis saad vaiksetel osadusehetkedel Jumalalt juhatust, kui ainult su mõtted on suunatud Jumala tahtele ja kõigele heale. Suhtumine “Ärgu sündigu minu, vaid Sinu tahtmine” viib selge juhatuse juurde. Talita selle juhatuse järgi ja sind juhitakse paremasse ellu. Sinu impulsid pole enam niivõrd sinu enda omad, kuivõrd Jumala vaimu juhatus, mis tuleb sinu mõtete kaudu. Kui neile kuuletuda, siis toovad need vastuse sinu palvetele.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin Jumala mõtteid järele mõelda. Ma palun, et Tema mõtted juhiksid minu mõtteid.


14. JUUNI

Päeva mõte
AA-s peame õppima, et joomine on meie suurim vaenlane. Kuigi me arvasime varem, et viin on meie sõber, pööras viin ühel hetkel meile selja ja temast sai meie vaenlane. Me ei tea täpselt, millal see juhtus, aga teame, et juhtus, sest me hakkasime endale pahandusi kaela tõmbama – sattusime soolaputkasse ja haiglasse. Nüüd mõistame, et viin on meie vaenlane. Kas minu jaoks on ikka peaasi kaine olla?

Päeva mõtisklus
Sul pole vaja muuta niivõrd olusid, kuivõrd iseennast. Kui sina muutud, muutuvad ka tingimused takkajärele. Ära hoia kokku ühtki pingutust, et muutuda selleks, kellena Jumal sind näha tahab. Võta alati kuulda oma südametunnistuse head juhatust. Ela iga päev, ilma et tagasi vaataksid. Astu koos Jumalaga päevamuredele vastu ning palu Jumala abi ja juhatust igas olukorras, mis sinu ette kerkib. Ära vaata kunagi tagasi. Ära jäta seda homseks, mida sul soovitatakse täna teha.

Päeva palve
Ma palun, et Jumal aitaks saada mul selleks, kellena Ta mind näha tahab. Ma palun, et võiksin tänastele muredele heasoovlikult vastu minna.


15. JUUNI

Päeva mõte
AA-s on meil kolm asja: sõpruskond, usk ja teenimine. Sõpruskond on imetore asi, aga see ime kestab ainult üürikest aega. Siis võivad sisse tulla keelepeks, pettumus ja igavus. Mured ja hirmud tulevad aeg-ajalt tagasi ja me leiame, et sõpruskonnast üksi ei piisa. Siis on meil vaja usku. Kui me oleme üksi ja pole kedagi, kes meile seljale patsutaks, siis peame Jumalalt abi otsima. Kas ma võin öelda: “Sinu tahtmine sündigu,” ja mõelda seda tõsiselt?

Päeva mõtisklus
Jumalast juhitud elu on ilus elu. Imeline tunne on olla Jumala juhtida. Püüa Jumala heldust ja headust aina rohkem mõista. Jumal plaanib sinu jaoks kõike ette. Tema teed on imelised – sinu teadmised nendeni ei küüni. Aga Jumala juhatus tuleb üha rohkem sinu teadvusse ning toob sulle üha rohkem rahu ja rõõmu. Jumal planeerib ja õnnistab sinu elu. Sa võid pidada kõiki materiaalseid asju kaotuseks, kui need segavad sul Jumala juhatust tajuda.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin ära teenida Jumala jõu ja rahu. Ma palun, et võiksin kasvatada endas tunnet, et mind juhib Jumal.


16. JUUNI

Päeva mõte
Aga isegi usust üksi ei piisa. Teenimine peab ka olema. Kui tahame midagi endale pidada, peame selle ära andma. Surnumerel pole väljavoolu, vesi seisab ja on väga soolane. Galilea järv on selge ja puhas ja sinine, kuna Jordani jõgi kannab sealt vett kõrbe niisutama. Kui saame teistele kasulik olla, siis on meie elu elamist väärt. Kas teiste teenimine annab mu elule tõelise mõtte?

Päeva mõtisklus
Otsi Jumalat varahommikul, enne kui elumured, raskused või rõõmud Ta kõrvale lükkavad. Vaiksel varahommikul tunned paremini rahulikku ja tugevat kindlust, et maailm on hea ja sihipärane. Ära otsi Jumalat ainult siis, kui maailma mured sul üle pea kasvavad ja sa ei jõua neid üksi kanda. Otsi Jumalat vara, kui sa veel tajud maailmas Jumala vaimu. Inimesed otsivad Jumalat tihti üksnes siis, kui nad oma raskustest muidu võitu ei saa, ja unustavad, et kui nad oleksid Jumala seltsi varem otsinud, siis paljusid raskusi üldse ei tekikski.

Päeva palve
Ma palun, et ma ei laseks elumöllul Jumalat kõrvale tõrjuda. Ma palun, et otsiksin Jumalat vara ja sageli.


17. JUUNI

Päeva mõte
Meil on AA-s see eelis, et saame elada ühe eluea jooksul kahte elu. Üks elu on purjusolek, nurjumine ja lüüasaamine. Ja siis tuleb AA kaudu teine elu: kainus, meelerahu ja kasulikkus. Meie, kes me oleme kainuse tagasi saanud, oleme tänapäevased imeteod. Ja me elame laenatud ajast. Mõni meist oleks võinud ammu surnud olla. Aga meile on antud uus võimalus elada. Kas ma olen AA-le nii palju tänu võlgu, et ei jõua seda eluaeg ära tasuda?

Päeva mõtisklus
Armastuse ja palvega Jumalale mõtlemine ajab kurja minema. Just mõte on see, mille ees kurjuse väed põgenema pistavad. Kui mõtled endast suuremale Võimule, palud päästenööri, mille abil kiusatusest pääseda. Mõte Jumalale peletab sünguse ja kihutab üksilduse minema. Ja kutsub abi, millega oma vigu võita. Mõtle Jumalale nii sageli, kui võimalik. Kasuta seda mõtet palveliselt ja eesmärgipäraselt. See viib su mõtted materiaalsetelt asjadelt vaimsetele asjadele, mis teevad elu elamisväärseks.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin sageli Jumalale mõelda. Ma palun, et võiksin rahuga puhata, mõeldes Tema armule ja hoolele.


18. JUUNI

Päeva mõte
AA eluviis ei ole kerge. Aga see on niisugune seiklus, mis on tõesti elamist väärt. Ja see on nii palju parem kui meie vana purjus eluviis, et neid ei saa isegi omavahel võrrelda. Meie elu poleks ilma AA-ta midagi väärt. AA-s on meil võimalus elada üsnagi head elu. See on võitlemist väärt, hoolimata sellest, kui raske meie igapäevane rassimine ka poleks. Kas see pole siis võitlemist väärt?

Päeva mõtisklus
Vaimsel elul on kaks osa. Üks on eraldumine, palve ja vaikne osadus Jumalaga. Selle osa elust veedad sa Jumalaga kahekesi. Iga päev pannakse su mõistus õiges suunas minema, et sa mõtleksid õigeid mõtteid. Teine elu on edasiandmine – annad teistele edasi seda, mida oled oma mõtiskluste kogemusest õppinud. Jumala abiga enese üle saavutatud võite on võimalik teistega jagada. Sa võid teisi aidata, kui annad neile edasi osa võidust ja turvatundest, mida oled oma eraldunud elus saavutanud.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin Jumalaga kahekesi olles tugevaks saada. Ma palun, et võiksin seda tugevust teistele edasi anda.


19. JUUNI

Päeva mõte
See valik seisab meie ees iga päev. Me võime valida tee, mis viib hullumeelsusse ja surma. Ja tuleb meeles pidada, et meie järgmine peatäis võib ühtlasi olla ka viimane. Aga me võime valida ka tee, mis viib üsnagi õnnelikku ja kasulikku ellu. Valik on meie teha, iga päev kuni elu lõpuni. Annaks Jumal, et me valime õige tee! Kas ma olen täna oma valiku teinud?

Päeva mõtisklus
Sinu tõeline eluülesanne on vaimselt kasvada. Et seda teha, pead sa usinasti headust otsima. Varjatud vaimsed imed avaldatakse neile, kes seda aaret usinasti otsivad. Sa pead käima Jumala tahtele kuuletumise teed, ühest punktist teise, kuni lõpuks jõuad aina suurematesse vaimsetesse kõrgustesse. Materiaalse taseme töö peaks olema sinu tõelise eluülesande järel teisel kohal. Kõige enam on sul vaja neid materiaalseid asju, mis aitavad sul saavutada vaimset.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin vaimselt kasvada. Ma palun, et võiksin teha kasvamisest oma eluülesande.


20. JUUNI

Päeva mõte
Sa peaksid olema valmis püsti hüppama ja AA sõnumit andma, kui vaja. Ela mingi eesmärgi nimel, mis on suurem kui sa ise. Siis on sul iga päev midagi, mille nimel tööd teha. Sa oled saanud programmist nii palju, et nüüd peaks sul olema nägemus, mis annab su elule suuna, ja eesmärk, mis annab igale uuele päevale tähenduse. Ärgem libisegem niisama läbi elu! Olgu meie igal päeval eesmärk ning olgu see eesmärk meist enesest suurem. Mis on mu tänase päeva eesmärk?

Päeva mõtisklus
Kui näed Jumalat usu silmadega, siis lased Jumala jõul materiaalses maailmas nähtavale tulla. Jumal ei saa uskmatuse tõttu oma tööd teha. Vastuseks sinu usule saab Jumal sinu isikuga imesid korda saata. Kõik imed toimuvad isiksuse tasandil ning nende algpõhjus on Jumala jõud, mis ei vea meid kunagi alt. Aga Jumala jõud ei saa inimestes nähtavale tulla, kui inimesed ei tee Tema jõudu oma usuga kättesaadavaks. Me saame Jumalat näha ainult usu silmadega, aga selline nägemine toob meie eluviisi suure muutuse.

Päeva palve
Ma palun, et näeksin Jumalat usu silmadega. Ma palun, et selline nägemine tooks minu isiksusse muutuse.


21. JUUNI

Päeva mõte
Võib kindel olla, et mõistuspärane usk meist suuremasse Jõusse muudab meie tunded stabiilsemaks. See võrratu võime aitab meil näha elu tasakaalustatud perspektiivis. Me vaatame üles, ümberringi ja endast kaugemale ning näeme, et üheksa asja kümnest, mis meid hetkel endast välja ajavad, lähevad peagi mööda. Probleemid lahenevad iseenesest, kriitika ja ebasõbralikkus kaovad, nagu poleks neid olnudki. Kas ma vaatan elule õiges perspektiivis?

Päeva mõtisklus
Tõeliselt vaimne mees või naine tahab endale selget meelt. Ainuke võimalus siin rahutus maailmas rahulik olla on selge meel. Rahulik ja kaine meel näeb vaimsetes asjades tõelist reaalsust ning materiaalsetes ajalikku ja kaduvat. Niisugust meeleseisundit ei saavuta kunagi arutledes, sest sinu arutlemisvõime on aja ja ruumiga piiratud. Niisugust meeleseisundit ei saavuta ka lugedes, sest teiste inimeste mõistusel on samasugused piirid. Niisuguse meeleseisundi saavutad ainult usuteo läbi, kui söandad uskuda.

Päeva palve
Ma palun, et mul oleks rahulik ja kaine meel. Ma palun, et võiksin vaadata üles, ümberringi ja endast kaugemale.


22. JUUNI

Päeva mõte
Kui sul on mingeid kahtlusi, siis pruugib sul ainult mõne vanema AA-lase käest küsida ja nemad ütlevad sulle hea meelega, et sestsaadik, kui nad andsid oma elu Jumala hoolde, nagu nemad Teda mõistavad, on neil paljud mured unustusehõlma vajunud. Kui lubad endal ühe asja üle närvi minna, siis avad sellega ukse sadadele teistele närviajavatele asjadele. Kas ma luban endal väikeste asjade peale närvi minna?

Päeva mõtisklus
Oleks parem, kui ma ei mõtleks raskuste Punasele merele, mis mind ees ootab. Olen kindel, et kui ma selle Punase mere äärde jõuan, siis vesi lõheneb ja mulle antakse nii palju jõudu, kui mul on vaja arvukate raskuste ületamiseks ja julgesti tulevikule vastu vaatamiseks. Ma usun, et lähen läbi Punase mere tõotatud maale, vaimu maale, kus paljud hinged kohtuvad täiuslikus seltsimehelikkuses. Ma usun, et kui aeg on käes, siis vabanen ma kõigest materiaalsest prahist ja leian rahu.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin tulevikule julgesti vastu vaadata. Ma palun, et mulle antaks jõudu nii elule kui surmale kartmatult vastu astuda.


23. JUUNI

Päeva mõte
Kett on täpselt nii tugev, kui tema kõige nõrgem lüli. Samamoodi on sinuga – kui sinu igapäevane programm peaks luhta minema, siis tõenäoliselt juhtub see sinu kõige nõrgemas kohas. Suur usk ja pidev ühendus Jumala jõuga aitavad sul avastada, valvata ja toetada oma kõige nõrgemat kohta jõuga, mis ei tule su enda seest. Mõistuspärane usk Jumala jõusse aitab sul oma tunnete üle valitseda, teistest lahkesti mõelda ja täita suvalist ülesannet, mida sa ette võtad, kuitahes raske see ka poleks. Kas ma olen oma tunnete peremees?

Päeva mõtisklus
Sul tuleb Jumala vaimu jõudu pidevalt juurde laadida. Ole Jumalaga vaiksetel hetkedel osaduses, kuni Jumalik elu voolab selle ühenduse kaudu sinu olemusse ja turgutab su nõrkevat vaimu. Kui oled väsinud, siis võta aeg maha ja puhka. Puhka ja võta Jumalalt väge ja jõudu; siis oled valmis kasutama iga võimalust, mis sulle ette satub. Puhka, kuni kõik mure ja vaev ja hirm on kadunud, ning siis voolab sinu teadvusse rahu ja selgus, rõõm ja armastus.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin puhata ja ennast laadida. Ma palun, et võiksin pausi teha ja oodata, kunas mu jõuvarusid taastatakse.


24. JUUNI

Päeva mõte
Alkohol on meie nõrkus. Me kannatame mõistuse vastuolude all ning püüame neist pääseda, uputades oma probleemid joomisse. Püüame joomise abil elu reaalsusest eemale tõukuda. Aga alkohol ei toida, alkohol ei ehita, vaid ainult laenab tulevikult ning viimaks hävitab. Püüame uputada oma tundeid, et elu reaalsusest pääseda, mõistmata ja hoolimatagi, et pideva joomisega teeme ainult oma probleeme suuremaks. Kas ma valitsen oma ebastabiilseid tundeid?

Päeva mõtisklus
Kui ma lasen isiklikul solvumisel ja pahameelel oma korralikule käitumisele vahele segada, siis olen valel teel ja lammutan kõike, mida olen õigesti talitades üles ehitanud. Ma ei tohi kunagi lasta isiklikel solvumistel segada seda elu, mida Jumal on mulle ette näinud. Kui mul ei ole Jumalalt selget juhatust, siis pean tasakesi mööda kohustuste rada edasi minema. Vaikselt uskuv suhtumine teenib oma tasu sama kindlalt, kui Jumala otsese juhatuse järgi talitamine. Ma ei tohi oma vaimujõudu sellega nõrgestada, et ma lasen isiklikel haavumistel närvi mustaks ajada.

Päeva palve
Ma palun, et ma ei lubaks endal liialt närvi minna. Ma palun, et võiksin kõndida tasakesi mööda oma valitud rada.


25. JUUNI

Päeva mõte
Üks kõige julgustavamaid tõsiasju elus on see, et sinu suurimast nõrkusest võib saada sinu suurim tugevus. Tuulelohed ja lennukid tõusevad vastutuult õhku. Kõrgele mäkke ronides on meil vaja kiviseid kaljunukke ja konarlikke kohti, mida mööda üles ronida. Samuti võib ka sinu nõrkusest saada tugevus, kui sa seda tunnistad, uurid ja algupära välja otsid. Pane nõrkus oma mõistuse keskpunkti. Ükski nõrkus, nagu näiteks joomine, pole kunagi tugevuseks muutunud, kui sellele pole enne silma vaadatud. Kas ma teen nõrkusest oma suurima tugevuse?

Päeva mõtisklus
Kui me iganes üritame Jumalat teenida, mõtleme sellele tohutule universumile, mida Jumal valitseb, loomisele, kogu universumis valitsevale vägevale seadusele ja korrale. Siis tunneme aukartust, mis käib teenimise eel. Ka mina pean tundma aukartust ja soovi hardas imetluses Jumalat teenida. Minu mõistus on ajast ja ruumist kastis ning asi on seatud nii, et ma ei saa haarata piiritut ja igavest, mis jääb ajast ja ruumist väljapoole. Aga ma tean, et väljaspool aega ja ruumi peab olema veel midagi, ja see miski peab olema piiritu ja igavene Jõud universumi taga. Ma tean ka, et võin kogeda seda Jõudu oma elus.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin vastu võtta piiritu ja igavese Vaimu. Ma palun, et See ilmutaks end minu elus.


26. JUUNI

Päeva mõte
Me peame tundma oma nõrkuse olemust, enne kui saame otsustada, mida sellega ette võtta. Kui me selle olemasolu ausalt tunnistame, siis võime avastada, et see on ainult kujutlus ja sellest saab üle mõtlemise muutmisega. Me tunnistame, et oleme alkohoolikud, ja meist oleks rumal mitte tunnistada oma puuet ja sellega mitte midagi ette võtta. Kui me tunnistame ausalt oma nõrkust ja peame alati meeles, et põeme alkoholismihaigust, siis võime astuda vajalikke samme, et haigusele piiri panna. Kas ma olen oma puuet täielikult tunnistanud?

Päeva mõtisklus
Iga asja jaoks on õige aeg. Ma pean õppima mitte tegutsema valel ajal, see tähendab enne seda, kui ma ise olen valmis või tingimused on õiged. Alati on kiusatus tegutseda kohe, mitte oodata õiget aega. Ajastus on väga tähtis. Ma pean õppima väikestes igapäevastes olukordades tegutsemist edasi lükkama, kuni olen kindel, et teen õiget asja õigel ajal. Nii paljude inimeste elus on tasakaalu ja ajastust puudu. Hetkeotsustes ja elulistes kriisides võivad nad küll Jumala juhatust paluda, aga elulistesse pisiasjadesse tormavad omapead sisse.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin tegutsemist edasi lükata, kuni tunnen, et teen õiget asja. Ma palun, et ma ei hakkaks omapead kuhugi tormama.


27. JUUNI

Päeva mõte
Kui oskad tegelda murega siis, kui see tuleb, kui oskad säilitada rahu ja enesevalitsemist kõigis pakilistes toimetustes ja lõpmatutes kohustustes, kui oskad tõusta kõrgemale häirivatest ja masendavatest oludest, millesse oled sattunud, siis oled avastanud igapäevaelu hindamatu saladuse. Isegi kui oled sunnitud minema läbi elu, koormaks mingi möödapääsmatu õnnetus või puue, ning elad ometi iga päeva nii, nagu ta tuleb, pea püsti ja meel selge, siis on sul korda läinud see, mis enamikul inimestel ebaõnnestub. Sa oled saanud hakkama suurema saavutusega kui see, kes valitseb tervet rahvast. Kas ma hoian pea püsti ja meele selge?

Päeva mõtisklus
Võta õnnistus endaga kõikjale kaasa. Sind on õnnistatud, ja sina õnnista teisi. Eesseisvate kuude ja aastate jooksul ootavad sind määratud õnnistuste varud. Anna oma õnnistused edasi! Õnnistus võib teha tiiru ümber maailma, kui üks inimene seda teisele edasi annab. Jaga mõne inimese südamesse väheke õnnistust. Too inimene annab seda rõõmuga edasi ja nii rändabki Jumala elustav ja rõõmutoov sõnum aina edasi. Ole Jumala õnnistuste ülekandja!

Päeva palve
Ma palun, et võiksin oma õnnistused edasi anda. Ma palun, et need võiksid voolata teiste inimeste ellu.


28. JUUNI

Päeva mõte
Sa võid endale tõestada, et elu on põhiolemuselt sinu oma suhtumine. Katsu korraks meelde tuletada, mis sulle möödunud nädalal muret tegi. Tõenäoliselt ei tule hästi meelde. Miks sa peaks siis tänaste probleemide üle ilmaasjata muretsema või pabistama? Sinu suhtumine muredesse võib muutuda, kui annad enda ja oma probleemid Jumala kätte ja usud, et Tema hoolitsuse all läheb kõik lõpuks korda, kui ka sina katsud omalt poolt õigesti talitada. Sinu muutunud suhtumine vabastab sind koormast ja sa võid muredele ilma hirmuta vastu vaadata. Kas minu suhtumine on muutunud?

Päeva mõtisklus
Sa ei näe tulevikku. See on õnnistus, et ei näe. Sa ei kannataks seda välja, kui kogu tulevikku ette teaksid. Seepärast annabki Jumal sulle ainult päevhaaval teada, mis tulema hakkab. Iga päeva esimene samm on asetada oma tahe Jumala ette nagu ohvriand, et Jumal saaks sellega teha seda, mis on sinu jaoks kõige parem. Ole kindel, et kui usaldad Jumalat, siis on Tema teod sinu jaoks just kõige paremad. Teine samm on veendumus, et Jumalal on küllalt jõudu teha kõike, mida Ta tahab, ning inimeste elus pole ükski ime Talle võimatu. Ja siis jäta tulevik Jumala hooleks.

Päeva palve
Ma palun, et võiksin jätta oma tuleviku rõõmuga Jumala kätte. Ma palun, et võiksin olla kindel, et head asjad tulevad ise, kui ma ainult õigel rajal püsin.


29. JUUNI

Päeva mõte
Anonüümsete Alkohoolikute programm on pidev püüd paremuse poole. Pikka puhkeperioodi ei saa olla. Katsume kogu aja programmiga töötada. Peame pidevalt meeles, et programmi ei mõõdeta aastatega, sest me ei jõua kunagi lõplikult eesmärgile ega saa kunagi terveks. Igapäevane programmis elamine paneb ainult meie alkoholismi arengu seisma. See on igas mõttes ajatu programm. Me elame selles päev päevalt, õigemini hetk hetkelt – just praegu. Kas ma püüdlen alati paremuse poole?

Päeva mõtisklus
Kogu elu on ettevalmistus paremaks tulevikuks. Jumalal on sinu eluga oma plaan ning see läheb ka täide, kui püüad Tema tahtmist täita. Jumalal on sinu jaoks igasugu asju planeeritud, palju rohkem, kui sa oskad praegu ette kujutadagi. Aga sa pead end ette valmistama, et sa oleksid paremaks tulevikuks valmis. Praegu on õige aeg distsipliiniks ja palveks. Pärast on õige aeg väljendamiseks. Elu võib olla rõõmus ja heameelest üle ujutatud. Nii et valmista end heaks tulevikuks ette!

Päeva palve
Ma palun, et võiksin end ette valmistada paremaks tulevikuks, mis Jumalal minu jaoks varuks on. Ma palun, et võiksin tuleviku suhtes Jumalat usaldada.


30. JUUNI

Päeva mõte
Alkohoolikud ei saa või ei taha oma alkoholisõltuvuse ajal olevikus elada. Tänu sellele elavad nad pidevates süümepiinades ja hirmus oma jubeda mineviku ja selle haiglase võlu pärast, või siis ebakindla tuleviku ja selle ähmaste eelaimduste pärast. Niisiis on alkohooliku ainuke lootus olevikus. Praegu on õige aeg. Praegu kuulub meile. Minevikku enam tagasi ei saa. Tulevik on sama ebakindel kui elu isegi. Ainult praegu kuulub meile. Kas ma elan praeguses?

Päeva mõtisklus
Ma pean mineviku unustama, nii palju kui võimalik. Minevik on möödas ja igaveseks läinud. Minevikuga ei saa enam midagi ette võtta, või kui, siis seda ainult võimalust mööda hüvitada. Ma ei tohi oma möödunud nurjumiste koormat kaasas tassida. Ma pean usus edasi minema. Pilved hajuvad ja tee läheb valgeks. Iga sammuga, mis ma edasi astun, läheb rada kividest puhtamaks. Jumal ei heida midagi ette, mida Ta on parandanud. Mind võib tervendada ja vabastada, kuigi ma olen minevikus oma elu ära rikkunud. Meenuta ütlust: “Ega minagi sind hukka mõista; mine ja ära tee enam pattu!”

Päeva palve
Ma palun, et ma ei kannaks mineviku koormat. Ma palun, et võiksin selle turjalt heita ja usuga edasi rühkida.