Alkoholiprobleem - Kas AA on sinu jaoks?

 

Kas AA on sinu jaoks?

Kas AA on sinu jaoks ?

Ainult sina saad otsustada, kas tahad AA-ga liitumist proovida – kas sellest võib sinu arvates sulle abi olla. Meie tulime AA-sse seetõttu, et loobusime lõpuks katsetest oma joomist kontrollida. Meie jaoks oli endiselt vastumeelne tunnistada, et me ei suuda kunagi turvaliselt juua. Siis kuulsime teistelt AA liikmetelt, et oleme haiged. (Me olime aastaid nii arvanud!) Saime teada, et paljusid inimesi vaevab samasugune süü-, üksildus- ja lootusetuse tunne nagu meidki. Saime teada, et tunneme nii, kuna oleme alkoholismi nimelise haiguse küüsis. Me otsustasime, et proovime seista silmitsi sellega, mida alkohol oli meiega teinud. Siin on mõned küsimused, millele me püüdsime ausalt vastata. Kui vastasime JAH neljale või enamale küsimusele, tähendas see, et meil on tõsine joomisprobleem. Vaata, kuidas sul läheb. Pea meeles, et oma probleemi tunnistamine ei ole sugugi häbiasi.

 

1. Kas sa oled kunagi otsustanud umbes nädalaks joomise jätta, kuid oled vaid paar päeva vastu pidanud?
Enamik AA-sse kuulujatest andis endale ja oma perele kõikvõimalikke lubadusi. Me ei suutnud neid hoida. Siis tulime AA-sse. AA-s öeldi: „Püüa lihtsalt täna mitte juua.“ (Kui sa täna ei joo, ei saa sa ka täna purju jääda).

2. Kas sa soovid, et inimesed ei topiks joomise osas oma nina sinu asjadesse et nad ei õpetaks, mida teha?
AA-s ei käsi me kellelgi midagi teha. Me lihtsalt räägime oma joomisest, tekkinud hädadest ja joomise lõpetamisest. Me aitame sind hea meelega, kui lased meil seda teha.

3. Kas sa oled kunagi ühelt joogilt teisele üle läinud lootuses, et sa ei jää tänu sellele purju?
Me proovisime igal viisil. Lahjendasime oma jooke. Või jõime vaid õlut. Või ei joonud kokteile. Või jõime ainult nädalavahetustel.Proovisime kõike. Aga kui jõime midagigi,mis sisaldas alkoholi, jäime tavaliselt viimaks ikkagi purju.

4. Kas sa oled viimase aasta jooksul kunagi äratuseks jooki vajanud?
Kas sa pead jooma, et ennast käima saada, või et värinad lõppeksid? See on päris kindel märk sellest, et sa ei joo vaid „seltskondlikult“.

5. Kas sa kadestad neid, kes suudavad juua ilma sekeldustesse sattumata?
Mingil hetkel on enamik meist mõelnud,miks me ei ole sellised nagu enamik teisi inimesi, kes suudavad soovi korral tõesti ei öelda.

6. Kas sul on olnud viimase aasta jooksul joomisega seotud probleeme?
Ole aus! Arstid ütlevad, et kui sul on alkoholiprobleem ja sa edasi jood, läheb asi hullemaks– mitte kunagi paremaks. Viimaks sa sured või veedad terve ülejäänud elu ühiskondlikus asutuses. Ainus lootus on joomine jätta.

7. Kas sinu joomine on kunagi kodus probleeme tekitanud?
Enne AA-sse tulekut väitis enamik meist, et meid ajasid jooma pereliikmed või kodused probleemid. Me ei suutnud näha, et meie joomine tegi kõik vaid halvemaks. See ei lahendanud mitte kuskil mitte kunagi ühtki probleemi.

8. Kas sa püüad mõnikord peol„lisajooke“ saada, sest sul ei ole küllalt?
Enamikul meist oli kombeks enne alustamist „paar klaasikest“ võtta, kui meile tundus, et pidu võib niisuguseks kujuneda. Ja kui jooke piisavalt kiiresti ei toodud, läksime kuskile mujale, et juurde saada.

9. Kas sa kinnitad endale, et võid joomise igal ajal lõpetada, ehkki jääd endiselt purju, ilma et see sul plaanis oleks?
Paljud meist petsid end mõttega, et joome, kuna tahame seda teha. AA-sse tuleku järel mõistsime, et kui oleme juba jooma hakanud, ei suuda me end enam pidurdada.

10. Kas sa oled töölt või koolist joomise tõttu puudunud?
Paljud meist tunnistavad nüüd, et „võtsime vaba päeva“ sageli seetõttu, et olime tegelikult pohmellis või purjus.

11. Kas sul esineb „mäluauke“?
„Mäluauk“ tähendab, et oleme joonud tundide või päevade viisi ilma seda mäletamata. AA-sse tulles saime teada, et see on päris kindel märk alkoholismi kalduvast joomisest.

12. Kas oled kunagi tundnud, et su elu oleks ilma joomiseta parem?
Paljud meist hakkasid jooma seepärast,et juues näis elu vähemalt ajutiselt parem. AA-sse jõudmise ajaks tundsime, et oleme lõksus. Jõime, et elada, ja elasime, et juua. Tundsime väsimust ja tülgastust sellest, et oleme väsinud ja tülgastunud.

Mis on sinu tulemus? Kas vastasid JAH neljal või enamal korral? Kui nii, siis on sul ilmselt alkoholiga probleeme. Miks me nii väidame? Sest tuhanded inimesed on kümnete aastate jooksul AA-s samamoodi väitnud. Nad said enda kohta tõe teada – raskel moel. Ent jällegi – ainult sina ise saad otsustada, kas AA on sinu jaoks. Püüa antud teema suhtes avatud meelt säilitada. Kui vastus on JAH, näitame sulle meeleldi, kuidas meie joomisest vabanesime. Tule lihtsalt läbi.

AA ei luba, et lahendab sinu eluprobleemid. Kuid me võime näidata, kuidas meie õpime ilma joomata „päev korraga“ elama. Me hoiame sellest „esimesest joogist“ eemale. Kui pole esimest, ei saa olla ka kümnendat. Ja kui me alkoholist vabanesime, avastasime, et tuleme oma eluga märksa kergemini toime.

 

© 2010 Alcoholics Anonymous World Services, Inc. Tõlge inglise keelest.Teose ingliskeelse versiooni autoriõigused kuuluvad samuti Anonüümsete Alkohoolikute Ühenduse Ülemaailmsele Teenindusele (A.A.W.S., Inc.). Kõik õigused kaitstud. Teose või teose osa reprodutseerimine mis tahes kujul ja mis tahes keeles ilma A.A.W.S.’i kirjaliku nõusolekuta on keelatud.