Ajakirjandus - Tööandjatele

Tööandjatele

Arvatakse, et Eestis on 60 000 probleemset alkoholi tarvitajat. Kõik neist ei ole alkohoolikud, kuid paljud on selleks muutumas. Alkohol on hinnanguliselt kõige suurem surma põhjustaja tööealise elanikkonna seas. Töötaja alkoholism ei pruugi näida väljapoole nii, nagu alkoholismi tihti ette kujutatakse. Eelkõige iseseisva töö puhul võib see võtta üllatavalt kaua aega, eriti kui töötaja on lugupeetud isik. Mõnelgi AA-liikmel on kogemus sellest, et isiklik elu on kaose äärel, aga töö saab tehtud.

Töövõimelisena võib alkohoolik olla ülipüüdlik ja parim töötaja, püüdes sellega heastada oma juhuslikke puudumisi. Lähedased tihtilugu püüavad alkohoolikut aidata sellega, et üritavad tema vigu parandada ja tema pikale veninud plaane siluda. Paraku sellega aitavad nad hoopiski allakäiguspiraalile kaasa. Kuigi asjad on näiliselt korras, jätkab alkoholism inimese füüsilise ja vaimse tervise hävitamist.

Mõnel pool maailmas, eriti suurtes töökollektiivides, on kasutusel erilised võimalused alkohoolikute aitamiseks. Kahjuks nende võimaluste juurde pöördutakse sageli liiga hilja. Reaalsus on see, et lühike ravikuur võib aidata vaid sel juhul, kui patsient ise on püsivast kainusest huvitatud. Tavalisel ravil isegi ei püüelda sellisel suunal. Alkohooliku julgustamine mõõdukale joomisele on ette läbi kukkunud. Selline on meie kogemus. Mõõduka joomisega aidatakse säilitada tema illusiooni joomisest ja vabaneda selle abil tema probleemidest.

Mis roll siis tööandjal ja töökohal on? Meie kogemusel pea silitamine ei aita. Samuti ka see kui puudutaksime töötaja eraelulist poolt. Alkoholismi küüsi langenu ei näe enam oma olukorda selge pilguga. Tõeline hoolimine on see,  kui ei jääda uskuma pimesi antud lubadusi, vaid astutakse selgeid samme. Sellisel juhul peab olema selge ettekujutus viisist, kuidas oma elu juhtimine saada uuesti kontrolli alla. AA võib pakkuda ühe lahendusena sarnaste probleemidega inimeste keskel toibumist.

Meie suurimaks sooviks on, et appikarjele tuleb reageerida. Kui tahe muutumise poole on olemas, võib tööandja soovitus AA kohta osutuda suurimaks sõpruse aluseks. Mõningatele meist on püsiv kainus alanud just selliselt. Oleme ka käinud mõningates ettevõtetes oma elumuutuse kogemust jagamas. Kui teie esindatavas töökohas on soov ja vajadus sellise külastuse jaoks olemas, võtke kindlasti ühendust. Tuleme tingimusteta appi ja teeme seda tasuta.