10. peatükk

Kümnes peatükk
TÖÖANDJATEL
E

Paljude tänapäeva tööandjate hulgast meenutame üht oma liiget, kes on suure osa oma elust veetnud suuräri maailmas. Ta on tööle võtnud ja vallandanud tuhandeid inimesi. Tema teab, milline on alkohoolik tööandja pilgu läbi. Tema järgnevad vaated peaksid ärimeestele üle kogu maailma erakordselt kasulikeks osutuma.

Kuid laskem tal endal kõnelda:

"Olin kunagi ühe korporatsiooni kuuetuhande kuuesaja töötajaga osakonna asedirektor. Ühel päeval astus minu kabinetti mu sekretär, kes ütles, et mr. B. soovib tungivalt minuga kõnelda. Palusin sekretäril edasi öelda, et asi ei huvita mind. Olin meest mitmeid kordi hoiatanud, et tal on veel vaid üks šanss järel Üsna varsti pärast seda helistas ta mulle Hartfordist kaks päeva järjest, ise nii purjus, et suutis vaevu rääkida. Ütlesin talle, et temaga on kõik läbi - lõplikult ja igavesti.

Minu sekretär tuli tagasi ja teatas, et telefoni otsas ei ole mitte B., vaid mr. B. vend ja ta tahab mulle midagi edasi öelda. Ma ootasin isegi siis abipalvet, kuid telefonist kostusid järgmised sõnad: "Ma tahtsin teile ainult öelda, et Paul hüppas möödunud laupäeval Hartfordis ühe hotelli aknast alla. Ta jättis maha kirja, et teie olite parim ülemus, kes tal iganes on olnud, ja et teie ei ole milleski süüdi."

Teine kord, kui ma avasin oma laual lebava kirja, kukkus sellest välja ajalehelõige. See oli minu kõigi aegade ühe parima müügiagendi nekroloog. Pärast kahenädalast joomist oli ta varbaga laetud püssi päästikule vajutanud - püssi toru oli tal suus. Olin ta kuue nädala eest joomise pärast lahti lasknud.

Veel üks juhtum. Virginiast tulnud kaugekõnes kõlas nõrgalt naisterahva hääl. Naine soovis teada, kas tema abikaasa firmakindlustus on endiselt jõus. Neli päeva tagasi oli mees end omaenda puukuuris üles poonud. Mul oli tulnud see mees joomise pärast vallandada, kuigi ta oli andekas, terane ja üks parimaid organisaatoreid, kes mul iial on olnud. Need olid kolm erandlikku inimest, kes olid sellele maailmale kaduma läinud, sest ma ei mõistnud alkoholismi nii nagu praegu. Milline saatuse iroonia - minust endast sai alkohoolik! Ja kui poleks olnud ühe mõistva inimese vahelesegamist, oleksin ma võinud minna nende kolme jälgedes. Minu allakäik läks ärikeskusele maksma hunniku dollareid, sest inimese väljaõpetamine juhtivale kohale nõuab hea hulga raha. Selliseid kulutusi tehakse ühtelugu. Meie arvates on äriilmas kujunenud olukord, mida saaks parandada üleüldise mõistvama suhtumisega.

Peaaegu iga tänapäeva tööandja tunneb moraalset vastutust; et tema töötajate käsi hästi käiks ning ta püüab oma kohustusi ka täita. Et ta alkohoolikute puhul seda mitte alati pole teinud, on kergesti mõistetav. Tema jaoks on alkohoolik sageli tundunud esimese järgu lollina. Kuna töötajal on olnud erioskusi või kuna tööandja on tema vastu tundnud tugevat isiklikku poolehoidu, on sellist inimest teinekord palju kauem tööl peetud, kui see mõistlik oleks olnud. Mõned tööandjad on katsetanud kõikvõimalikke parandusmeetodeid. Ainult üksikutel juhtudel on puudu jäänud kannatlikkusest ja sallivusest. Ja meie, kes me oleme oma parimaid tööandjaid alt vedanud, saame küll vaevalt neid süüdistada, kui nad meiega järsult on käitunud.

Siin on näiteks tüüpiline juhtum. Ühe Ameerika suurima pangandusasutuse juhtkonna töötaja teab, et ma enam ei joo. Ühel päeval rääkis ta mulle panga juhtivametnikust, kes tema kirjelduse kohaselt oli kahtlemata alkohoolik. See näis mulle võimalusena kasulik olla ja nii kulutasin ma kaks tundi, jutustades alkoholismitõvest ning kirjeldades sümptomeid ja tagajärgi nii hästi kui oskasin. Minu kaaslase hinnang oli: "Väga huvitav. Kuid ma olen kindel, et see mees on alkoholiga lõpparve teinud. Ta tuli just tagasi kolmekuuliselt palgata puhkuselt, ta on end ravinud, ta näeb suurepärane välja ja pealekauba on juhtkond talle teatanud, et see on tema viimane šanss.“

Oskasin ainult vastata, et kui mees tavalist teed läheb, siis seisab tal ees suurem joomatuur kui kunagi varem. Tundsin, et see on paratamatu ja küsisin endalt, kas mitte pank mehele ülekohut ei tee. Miks mitte teda kokku viia mõnega meie alkohoolikute hulgast? Tal võib veel lootust olla Juhtisin tähelepanu asjaolule, et ma pole kolm aastat mitte tilkagi alkoholi joonud ja seda kõigi raskuste kiuste, mis oleksid üheksa meest kümnest hullupööra jooma ajanud. Miks mitte pakkuda sellele mehele võimalust minu lugu kuulda? „Oh ei,“ vastas mu sõber, „see mees on kas alkoholiga lõpparve teinud või talle pannakse töölt sulg sappa. Kui tal on samasugune tahtejõud ja sitkus nagu sinul, siis saab ta hakkama.“

Tahtsin käed meeleheite märgiks üles tõsta, kuna nägin, et mul ei olnud õnnestunud oma pankurist sõbras mõistvamat suhtumist kujundada. Ta lihtsalt ei suutnud uskuda, et tema kaastöötaja kannatas raske haiguse all. Polnud muud teha, kui oodata.

Peagi too mees libastuski ning ta lasti töölt lahti. Pärast vallandamist võtsime me temaga ühendust. Ta jäi ilma pikemata nõusse nende põhimõtete ja meetoditega, mis meidki olid aidanud. Nüüd on ta kahtlemata paranemise teel. Minu jaoks näitab tema juhtum kujukalt puudulikku mõistmist selles osas, mis siis ikkagi alkohoolikut õieti vaevab, ja ka puudulikke teadmisi selles osas, millist kasulikku osa võiksid tööandjad nende haigete töötajate päästmises etendada.

Kui te soovite kedagi aidata, oleks targem kõrvale jätta omaenda joomaharjumused või nende puudumine. Vaatamata sellele, kas te olete kõva joomar, mõõdukas jooja või karsklane, võivad teil olla välja kujunenud üsna kindlad seisukohad, vahest isegi eelarvamused. Mõõdukad alkoholipruukijad võivad alkohoolikuga olla isegi kärsitumad kui mõni täiskarsklane. Kui te joote ainult aeg-ajalt ja annate endale oma reaktsioonidest aru, siis võivad teil paljuski tekkida üsna kindlad arvamused, mis aga alkohooliku puhul ei pruugi sugugi alati paika pidada. Mõõduka alkoholipruukijana võite te nii juua kui joomata olla. Alati, kui te seda soovite, suudate te oma joomist piirata. Mõnel peoõhtul võite te kergelt vindiseks jääda, kuid hommikul tõusete üles, raputate pead ja lähete tööle. Alkohol ei ole teie jaoks probleem. Te ei suuda mõista, miks peaks see mõne teise jaoks probleem olema, kui selgrootud ja rumalad vä1ja arvata. Alkohoolikuga tegeldes võib tekkida loomulik pahameel selle üle, et üks mees võib olla nii nõrk, rumal ja vastutustundetu. Isegi kui te haigust paremini mõistate, tunnete vahel, kuidas teis tõuseb pahameel.

Pilk alkohoolikule töökohas avab silmad paljude asjade suhtes.. Kas pole ta tavaliselt andekas, kiire taibuga, mõtlemisvõimeline ja meeldiv? Kas ta ei tööta kainena tublisti ja kas tal ei ole erilist oskust asju joonde ajada? Kui tal oleksid kõik need omadused ja ta ei jooks, kas tasuks siis teda tööl edasi hoida? Kas temasse tuleks suhtuda samasuguste mööndustega nagu teistesse haigetesse töötajatesse? Kas ta on seda väärt, et teda päästa? Kui te otsustate jaatavalt, olgu siis humaansetel, ärialastel või mõlematel kaalutlustel, võivad järgnevad soovitused teile kasulikud olla.

Kas te suudaksite kõrvale heita tunde, et teil on tegemist harjumusega, põikpäisusega või nõrga tahtejõuga? Kui see osutub raskeks, tasuks uuesti lugeda teist ja kolmandat peatükki, kus arutatakse üksikasjalikult alkohooliku haigust. Ärimehena tahate te enne lõpliku otsuse tegemist tutvuda vajalike asjaoludega. Kui te nõustute sellega, et teie töötaja on haige, kas on talle siis võimalik andestada minevikus tehtu? Kas tema kunagisi rumalusi saab unustada? Kas on võimalik arvestada sellega, et ta on olnud kõveriti mõtlemise ohver, mida on otseselt põhjustanud alkoholi toime tema ajule?

Mäletan selgesti, kui vapustatud ma olin, kui üks väljapaistev Chicago arst jutustas mulle juhtumitest, kus aju oli selgroovedeliku survel lõhkenud. Pole ime, et alkohooliku käitumine on kummaliselt irratsionaalne. Kellega see nii ei oleks, kui aju on sedavõrd pinge all? Normaalseid alkoholitarvitajaid see nõnda ei mõjusta, samas ei suuda nad ka mõista alkohooliku uitusid.

Teie töötaja püüab tõenäoliselt varjata tervet rida äpardusi, millest mõned on võib-olla üsna tulikad. Need lood võivad olla väga ebameeldivad. Võimalik, et te ei suuda kuidagi mõista, kuidas selline pealtnäha korralik mees end sedamoodi sisse on mässinud. Kuid kõiki neid äpardusi, kuitahes hullud nad ei oleks, on võimalik seletada alkoholi ebanormaalse mõjuga tema ajule. Juues või joomahoost toibudes võib alkohoolik, kes selge peaga on teinekord lausa aususe etalon, uskumatuid asju korda saata. Hiljem haarab teda kohutav jälestus. Sellised hullud tükid viitavad peaaegu alati ainult ajutisele seisundile.

Sellega ei taha ma väita, nagu oleksid kõik alkohoolikud kainena ausad ja õiglased inimesed. Loomulikult ei ole see nii ja tihti võivad sellised inimesed teid kurjasti ära kasutada. Nähes teie püüdlusi neid mõista ja aidata, üritavad mõned teie lahkusest kasu lõigata. Kui te olete kindel, et antud inimene ei taha joomist jätta, võite ta pigem vallandada ja mida varem, seda parem. Teist ei ole talle mingit kasu, kui te temaga edasi jändate. Töölt lahti laskmine võib sellisele inimesele lausa õnnistuseks osutuda. Võib-olla ongi see too tõuge, mida ta vajab. Tean omast käest, et ükskõik, mida mu firma oleks ka teinud, ei oleks miski suutnud mind joomisest tagasi hoida, sest nii kaua, kuni ma suutsin oma tööasjadega hakkama saada, ei oleks ma kuidagi suutnud mõista oma olukorra tõsidust. Kui nad oleksid mu esmalt lahti lasknud ja siis astunud samme selles suunas, et mulle tutvustada käesolevas raamatus sisalduvat lahendust, oleksin ma nende juurde võib-olla kuue kuu pärast terve mehena tagasi tulnud.

Kuid leidub ka palju inimesi, kes tõesti tahavad joomise maha jätta, ja nendega võite te kaugele jõuda. Teie mõistev ravi makstakse teile kasudega tagasi.

Vahest ongi teil niisugune inimene silme ees. Ta tahab joomise maha jätta ja teie tahate teda aidata, isegi kui see jääks ainult tulusa tehingu tasemele. Teie teate praegu alkoholismist rohkem. Te oskate näha, et see inimene on vaimselt ja füüsiliselt haige. Te olete valmis tema varasemaid ebaõnnestumisi mitte arvestama. Oletagem, et te lähenete talle umbes niimoodi:

Öelge, et te teate tema joomisest ja et see peab lõppema. Võite ka öelda, et hindate tema võimeid ja tahaksite teda tööle alles jätta, kuid ei saa seda teha, kui ta jätkab joomist. Sellekohane kindel hoiak on paljusid meist aidanud.

Järgnevalt võite talle kinnitada, et te ei kavatse talle loengut pidada, moraali lugeda või teda hukka mõista: et te seda varem tegite, siis tulenes see arusaamatusest. Kui võimalik, näidake talle, et te ei kanna vimma Siinkohal oleks ka õige rääkida alkoholismist, haigusest. Öelge talle, et te usute, et ta on raskesti haige, lisades määratluse - vahest isegi eluohtlikult haige, ning küsige, kas ta soovib terveks saada? Küsige seda tingimata, sest paljud alkohoolikud, keda on ringi jooksutatud ja ravimitega mürgitatud, ei tahagi joomist maha jätta. Kuid kas tema tahab? Kas ta teeb kõik, mis vajalik, on valmis kõigeks, et terveks saada ja joomisest igaveseks loobuda?

Kui ta vastab jaatavalt, siis kas ta mõtleb seda tõsiselt või loodab kuskil südamepõhjas, et veab teid ninapidi ja et pärast puhkust ning ravi on tal jälle võima1ik aegajalt mõni klaasike hinge alla kallata? Meie usume, et seda meest tuleks selles suhtes põhjalikult küsitleda. Veenduge, et ta ei peta ei ennast ega teid.

Kas te käesolevat raamatut mainite või mitte, on teie enda otsustada. Kui ta venitab ja ikka veel mõtleb, et võib edaspidigi juua, kasvõi õlut, siis võite ta pärast järgmist joomahoogu, mis aga kindlasti tuleb, kui ta tõesti alkohoolik on, rahumeeli lahti lasta. Sellest peab ta täie selgusega aru saama. Teil on tegu kas inimesega, kes suudab ja tahab terveks saada, või ei ole. Kui ei, siis milleks aega raisata? See võib tunduda julm, kuid tavaliselt on see parim abinõu.

Kui te olete isiklikult veendunud, et teie töötaja tahab paraneda ja on selle nimel kõigeks valmis, siis võite talle soovitada konkreetset tegevusplaani. Enamike alkohoolikute jaoks, kes parajasti joovad või just joomahoost toibuvad, on füüsiline ravi teataval määral soovitav, isegi kohustuslik. Kehalise ravi küsimustes tuleb loomulikult pöörduda arsti poole. Olgu meetod milline tahes, eesmärgiks on ikka põhjalikult puhastada vaim ja keha alkoholi mõjust. Kompetentsete arstide abiga ei võta see peaaegu kunagi väga kaua aega ega ole ka eriti kallis. Teie töötaja asjad edenevad paremini, kui ta jõuab sellise füüsilise seisundini, et suudab selgelt mõelda ega kibele enam alkoholi järele. Kui te soovite talle niisugust ravikuuri, on võib-olla vajalik ka ravi eest ette maksta, kuid me oleme veendunud, et tuleb kohe selgeks teha, et kõik kulutused arvestatakse hiljem tema palgast maha. Talle on parem, kui ta tunneb, et on kõige eest täielikult vastutav. Kui teie töötaja on teie ettepanekuga nõus, tuleks selgitada, et füüsiline ravi on vaid üks väike abinõu. Kuigi te kindlustate ta parima arstiabiga, peab ta mõistma, et ka oma südames tuleb tal muutus läbi teha. Joomisest jagusaamiseks on vaja muuta nii mõtlemisviisi kui ka hoiakuid. Meil kõigil tuli tervenemine esikohale asetada, sest ilma tervenemata oleksime me kaotanud nii kodu kui ka töö.

Kas te võite täielikult usaldada tema suutlikkust paraneda? Kui juba usaldusest juttu on, siis kas te olete suuteline nõustuma seisukohaga, et mis teisse puutub, siis kõik see jääb teie kahe vahele, et tema alkoholist tulenenud viperused ja ees seisev ravikuur ei tule kunagi ilma tema nõusolekuta jutuks? Võib-olla oleks hea temaga sellest pikemalt vestelda, kui ta tagasi on.

Pöördugem nüüd käesoleva raamatu peateema juurde: Raamat sisaldab konkreetseid soovitusi, mille abil töötajal on võimalik oma probleem lahendada. Teie jaoks on mõned siintoodud mõtted uudsed. Võib-olla ei ole te meie soovitatud lähenemisviisiga lõpuni nõus. Mingil juhul ei paku me seda teile käsu vormis, ent mis meisse puutub, siis meid on see aidanud. Lõppude lõpuks, kas te ei otsi mitte vahendit, vaid tulemust? Kas see teie töötajale meeldib või mitte, saab ta teada kibeda tõe alkoholismi kohta. Kuid see ei tee talle põrmugi kahju, isegi kui ta selle raviviisi kasuks ei otsusta.

Soovitame teil käesolevale raamatule tõmmata ka teie patsienti ravima hakkava arsti tähelepanu. Kui patsient loeb raamatut niipea, kui ta selleks võimeline on, olles samas ise sügavas masenduses, võib ta oma tegelikku seisundit mõistma hakata.

Loodame, et arst räägib patsiendile tema seisundist tõtt, ükskõik milline see ka ei oleks. Kui ravialusele antakse käesolev raamat, on parem, kui keegi talle ei ütle, et ta peab neid soovitusi järgima hakkama. Seda peab inimene ise otsustama.

Te veate muidugi kihla, et teie uuenenud seisukoht pluss käesoleva raamatu sisu saadavad korda ime. Mõnikord lähebki see nii, mõnikord mitte. Kuid meie arvame, et kui te olete järjekindel, siis saate tunda rõõmu õnnelikult lõppenud lugude suure suhtarvu üle. Sedamööda, kuidas meie tööpõld avardub ja meie liikmete arv suureneb, loodame me, et teie töötajaid on võimalik mõnega meie hulgast isiklikult kokku viia. Seniks aga oleme me kindlad, et ka ainuüksi raamatu abil on võimalik palju korda saata.

Vestelge oma töötajaga; kui ta tööle tagasi tuleb. Küsige temalt, kas tal on enda arvates vastus käes. Kui ta tunneb end teiega neid probleeme arutades sundimatult, kui ta teab, et te teda mõistate ega saa pahaseks ühegi asja peale, mida ta öelda tahab, siis seisab tal tõenäoliselt ees kiire tee ülesmäge.

Kui veel sellest rääkida, siis kas te suudate rahulikuks jääda, kui teie töötaja asub nüüd teile vapustavaid lugusid jutustama? Ta võib teile näiteks avaldada saladuse, et ta on oma kuluarvet võltsinud või et ta kavatseb teilt teie parimad kliendid üle lüüa. Kui ta on meie lahenduse omaks võtnud, mis - nagu te teate - nõuab ranget ausust, võib ta teile tunnistada vaat et mida tahes. Kas te võite selle kõrvust mööda lasta nagu kehva aruande ja temaga otsast alata? Kui ta on teile raha võlgu, võib teil tekkida tahtmine talle oma tingimused esitada.

Kui teie töötaja kõneleb oma kodusest olukorrast, saate te kahtlemata anda talle palju kasulikke soovitusi. Kas ta oskab teiega avameelselt rääkida, ilma et see jutt kalduks äriklatši ja kaastöötajate kritiseerimisse? Sellise töötaja puhul tingib niisugune suhtumine kustumatut lojaalsust.

Meie, alkohoolikute, suurimad vaenlased on vihameel, armukadedus, kadetsemine, meelehärm ja hirm. Kus ka inimesed äriilmas ei koguneks, on nende seas ikka konkurente ja see tingib tööalases suhtlemises teatud määral ka oma kindla taktika. Mõnikord tekib meil, alkohoolikutel, tunne, et teised inimesed püüavad meid alla suruda. Sageli pole see hoopiski nii. Kuid vahel kasutatakse meie joomist meie vastu taktikaliselt ära.

Meenub juhtum, kus üks pahatahtlik inimene heitis ühe alkohooliku joomaseikluste arvel alatasa kergelt sõbralikku nalja. Sel viisil levitas ta neid jutte salakavalalt edasi. Oli ka teine juhus. Üks alkohoolik saadeti haiglasse ravile. Alguses teadsid sellest vaid vähesed, kuid lühikese aja möödudes sai see kogu firmas kõneaineks. Loomulikult kahandas niisugune lugu tolle mehe paranemislootusi. Tööandja saab paljudel juhtudel kuulujuttude ohvrit kaitsta. Tööandja ei või kedagi eelistada, kuid ta saab inimest alati kaitsta mõttetu provokatsiooni ja ebaõiglase kriitika eest.

Alkohoolikud on omaette energiline liik inimesi. Nad teevad tõsiselt tööd ja lõbutsevad põhjalikult. Teie töötaja peaks olema täies hoos, et kõike heaks teha. Kuna ta on mõnevõrra nõrgestatud ja tal seisab ees füüsiline ja vaimne kohanemine eluga, milles alkohoolikul kohta pole, siis võib ta üle pingutada. Võimalik, et teil tuleb taltsutada tema soovi kuusteist tundi päevas tööd teha. Te võite teda vahetevahel ka lõbutsema julgustada. Võib-olla soovib ta teiste alkohoolikute heaks palju ära teha ja midagi sellist võib ka tööajal ette tulla. Siin on kasuks mõistlikul määral tegevusvabadust. See töö on talle vajalik kainuse säilitamiseks.

Kui töötaja on mitu kuud ilma alkoholita toime tulnud, siis võib-olla õnnestub teil nüüd tema teeneid kasutada teiste töötajate puhul, kes oma alkoholiprobleemidega teile peavalu teevad - muidugi tingimusel, et nad on valmis kolmandat isikut asjasse pühendama. Paranenud alkohoolik, kes töötab suhteliselt vähetähtsal kohal, võib vestelda mehega, kellel on parem positsioon. Kuna tema elu on oluliselt teistmoodi korraldatud, ei püüa ta iial seda olukorda kurjasti ära kasutada.

Te võite oma töötajat usaldada. Pikaajaline kogemus alkohooliku ettekäänetega põhjustab loomulikult kahtlusi. Kui tema abikaasa peagi helistab ja teatab, et mees on haige, võite ennatlikult arvata, et ta on purjus. Kui see nii on ja mees püüab ikkagi paraneda, siis räägib ta sellest teile ise, isegi kui see tähendaks töökoha kaotamist. Sest ta teab, et selleks, et üldse elada, peab ta olema aus. Ta hindab seda, kui te ei vaeva oma pead tema pärast, kui te ei kahtlusta teda ega püüa tema elu korraldada, nii et ta oleks kaitstud kiusatuse eest juua. Kui ta paranemisprogrammi kohusetundlikult täidab, võib ta minna ükskõik millisesse kohta, kuhu teie tööülesanded teda saadavad.

Juhul, kui ta komistab, kasvõi ainult korra, tuleb teil otsustada, kas mitte lasta tal oma teed minna. Kui te olete kindel, et ta ei võta asja tõsiselt, siis ei ole kahtlust, et teil tuleb ta vallandada. Kui te aga, vastupidi, olete kindel, et ta püüab kõigest väest, siis võib teil tekkida soov talle veel üks võimalus anda. Kuid te ei pea tundma end kohustatuna teda tööl edasi hoidma, kuna kõik teie kohustused tema suhtes on juba ammendatud.

Teil võib tekkida veel teinegi soov. Kui teie organisatsioon on suur, siis võiks teie otsestele alluvatele jagada käesoleva raamatu eksemplare. Võiksite neile mõista anda, et te ei ole oma organisatsioonis töötavate alkohoolikutega pahuksis. Teie alluvad on tihti raskes olukorras. Mehed, kes omakorda nende alluvuses töötavad, on sageli ka nende sõbrad. Seepärast kaitsevad nad neid ühel või teisel põhjusel, lootes, et asjalood peagi paremuse poole pööravad. Nad seavad tihti ohtu ka oma töökoha, püüdes aidata alkohoolikuid, kes oleks tulnud juba ammu töölt lahti lasta või kellele oleks tulnud pakkuda võimalust terveneda.

Pärast käesoleva raamatu lugemist võib teile vahetult alluv töötaja minna niisuguse mehe juurde ja ütelda talle umbes järgmist: "Kuule nüüd, Ed. Kas sa tahad joomist maha jätta või ei taha? Iga kord, kui sa end purju jood, paned sa mind sellega ebameeldivasse olukorda. See ei ole õiglane ei minu ega firma suhtes. Mina olen alkoholismi kohta üht-teist lugenud. Kui sa oled tõesti alkohoolik, siis oled sa üks pagana haige inimene. Sa käitud küll sedamoodi. Firma tahab sind aidata sellest üle saada ja kui asi sind huvitab, siis tea, et on olemas väljapääs. Kui sa selle valid, siis unustatakse su minevik, ja asjaolu, et sa ravile läksid, ei mainita. Ent kui sa ei saa või ei taha joomist maha jätta, siis ma arvan, et sul tuleb töölt lahkuda."

Teie vahetus alluvuses töötaja ei tarvitse selle raamatu sisuga nõustuda. Ta ei pea ja sageli ei tohigi seda oma väljavalitud alkohoolikule välja paista lasta. Ta on vähemalt probleemi mõistnud ning ei lase end enam tavalistest lubadustest eksitada. Ta on võimeline võtma antud töötaja suhtes hoiaku, mis on silmatorkavalt aus ja õiglane. Tal ei saa enam olema põhjust alkohoolikust töötaja tegusid varjata.

Kõik algab ikkagi sellest, et ühtegi inimest ei tohi töölt lahti lasta lihtsalt sellepärast, et ta on alkohoolik. Kui ta tahab joomist maha jätta, siis tuleks talle anda selleks tõeline võimalus. Kui ta ei suuda või ei taha joomist maha jätta, siis tuleb ta vallandada. Erandeid on siin vähe.

Meie arvates saavutab taoline lähenemismeetod eesmärgi paljudes punktides. See võimaldab heade töötajate maine taastada. Samal ajal ei ole teil raske vabaneda niisugustest, kes ei suuda või ei taha joomist maha jätta. Raiskumineva aja, töötajate ja maine tõttu võib alkoholism teie organisatsioonile tekitada olulist kahju. Loodame, et meie soovitused aitavad teil see vahel tõsine leke kinni toppida. Meie arvates on ainult mõistlik teile tungivalt soovitada, et te niisuguse raiskamise lõpetaksite ja annaksite oma väärt töötajatele võimaluse end parandada.

Hiljuti püüdsime me neis küsimustes vestelda ühe suure tööstuskontserni asepresidendiga. Ta ütles: "Mul on tohutult hea meel, et te joomisest lahti olete saanud. Kuid meie ettevõtte taktika näeb ette mitte sekkuda töötajate harjumustesse. Kui mees joob nii palju, et töö selle all kannatab, siis laseme ta lahti. Ma ei tea, kuidas teist võiks meile abi olla, sest, nagu te näete, meil ei esine alkoholismiprobleemi." Seesama firma kulutab igal aastal teaduslikele uuringutele miljoneid dollareid. Nende toodangu kogumaksumust hinnatakse kena kümnekohalise arvuga. Nad pakuvad vaba aja veetmise võimalusi. Firmas on oma kindlustussüsteem. Töötajate hea käekaigu vastu tuntakse nii humaansetel kui tööalastel kaalutlustel tõelist huvi. Kuid alkoholism - nojah, nad lihtsalt ei usu, et seegi on neil olemas.

Ehk on see tüüpiline suhtumine. Meie, kes me kõik koos oleme ärimaailmaga päris palju kokku puutunud, pidime vähemalt alkoholismi osas selle härra siira arvamuseavalduse peale muigama. Teda võib-olla vapustaks teadmine, kui palju alkoholism tema organisatsioonile aastas maksma läheb. See firma võib endas varjata paljusid tegelikke ja potentsiaalseid alkohoolikuid. Meie meelest ei ole suurte ettevõtete juhtidel tihti kuigi selget ettekujutust, kui ulatuslik on see probleem. Isegi, kui teile tundub, et teie organisatsioonis seda probleemi ei esine, tasuks teil siiski kõik uue pilguga otsast peale üle vaadata. Võimalik, et te teete nii mõnegi huvitava avastuse.

Mõistagi on käesolev peatükk mõeldud alkohoolikutele, haigetele, aru kaotanud inimestele. Meie sõber asepresident pidas silmas tavajoojat ehk ühe õhtu joojat. Nende suhtes peab tema taktika kahtlemata paika, ent ta ei teinud vahet niisuguste inimeste ja alkohooliku vahel.

Ei pea eeldama, et alkohoolikust töötaja peale kulutatakse ülemäära palju aega ja tähelepanu. Tema suhtes ei pea kehtima eelisolukord. Õige mees, niisugune, kes paraneb, ei tahagi midagi niisugust. Ta ei muutu pealetükkivaks. Kaugel sellest. Ta hakkab palehigis töötama ja teid oma surmatunnini tänama.

Praegu on mul väike firma. Mul on kaks alkohoolikust töötajat, kes teevad ära viie tavalise müügiagendi töö. Ja miks ka mitte? Neil on uus eluhoiak ja nad on pääsenud piinarikkast oleskelust. Olen tundnud rõõmu igast hetkest, mis on kulunud nende jaluleaitamiseks."