Artiklid - 15 nõuannet

15 nõuannet ...alkohoolikule, kes seisab silmitsi joomahimuga

Õnnetuim inimene maailmas on krooniline alkohoolik, kes igatseb küll rõõmuküllast elu, kuid ei kujuta seda ette ilma alkoholita. Teda hoiab kütkes õnnetu usk, et mingi imetriki abil on selline elu saavutatav ka koos alkoholiga. Täielik kainus on sinu elus esmane ja tähtsaim. Sa võid pidada kõige olulisemaks tööd, perekonda või veel miskit, ent mõtle järele — kui sa ei saavuta ega säilita karskust, pole sul ka tööd, perekonda, tervet ja rahulikku elu. Olles veendunud, et kõik sinu elus sõltub kainusest, on sul šanss see ka saavutada ja säilitada, aga pidades tähtsamaiks muid asju, teed oma võimalused olematuiks.

 1. Rõhuta enesele tõsiasja, et sul tuleb valida kas troostitu joomine või täielik kainus.
 2. Täna saatust, et see andis sulle valikuvõimaluse enne, kui olnuks liiga hilja.
 3. Arvesta, et täiesti vältimatult ja ootuspäraselt tunned sa teatud ajavahemike järel ikka ja uuesti:
  a) oma hinges suurt himu juua;
  b) äkilist, lühiajalist tungi saada koheselt alkoholi;
  c) soovi mitte sedavõrd juua, kuivõrd taaskogeda varasemaid joomatundmusi.
 4. Pea meeles, et seda aega, millal sa juua ei taha, tuleb kasutada jõukogumiseks, et jätta võtmata viinapits siis, kui sul tekib joomatung.
 5. Koosta ja muuda harjumuseks selline päevaplaan oma tegude ja mõtete osas, mis aitab sul elada selle päeva ilma alkoholita. Soovitav on ette arvestada selles ka neid asjaolusid, mis võivad häirida sinu meelerahu ja kutsuda esile terava joomahimu.
 6. Ära luba enesele hetkekski mõtelda: “Kui kahju ja ebaõiglane, et ma ei saa pruukida alkoholi nii nagu tavaline inimene”.
 7. Ära luba enesel rääkida ega ka mõtelda, et oled saanud joomisest kunagi reaalset või kujuteldavat naudingut.
 8. Ära luba enesel mõtelda, et pits või paar teeksid mõne halva olukorra paremaks ja elu kergemaks. Asenda see mõttega: “Üksainuke pits teeb mu elu raskemaks — see tähendab joomist”.
 9. Võrdle oma olukorda teiste omaga: nähes mõnd pimedat või teistsuguste puuetega inimest mõtle, kui rõõmus oleks tema, suutes oma probleemid lahendada vaid keeldumisega ühestainsast pitsist tänasel päeval. Mõtle tänutundega, millise õnnega sa koos oled, kuna sinu probleemi lahendus on nõnda lihtne.
 10. Kasvata ja süvenda mõtteid kainuse vabastavast toimest:
  a) kui hea on olla vaba häbitundest, alandusest ja enesesüüdistustest
  b) kui hea on olla prii pohmelusest ja aimdusest, et järjekordselt ei suuda sa ära hoida saabuvat purjusolekut;
  c) kui hea on olla vaba sellest, mida mõtlevad ja sosistavad sinu kohta inimesed, nendes segunenud kahjutundest ja põlgusest;
  d) kui hea on olla ilma hirmuta iseenese ees.
 11. Karskuseni jõudes ja seda säilitades võid rõõmustada:
  a) ma võin süüa ja magada normaalselt, ma ärkan hommikul õnnetundega, kuna eilne päev oli kaine ja mul on õigus olla kaine ka täna;
  b) ma võin julgelt vaadata näkku kõigele, mida pakub mulle elu. Ma võin kasutada oma võimeid mulle omase mõistuse ja väärikusega.
 12. Sisenda enesele mõtteid, mis sind abistavad:
  a) samasta ühtainust pitsi selle ainukese põhjusega, mis kutsub esile sulle tuttava viletsuse, alanduse ja häbi;
  b) samasta ühtainumast pitsi ainukese jõuga, mis võib lõhkuda sinu taasleitud õnne ning võtab sinult viimase mõistuseraasu ja väärikuse;
 13. Sisenda enesele tänulikkust selle eest, et:
  a) sa võid saavutada niivõrd palju niivõrd väikese hinna eest;
  b) sa annad õnneliku kainuse vastu kõigest üheainsa pitsi;
  c) eksisteerib AA ja sa leidsid enese jaoks tema abil väljapääsu;
  d) sa oled vaid haige alkoholismiohver, mitte aga degenerant, moraalitu hädavares, puuetega inimene või isik, kelle puhul on kaheldav terve mõistuse olemasolu;
  e) sa võid ajapikku ka teistele tõestada — “ma ei vaja ega igatse viinapitsi, ma elan ilma alkoholita”.
 14. Otsi võimalusi abistamaks teisi alkohoolikuid, kuid pea meeles, et teisi abistades on esmatähtis ise kainena püsida.
 15. Ära unusta, et kui su süda on raske ja vastupanuvõime madal, kui su teadvust varjutab mure ja hinge poeb segadus, on sinu lähedal sind mõistvad sõbrad, kellele sa võid avada oma südame ja saavutada sellega meelerahu. Need sõbrad on sul AA-s.

(Kui ülaltoodud soovitused tunduvad sulle liialt lihtsakoeliste, pealetükkivate või ajupesulikena, siis mõtle sellele, et sinu viinahimu on peamiselt just sinu “kõrvade vahel” ning kui sa seal midagi muuta ei ürita, siis murrab see su varem või hiljem maha. Sul on valida, kas oma mõtete ja tunnete ümberkujundamine või selle alternatiiv — joomine.)